03.08.1959/סניף ההסתדרות במגדל העמק עולה באש

היום לפני 52 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

האש בצריף ההסתדרות במגדל העמק פרצה בשעה אחת לפנות בוקר ב-3 באוגוסט 1959, ועוד לפני שהגיעו כוחות כיבוי האש והמשטרה מעפולה השכנה, הוא נשרף כליל על ארבעת חדריו. "לדברי אנשי ההסתדרות במגדל העמק היו בצריף, נוסף על מסמכים שונים, איגרות חוב השייכות למוסד 'משען' בסכום של 15,000 לירות שתושבי הכפר חייבים למוסד זה", דיווח סופר "הארץ" בנצרת.

חמישה צעירים תושבי מגדל העמק, עולי צפון אפריקה, נעצרו. דובר המשטרה הדגיש שהמשטרה "אינה פוסלת את האפשרות כי יד זרים בדבר", אבל המהומות שהבעירו את האזור באותם ימים והמחלוקות המפלגתיות שהבעירו אותן רמזו שהמציתים הם אכן בני היישוב. באמצע יולי החליטו פועלים ממגדל העמק, עובדים במחלקת הייעור של הקרן הקיימת לישראל, לשבות במחאה על השכר הזעום שקיבלו בעד עבודת הדחק. כאשר הודיעה להם הנהלת הקרן שאם לא ישובו לעבודה יפוטרו, באה משלחת של כ-30 פועלים למשרדי הסוכנות היהודית בחיפה על מנת להתדיין עם ההנהלה. בתום ארבע שעות רצופות של דיון יצאו מתוסכלים אל המסדרונות "כשהם משולהבים ושברו כמה תמונות, שהיו תלויות על הכתלים". כמה מהם נעצרו, ובהמשך הערב התקהלו מאות תושבי מגדל העמק מול מועצת הפועלים של היישוב בדרישות לשחרר את העצורים.

שביתת פועלי מגדל העמק פרצה ימים אחדים בלבד אחרי אירועי ואדי סאליב בחיפה, ובכל זאת גרסו "חוגים פרלמנטריים" כי "אין קשר בין הפרעות בחיפה ובין ההתנגשויות במגדל העמק, ואין יד מארגנת", דיווח הסופר הפרלמנטרי של "הארץ"; "אבל כולם מציינים", הוסיף, שההתלקחות "אינה מקרית, אלא פרי מצב אובייקטיבי ומרירות סובייקטיבית". במאמר ב"הארץ" ציין יהושע גלבוע כי עבודות הדחק היזומות התאימו ליוצאי אירופה, אך אינן מתאימות ליוצאי צפון אפריקה. "היוזמה וכוח ההמצאה שיהודי אירופה נתברכו בהם עמדו להם גם כאן", כתב, "רובם הסתדרו ומצאו להם פרנסה. הם קובלים על תנאי הקיום הקשים ויוסיפו לקבול. עם זאת, הם אינם מרפים ממאמציהם להתקדם במעמדם החברתי וכלכלי". אך "הסגולות שמנינו בעולים שהגיעו מאירופה", הבהיר, "נעדרות מבני עדות המזרח". רובם "פחות מוכשרים, ללא יזמה, שמצב בריאותם אינו תקין, ושלא הצליחו לעמוד במלחמת הקיום", כתב גלבוע, והמליץ לשנות באופן רדיקלי את אמצעי הקליטה, ולהנהיג טיפול אינדיבידואלי בעולים המתקשים בקליטה, במקום להפנות את כולם לעבודה קבוצתית שנקבעה עבורם.

חברי מפא"י הצביעו בכל זאת על יד מכוונת - נאומו של מנחם בגין במגדל העמק זמן קצר לפני ההתלקחות, ובו האשים את מפא"י בפילוג עדתי ובאפליה שעשויות להביא למלחמת אחים; ואת ההסתדרות בהקמת בנייני פאר. עיתון "דבר" השווה את נאום בגין ל"נהמה המזכירה את נאומי היטלר". למעשה, ביום המהומות אמורה היתה להתקיים עצרת עם מטעם "חרות" במגדל העמק, אך אנשי המפלגה החליטו לבטלה כדי "לא להוסיף שמן למדורה".

שבוע של שקט שרר במגדל העמק עד להצתת בית ההסתדרות. המשטרה ראתה במאורעות מגדל העמק "השתוללות פלילית לשמה"; אך כאשר הובא שלום אזולאי בן ה-21 בפני שופט השלום בנצרת והודה בפניו בהצתת הצריף, אמר ש"התאכזב ממציאת צדק במדינה, אליה הובא בהבטחות שלא קוימו", דיווח סופר "הארץ" בנצרת. הסתדרות העובדים העמידה סכום לרשות מועצת הפועלים להקמת בית הסתדרות חדש במגדל העמק. "בבית יהיו כמה חדרי משרד וכן אולם גדול לפעולות תרבות", הבטיח מזכיר ההסתדרות פנחס לבון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ