מחאת האוהלים עוברת למעשים

התנגדותם של מובילי המחאה לחוק הווד"לים היא לא הגיונית בעליל. דרישותיהם האחרות דווקא כן, לפחות בחלקן

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

רשימת הדרישות של מובילי מחאת האוהלים מורכבת מסעיפים הגיוניים ומסעיפים קצת פחות. חבל שהם שמו בראש הרשימה דרישה לא הגיונית בעליל: לבטל את חוק הווד"לים. הרי עליית מחירי הדירות נובעת משתי סיבות: הראשונה, מינהל מקרקעי ישראל שמחזיק ברוב הקרקע במדינה (93%) אך לא משווק במידה מספקת וכך גורם לעליות מחירים. השנייה, שש ועדות התכנון המחוזיות שפשוט לא עושות את מלאכתן. תוכניות נתקעות במשך 6 שנים, ובלי תוכניות מאושרות אי אפשר לבנות.

לכן נכון לבצע רפורמה מקפת במינהל וגם להעביר היום בכנסת את חוק הווד"לים, שבעצם יעקוף את הוועדות ויזרז את הליכי התכנון והבנייה. הפיקוח ושמירת הסביבה לא ייעלמו, אבל לשוק יוזרמו יותר תוכניות בנייה מאושרות, ואז מחירי הדירות יירדו.

התביעה המשמעותית הנוספת של מובילי המחאה היא להפחית את המסים העקיפים, ובעיקר את המע"מ. הם צודקים בהבחנה שהמסים העקיפים גבוהים מדי. אבל הם צריכים לרכז את מאמציהם לא במע"מ, אלא במכסים הגבוהים המוטלים על מוצרי מזון.

אין סיבה בעולם שעל בשר בקר טרי יוטל מכס של 190%, על בשר עוף 170% ועל חמאה 140%. מכסים גבוהים מוטלים גם על תפוחי אדמה, שמן זית, רסק עגבניות, בוטנים ועוד. המכסים הללו הם שגורמים למחירים הגבוהים. לכן נכון לתבוע את הורדתם עוד לפני הטיפול במע"מ.

בעניין הבריאות, נכון לתבוע תוספת תקנים ומיטות, אך זה בכל מקרה חלק מהמשא ומתן עם הרופאים, וראו לדעת שהמדינה כבר התחייבה לרופאים להגדיל את מספר התקנים והמיטות, אך כמובן שתמיד אפשר להגדיל יותר.

בנושא החינוך, התביעה לחוק חינוך חובה חינם החל מגיל 3 חודשים, היא תביעה שתעלה מיליארדים, ולא ברור אם התקציב יכול לעמוד בה. אין חינוך חובה חינם כזה במדינות אירופה ולא סביר שאנחנו נהיה הראשונים. אפשר להקל בדרך אחרת על אמהות עובדות, בעזרת הגדלת נקודות הזיכוי, כך שישלמו פחות מס הכנסה.

אנשי מחאת האוהלים הם נגד הפרטה מכל סוג ומין. הם תובעים לבלום את ההפרטה של מוסדות הרווחה ובריאות הנפש. אבל המדינה לא יודעת לנהל שום עסק ושום מוסד. התפקיד הנכון שלה הוא לפקח. לכן הפרטה היא כן נכונה. היא מייעלת את השירות לאזרח, בתנאי חשוב אחד: שיהיה פיקוח הדוק של רשויות הרווחה.

מובילי המחאה רוצים גם שהמדינה תחזיר לאזרחיה את "עודפי הגבייה במסים". זה נשמע טוב, אבל זה אחת הסיסמאות הריקות של עופר עיני. כי השנה לא יהיו שום עודפי גבייה. הצפי הנוכחי באוצר הוא שהשנה תיגמר לפי התכנון, בלי שום עודפים. וזאת עוד לפני שמישהו יודע כמה מיליארדים יעלו תביעות אנשי מחאת האוהלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ