כך מחזיר הרב הצבאי את צה"ל בתשובה

יחידה ברבנות שמקדמת "תודעה יהודית לצבא מנצח" פולשת לתחומים שהיו בעבר באחריות חיל החינוך. קצינים בכירים: הם עושים לחיילים שטיפת מוח דתית ופוליטית

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הרבנות הצבאית הרחיבה באחרונה את פעילות ההסברה שלה בקרב יחידות לוחמות בצה"ל, תוך פלישה לתחומים שבהם עסק בעבר רק חיל החינוך ובלא תיאום עמו. מפקדי יחידות רבות נענים להצעה משום שהפעילות ממומנת כולה על ידי הרבנות, בזמן שהשתלמויות שמעביר חיל החינוך נעשות על חשבון היחידה. קצינים בכירים אמרו ל"הארץ" שהתנהגות הרבנות הצבאית "פוגעת במרקם העדין של יחסי חילוניים ודתיים בצה"ל. בחלק מהמקרים מדובר בשטיפת מוח דתית ובעקיפין גם פוליטית". הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הורה השבוע לקיים בדיקה בעניין ולשרטט מחדש את "גבולות הגזרה" בין חיל החינוך לרבנות.

פעילות הרבנות, המתנהלת זה שנים אחדות, קיבלה תנופה משמעותית השנה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא כלכלית. עמותות ואזרחים דתיים מעבירים דרך קרן לב"י תרומות גדולות שמותנות בכך שיגיעו לרבנות הצבאית, וכך מציבים אותה בעמדת יתרון על חיל החינוך.

את עיקר הפעילות השנויה במחלוקת מרכז "תחום תודעה יהודית" ברבנות, בראשותו של סגן-אלוף צדוק (דוקי) בן-ארצי, נווט לשעבר בחיל האוויר שחזר בתשובה. הענף הוקם בימיו של הרב הצבאי הראשי (רבצ"ר) הקודם, תת-אלוף ישראל וייס, כענף "ערכי לחימה". אולם, לאחר דיווח על פעילותו ב"הארץ" ב-2001 שונה שמו לתודעה יהודית והצבא מסר כי יקיים פיקוח הדוק יותר על עבודתו.

כעת מתברר שתחת הרבצ"ר הנוכחי תא"ל אבי רונצקי, שנכנס לתפקידו ב-2006, הורחבה הפעילות, המתנהלת כיום בסיסמה: "תודעה יהודית לצה"ל מנצח". בן-ארצי מגדיר את מטרתו כ"חיזוק רוח הלחימה והשליחות בשירות הצבאי". בחוזר המופץ למפקדים הוא כותב: "מדינת ישראל וצה"ל בראשה רושמים דפים של שליחות ודבקות במשימה אשר הקימו אותה מאפר השואה למפעל מוסרי ומנצח (...) המודעות והיכולת להשתמש במנועים ובתובנות הנלמדים מהתנ"ך ומורשת ישראל מעצימים את יכולת הצבא להשגת הניצחון (...) תחום תודעה יהודית פותח בפניכם את ארון הספרים היהודי כמקור לתעצומות נפש ומעמיד אתכם וחייליכם במרכז הפרק הבא של התנ"ך".

בן-ארצי מפעיל מוקד שירות טלפוני ליחידות ("חמ"ל תושי"ה"), המציע גם תכנים הנמצאים באחריות המובהקת של חיל החינוך, כמו מורשת קרב וידיעת הארץ. בחוזר שמפיץ חמ"ל תושי"ה מוצעות "הפקת פעילות מתוך מקורות תורניים, המתאימים לכלל החיילים והמפקדים, גם לאלו שאינם באים מרקע דתי (...) תחום תודעה יהודית מתמחה בארגון הפעילויות מקצה לקצה".

בין הנושאים שבהם מטפלים בן-ארצי ואנשיו: "חיזוק רוח הלחימה, חתירה לניצחון, אחדות ישראל, המוטיווציה לשרת". הוא מחבר ומפיץ, בין השאר, "חוברת למפקדים בראייה יהודית", עלון קרבי "לחיזוק רוח הלוחם לפני הקרב" ומציע "ייעוץ וסיוע בכתיבת ושדרוג תכנים ערכיים בקורסים, שילוב תוכנית סדורה של פעילויות תודעה יהודית בקורסים והכשרות, ימי עיון וסדנאות באתרים יהודיים ערכיים בכל רחבי הארץ, שילוב פעילויות תודעה יהודית בערבי זוגות, ערב יחידה וערב מפקד, שבתות עיון ויהדות".

שבתות היהדות, במיוחד בירושלים, הן גולת הכותרת בפעילות. השיטה פשוטה: הרבנות מציעה ליחידות סופי שבוע ללא תשלום, הצעה שחיל החינוך אינו יכול להתחרות בה. הרבנות אחראית על התוכן, שאינו מתואם עם חיל החינוך אך מגובש בשיתוף פעולה הדוק עם עמותת הימין אלע"ד (אל עיר דוד), הפועלת להרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, בין השאר בכפר סילוואן.

רוח לחימה מתוך היהדות

בחוזר שהופץ באוגוסט האחרון נכתב כי "תחום תודעה יהודית בשיתוף עם עמותת אלע"ד מרחיבים את הפעילות באתרי ירושלים הקדומה לביצוע שבתות בנושאי ירושלים ויהדות. תכני השבת עוסקים בעיקרם בירושלים, במוטיווציה ורוח לחימה מתוך היהדות (...) השבתות יבוצעו ללא תשלום (ההדגשה במקור. ע"ה) מצד היחידה".

קצין בכיר אומר כי "הפיתוי מבחינת מפקד גדוד הוא גדול. בעיניו, הוא מקבל סוף שבוע של גיבוש לגדוד, במחיר כמה שעות שיחה עם הרב. כל מפקד רוצה לחזק את התחום הערכי - וחלק מהמפקדים דתיים ובלאו הכי רואים עין בעין עם הרבצ"ר. מעטים מודעים לניואנסים, או ערניים לכך שבדלת האחורית מתנהלת כאן הטפה דתית ולאומנית. זו חדירה בוטה לתחומו של חיל החינוך, שאינו מאשר את התכנים וניצול של החיילים, שהם בעצם 'קהל שבוי' המגיע לשבת בהנחיית המג"ד. רונצקי ואנשיו שוברים סטטוס-קוו שהונהג בצה"ל עוד בימי דוד בן-גוריון".

בתחילת השנה, לאחר דיווחים רבים שהגיעו מקציניו, פנה קצין חינוך ראשי (קח"ר) תא"ל אלי שרמייסטר לראש אכ"א הקודם, האלוף אלעזר שטרן וביקש דיון דחוף בעניין. שטרן קבע שאסור לרבנות לפלוש לתחומים כמו חיזוק רוח הלחימה, בלא תיאום. אולם, כבר ביציאה מהדיון נשמע בן-ארצי אומר לאנשיו: "אנחנו ממשיכים כרגיל".

צה"ל העדיף שלא לאפשר לרונצקי לענות ישירות לשאלות "הארץ" והסתפק במתן תשובות באמצעות דובר צה"ל. הדובר מסר ש"הרמטכ"ל הטיל לאחרונה על ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, לקיים דיונים מסודרים ולהגיש לו את המלצתו באשר לשיתוף הפעולה וגבולות הגזרה בין חיל החינוך והרבנות הצבאית. ככלל, האחריות על תחום החינוך בצה"ל היא על חיל החינוך, לרבות כתיבה והפצה של מערכי שיעור למיניהם, סדרות חינוך שבתות עיון וכדומה".

פלישה מתמדת לתחומי חינוך

הדובר הוסיף כי הרבנות מקבלת תרומות "באמצעות שני הגופים המוסמכים לכך על-פי חוק, האגודה למען החייל וקרן לב"י". לעומתו, אמרו גורמים צבאיים כי הפיקוח על תרומות העוברות דרך לב"י מינימלי ולמעשה יש לצה"ל רק מושג מוגבל בדבר טיב התרומות המגיעות לרבנות.

קצין ששירת עד לאחרונה בתפקיד בכיר הודה כי "למטכ"ל אין יכולת פיקוח. אלופים אמרו לי: אנחנו מתרחקים מכל עיסוק בכך. שהרבנים יעשו מה שהם רוצים. יש פלישה מתמדת של הרבנות לתחומי חינוך. דוגמה טובה היא הסיורים שהרבצ"ר עורך לקברי חשמונאים. איך זה קשור לדת? זה עניין של חינוך וידיעת הארץ. חיל החינוך צריך להוביל את הדיון על זהות יהודית, בשיתוף פעולה עם הרבנות. השאלה היא אם אין כאן זרם תת קרקעי שמנסה להחזיר את כולנו בתשובה. הדבר הזה קיים ברבנות הצבאית וצריך לרסן את אותו".

-הרבנות הצבאית הרחיבה את פעילותה בקרב יחידות בצה"ל תוך פלישה לתחומים של חיל החינוך

-הרבנות מקבלת תרומות מעמותות, מה שמעניק לה יתרון שחיל החינוך לא יכול להתחרות בו

-הרב הצבאי הראשי רונצקי שינה את שמם של נציגיו ביחידות הלוחמות ממש"קי דת למש"קי יהדות

-הרב אף ניסה בעבר לסגור את שידורי תחנת הרדיו הצבאית "גלי צה"ל" בשבתות

הרב הצבאי הראשי

-תא"ל אבי רונצקי -בן 57 -חזר בתשובה ב-1973 -תושב ההתנחלות איתמר שבשומרון -שנתיים וחצי בתפקיד, מונה על ידי הרמטכ"ל הקודם דן חלוץ

עוד בנושא

מלחמת התרבויות בצה"ל

לא רק "שבתות יהודיות": הרב הצבאי ניסה לסגור את גל"צ בשבת

הרב הראשי: המ"פ מסיירת שקד שחזר בתשובה אחרי המלחמה

השתתפה בהכנת הכתבה: שירה ארינוס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ