פתרון או צרה? מורה נבוכים לחוק הדיור

מתנגדי החוק טוענים כי הוא ירכז קרקעות בידי טייקונים וימנע ביקורת תכנונית. התומכים: רק הצפת השוק בקרקעות תפתור המשבר

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

חוק הדיור (חוק הווד"לים) שאושר בכנסת אחר הצהריים (רביעי) אמור להיות על פי משנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמצעי מרכזי לאישור מהיר של תוכניות בנייה למגורים ולפתרון בעיות הדיור. עם זאת, יש רבים המתנגדים לחוק במתכונתו וטועענים שהוא יתרום בעיקר לאילי ההון ולהרחבת הפער בין המעמדות בישראל.

נחמיה שטרסלר: חוק הדיור יביא להורדה במחירי הדירות

הארגונים הסביבתיים והחברתיים הזהירו מפני ההשלכות הסביבתיות של החוק. הארגונים טוענים שאין בחוק פתרון לבעיית הדיור הציבורי ויתרום בעיקר לטייקונים. לעומת זאת, טוענים התומכים בחוק שהוא לא נועד לשרת אינטרסים של יזמי נדל"ן אלא שהוא יביא לקידום תוכניות תוך הליך תכנוני מקצועי הלוקח בחשבון גם היבטים סביבתיים.

מפגינים נגד החוק בחיפה היום. תצלום: חגי פריד

על פי החוק החדש, שחוקק במתכונת של הוראת שעה שתוקפה כ-18 חדשים, יוקמו במועצה הארצית ובועדות המחוזיות לתכנון ובנייה - ועדות לדיור לאומי. הוועדות יוכלו לאשר בהליכים מהירים תכניות בנייה למגורים בהיקף של יותר ממאתיים יחידות דיור על קרקע שלפחות שמונים אחוזים ממנה בבעלות המדינה.

האם המחאה שוב צוברת תאוצה? דברו על זה בפייסבוק

החוק קובע ששנתיים וחצי לאחר אישור התוכנית בוועדה, אמור היזם שזכה במכרז למימושה להשלים לפחות עשרים אחוזים מעבודות התשתית. ועדות התכנון החדשות יהיו כפופות להוראות של תוכניות מתאר ארציות אבל החלטותיהן יגברו על אלו של ועדות מחוזיות לתכנון ובנייה שעל פי נתניהו הן כיום המכשול הבירוקראטי העיקרי לאישור מהיר של תכניות בנייה. החוק החדש מגביל במידה רבה את האפשרות להגיש ערר על תוכנית בנייה שאושרה, ובנוסף מאפשר זכות התערבות למשרד ראש הממשלה במקרה שתכנית אינה מקודמת בקצב הרצוי. לוחות הזמנים לבדיקת ואישור התכניות קוצרו מאד ועל אף שהם אמורים להתנהל על פי אותם מדדים של תוכניות במסלול הרגיל, קיים חשש שלא ניתן יהיה לקיים בדיקה מעמיקה של השלכות והשפעות התוכניות השונות.

מפגינים הבוקר בירושלים. תצלום: אמיל סלמן

במהלך הדיון שנערך בימים האחרונים במליאת הכנסת בנושא, טען חבר הכנסת דב חנין שהחוק נועד לשרת בעיקר קבלנים שכלל לא יהיו מחויבים להתחיל בבנייה אלא רק שנתיים וחי לאחר אישור התוכנית ויוכלו להחזיק בקרקע ולבנות רק שהדבר נוח להם מבחינת מחירים. "בלחץ מאבק המחאה נקבע שאחת ממטרות החוק היא קידום דיור בר השגה, אבל לא נקבעו כל אמצעים ומנגנונים המאפשרים קידום דיור כזה",ציין חנין.

המטה לתכנון אחראי, שבו חברים ארגונים סביבתיים וחברתיים, טען שוועדות הדיור הלאומי יוכלו לפעול תוך עקיפת חוקי תכנון ובנייה רגילים ולכן הדבר עלול להביא לקידום תוכניות שיפגעו בנוף ובטבע. לטענת המטה ניתן היה לתגבר את כח האדם המקצועי בועדות התכנון המחוזיות, ובכך לייעל את עבודתן. בנוסף, אפשר היה לקבוע במסגרת תיקון לחוק התכנון והבנייה הקמת ועדות לקידום דיור בר השגה. המטה טען שאם החוק בכל זאת יקודם יש להכניס בו כמה שינויים הכרחיים ובהם הענקת זכות ערר לציבור, קביעת הסדרים לקידום תוכניות לדיור בר השגה וכן לקבוע שתוכנית וד"ל לא תוכל לסתור תוכנית מתאר מחוזית - מה שימנע פגיעה בשטחים פתוחים שלא יועדו עד עכשיו לבנייה.

מי שהגן בתקיפות על החוק בימים האחרונים הוא חבר הכנסת כרמל שאמה (ליכוד) יושב ראש ועדת הכלכלה שבה קודם החוק. "יש הרבה מיתוסים סביב החוק הזה", אמר שאמה בדבריו במליאה. "צריך להבהיר, אנחנו סגרנו את שערי הווד"לים לקבלנים. מי שיוכל להגיש תוכניות אלה רק גורמים ציבוריים כמו רשויות מקומיות או משרדים ממשלתיים. הקבלנים ירכשו את המוצר המוגמר וישווקו אותו לעם ישראל". שאמה הוסיף שבמסגרת החוק נקבע שבתכניות שיוגשו לוועדה יהיה תמהיל דירות הכולל גם הקמת דירות קטנות שהן זולות יותר. כמו כן הוא הוסיף שוועדת הכלכלה דאגה להוסיף נציג של המשרד להגנת הסביבה להרכב ועדות הדיור, על מנת להבטיח צמצום של הפגיעה בסביבה. כמו כן הוחלט לאפשר בישובי מיעוטים מימוש תוכניות וד"ל גם בקרקע פרטית מאחר ובישובים אלה מרבית השטח הוא בבעלות פרטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ