מחאת הדיור | "סתיו שפיר, מי בעצם שמכם לדרוש משהו מהממשלה?"

אילן ליאור
שיחת היום
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
שיחת היום

במוצאי שבת נדמה היה כי מובילי המחאה החברתית עומדים בלב הקונסנזוס הישראלי. רבבות יצאו לרחובות לתמוך בקריאתם לצדק חברתי בישראל. שלשום כינסו מסיבת עיתונאים וקראו לראש הממשלה להידבר איתם ישירות, בלי מתווכים, מול המצלמות. אתמול ספגו ביקורת על כך כמעט מכל עבר. "זה ניסיון להשפיל את נתניהו", אמרו כמה משותפיהם למאבק. בסופו של דבר חזרו בהם מהדרישה. סתיו שפיר, בת 26 מתל אביב, היא אחת ממובילות המחאה מיומה הראשון.

עלה לכם השתן לראש? אתם סובלים משיכרון כוח?

"איך אנחנו יכולים להיות שיכורי כוח אם עדיין לא ראינו את המציאות שלנו משתנה? אנחנו לא הולכים לישון בלילה. מהרגע שהנחנו את האוהל הראשון אף אחד מאתנו לא באמת הלך לעשות כל דבר שקשור בחייו הקודמים. אנחנו מקדישים את עצמנו לדבר הזה בכל לבנו, כי אנחנו בטוחים שהדבר הזה יכול להביא לשינוי ואנחנו חשים את כובד האחריות שמוטל על כתפינו. לא נוכל להביט בעיניים של אלה שהדבר הזה יכול לשנות את חייהם אם לא נמשיך להוביל את המחאה הזו ולעשות כל שביכולתנו כדי ליצור פה את החברה שכולנו רוצים".

הדרישה למשא ומתן עם ראש הממשלה בלבד לעיני מצלמות מוגזמת או שירדתם ממנה רק בגלל הביקורת?

"הכי חשוב לנו זה תהליך שקוף. מתחילת המחאה זה היה הרעיון הכי בוטה בה. המחאה שקופה, וכל אדם בה הוא מנהיג ואחראי לשינוי. הרצון לעשות אותה מול המצלמות היה רק כדי להמשיך את השקיפות הזו לעם ולא כדי להתריס. מאוד מפתיע אותנו שבמשרד ראש הממשלה מפחדים לחשוף את התהליך לציבור. אם זה כל כך מפחיד אותם אז נלך לקראתם. הדרישה המרכזית שלנו שממנה משרד ראש הממשלה התעלם היתה להסיר את חוק הווד"לים כאות לתחילת ההידברות. משרד ראש הממשלה בחר להתעלם מהדרישה ולהפנות אצבע מאשימה כלפי הדרישה לתהליך דמוקרטי ושקוף".

הוכתרתם בעיקר בידי התקשורת. איזה מנדט יש לכם להציג דרישות ולנהל משא ומתן?

"מה עם מאתיים אלף האנשים שצעדו אתנו במוצאי שבת, בשנים עשר מוקדים ברחבי הארץ? זאת תקשורת? גם התקשורת היא בני אדם, כמו השוטרים, ולכולנו יש אותן צרות. העובדה שהתקשורת מעודדת, כמו שהשוטרים אומרים לנו בהצלחה אחרי שמפנים חסימות כבישים, זה כי כולם פה מרגישים את אותה מצוקה עממית שלא שייכת למגזר מסוים. זו המחאה החברתית הכי גדולה במדינה הזו וכל ניסיון להמעיט בערכה הוא בעיקר עצוב".

ביום שישי נבחרו נציגים נבחרו למוקדי המחאה בארץ. לא היה ראוי יותר שהאנשים האלה יובילו מאותו רגע את המאבק?

"המנדט שלנו הוא מנדט שהתקבל ברגליים, בבניית אוהלים בארבעים מקומות ברחבי הארץ. נציגי המאהלים מייצגים כל אחד מהם אוהל מסוים. אנחנו מייצגים את המחאה בכללותה ומשתדלים לעשות את זה בשקיפות מלאה ובשיתוף שוטף של נציגי המאהלים והציבור. לפני שדיברנו בעצרת אספנו את הדרישות של כל המאהלים ברחבי הארץ וקרה דבר ממש מרגש: כולן היו זהות כמעט לגמרי. אנשים פה רוצים את אותו הדבר. אנחנו התחלנו את קול הצעקה הזה, אבל הוא מהדהד גם בלעדינו, הוא כבר שם. אנחנו רק מנסים לעזור לו להפוך למציאות של ממש".

הצטרפות ההסתדרות והרשויות המקומיות מחזקת את המחאה או מפלגת אתכם?

"הצטרפות כל גוף שמעוניין לעזור מחזקת את המחאה. כמו שאנחנו מעוניינים לדבר עם הממשלה כך אנחנו מעוניינים לדבר עם כל ארגון, עם כל מחאה מקבילה, עם כל אחד שרוצה לעזור. חשוב להדגיש כי הדרישות הן של הציבור ולא סקטוריאליות".

אומרים עליכם שאתם לא באמת יודעים מה אתם רוצים. את יכולה להבהיר מה המטרות שלכם?

"אנחנו רוצים מדינה שמשתמשת בעקרונות של מדינת הרווחה שכולנו שמענו עליהם בעבר, אבל בישראל המודרנית של 2011; חברה שיש בה שוק חופשי אך גם איזון ושליטה בתהליכים הכלכליים על מנת שלא להוציא אותנו, העם, מהמשוואה. במדינה שיש בה מצוקה כל כך גדולה שאינה רק באוכלוסיות החלשות אלא גם בקרב מעמד הביניים, דרישה לשינוי מדיניות היא הוגנת. אנחנו לא קומוניסטים, אנרכיסטים או פשיסטים כפי שכינו אותנו כמה וכמה חברי כנסת. אנחנו אנשים רגילים שמשרתים את המדינה, שגדלו פה עם אמונה שכחלק מהחוזה בין אזרח למדינתו האזרח מקבל מענה לצרכיו הבסיסיים. מה שיצרנו בשבועיים וחצי האחרונים זו מדינה בתוך מדינה. במאהלים יש לנו חברה שמדברת, שדואגת לחינוך, לשיח, לדיון, לתרבות ולתמיכה. הדבר הזה יכול להיות בחברה הישראלית בכללותה".

אתם רוצים להפיל את הממשלה, לשנות סדרי העדיפויות, או גם וגם?

"אנחנו רוצים לשנות את סדרי העדיפויות ואת השיטה. התלונה שלנו היא נגד הממשלה הקיימת באופן ספציפי. גם הממשלות הקודמות התנהגו בצורה דומה ולא פתרו את מצוקותינו ובחרו להתעלם מהבעיות שהן הכי קרובות ללבנו, מעבר למצוקות הגדולות מול עמים אחרים ומדינות אחרות. אנחנו דורשים להחזיר את המדינה לעם. אם הממשלה תסכים לשנות את סדרי העדיפויות ולשנות את כללי המשחק, אין שום סיבה שהאנשים שנמצאים כרגע בעמדות הכוח לא יישארו שם. אנחנו לא רוצים להחליף את חברי הכנסת אלא רוצים להחליף את השיטה".

המחאה החברתית תלד גם תנועה פוליטית חדשה?

"עדיין מוקדם לדבר על זה. התנועה במובן הפשוט של המלה, לא במובן הפוליטי, כבר קיימת. זו מחאה עממית ובזה טמון הכוח שלנו".

איך יסתיים המאבק?

"המהפכה כבר מתרחשת. אנחנו לומדים לבטא את הרצונות שלנו ולא להתבייש בהם. במובן הזה, כבר עברנו מהפכה כחברה. המחאה תסתיים ברגע שנתחיל לראות את המציאות שאנחנו דורשים מתממשת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ