חלק מהמתנחלים חושדים: המחאה רוצה את נתניהו מוחלש בספטמבר

ביש"ע חצויים: מבינים את המניעים למאבק, אבל דוחים את מטרותיו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ביום חמישי האחרון, אחרי שבועיים של מעקב צמוד בתקשורת, החליט עו"ד יהודה שמעון, מחוות גלעד, שהגיע הזמן לבקר בשדרות רוטשילד בתל אביב, לראות מקרוב את מחאת האוהלים. כמי שהתמחה במאבקים בלתי פוסקים בחוות גלעד, הוא רצה לראות אם יוכל ללמוד משהו מהמחאה הזאת.

אחרי שעות של שוטטות, חזר שמעון לחוות גלעד מאוכזב. "זה מחנה קיץ אחד גדול ובזוי", אמר. "זה הפנינג של כמה נערי פרחים שבאו לפרוק עול. קודם כל, התרשמתי שרוב האנשים שם פשוט משועממים, אין להם מה לעשות בקיץ. החליטו לשים שם כמה אוהלים. ככה הכל התחיל. על גביהם התחילו לבוא עוד ועוד גופים שניצלו את הנושא זה. שמו שם אוהל של ברסלב שבא להפיץ יהדות. שמו אוהל של בונים בנגב, ושל רופאים זכויות אדם, ואליהם הצטרפו ההומלסים של תל אביב, שמצאו אוכל חינם. לא ראיתי כיכר לחם, הם אוכלים פיצות ועוגיות. שואלים אם המאבק צודק. אני שואל קודם כל, האם יש מאבק? זה לא מאבק. ברגע שייגמר השעמום המאבק הזה ידעך".

בעוד שמעון מדבר, הזדעקה רעייתו אילנה: "המחאה צודקת. אי אפשר לגדל ילדים במדינה".

הוויכוח בין בני הזוג שמעון מאפיין את היחס בהתנחלויות למאבק החברתי ששוטף את המדינה. מצד אחד, יש הסכמה שצריך להקל את הנטל על הציבור. מצד אחר, רואים במחאה גל שמאלני, שמנצל מטרות מוצדקות להשגת הישגים מדיניים.

יגאל דילמוני, תושב אבני חפץ, בעבר מנכ"ל המועצה המקומית קדומים והיום סמנכ"ל הסברה במועצת יש"ע, מסביר: "אני מסכים עם עקרונות המאבק, אבל לא עם מטרותיו. אני אישית שייך למעמד הביניים שנפגע בשנים האחרונות. אני נושא בנטל המילואים, בנטל המסים. לפני שלוש שנים הבנתי שיש בעיה, כשהעלו את שווי השימוש ברכב הליסינג. מחירי הדירות עלו גם ביו"ש. המאבק צודק. יש ביו"ש מחסור עצום במעונות.

"הבעיה הגדולה שלי עם המאבק היא, שאין לו כוונה לפתור את הבעיה, אלא להוריד את הראש של ביבי. אני לא מת על ביבי, הוא לא כוס התה שלי. אבל אין שום מטרה אחרת. עומדים מאחורי המחאה גופי שמאל. לא מנסים לחשוב על פתרונות. נתניהו הציג את הפתרונות שלו וישר - בשידור חי - דחו את הפתרונות, בלי שבדקו אותם. אנחנו מסתכלים על זה בעיניים כלות ורוצים להשתתף במחאה, אבל לא יכולים".

דילמוני, כמו רבים בימין, חושב שהמחאה מלובה בידי בעלי אינטרסים. לדבריו, "לגופים שמאליים חזקים יש פה אינטרס להביא את ביבי לספטמבר חבוט ומרושש, בלי חברה תומכת. כשביבי יבוא להיאבק על המעמד המדיני שלנו, הוא יבוא חלש. זה רצון של מי שמוביל את המאבק. כרגע לא מציקים יותר מדי. מי שמוביל את זה מוביל לכיוון המדיני, למרות שהוא לא מראה. זה שכאילו לא דנים על הבנייה ביהודה ושומרון - זה רק מסווה. מפלגות השמאל הזניחו את החברה, את הכלכלה, ופעלו רק בעניין שלום".

ההסתייגות מהמחאה ניכרת באתר הבית של הימין, ערוץ 7. במוצאי שבת, כשעשרות אלפי בני אדם צעדו ברחובות, הכותרת הראשית באתר היתה תגובתו של ח"כ זאב אלקין לדברי יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בדבר הצורך בהקדמת הבחירות. לצד דיווחים על המחאה, האתר הוא היחיד הנותן במה למתנגדיה. עוזי ברוך, תושב בית אל ועורך האתר, מסביר ש"רבים בציבור הדתי תומכים במאבק. אבל מנהיגי המאבק עושים טעות אחרי טעות. הם מביאים את מאיר שלו ויורם קניוק, שתוקפים את הימין. יש הרבה דברים שמדברים לציבור הדתי. אבל המארגנים לא נותנים להתקרב. איך רוצים שהציבור יתקרב לדבר הזה? הבעיה של המאבק היא תדמית של שמאל קיצוני. לציבור הדתי לאומי יש משכנתאות ומעונות כמו כולם".

שמעון מסכים עם הטיעון: "אנשים דתיים וחרדים, שהם חלק גדול מהאוכלוסייה החלשות בישראל, לא יכולים לבוא בגלל הפריצות שיש שם. הייתי במאהל של ברסלב, ואחד החסידים תקע בשופר. מולו עינטזה בחורה. איך אפשר לבוא למקום כזה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ