ראשי המחאה החברתית קוראים להפגנות ענק מחר בערב בתל אביב ובירושלים

ההפגנות יתמקדו במסר "הממשלה נטשה את העם", בעקבות אישור חוק הווד"לים והתעלמותו של נתניהו מדרישות המפגינים. רבבות השתתפו באירועי המחאה אתמול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המאבק החברתי יעמוד מחר למבחן, לאחר שיוזמי המחאה הכריזו על הפגנות ענק בפעם השלישית, בירושלים ובתל אביב. בשונה מההפגנות הקודמות, שהתקיימו ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות, ההפגנה הקרובה תתקיים ברחוב קפלן בתל אביב, שייסגר לתנועה. המפגינים ייצאו בשעה תשע בערב מכיכר הבימה, ויסיימו את הצעדה מול קריית הממשלה שבצומת הרחובות קפלן-בגין. לאורך הרחוב יוצבו מסכים שבהם ישודרו הנאומים וההופעות. בעצרת ינאמו יוזמת המחאה דפני ליף, יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי והרב בני לאו וכן חבר מועצת העיר תל אביב אהרון מדואל, הסופר והעיתונאי עודה באשארת ושירה אוחיון, אם חד הורית מאשדוד. כמו כן יופיעו יהודית רביץ, שלמה ארצי וריטה. המארגנים מצפים לרבבות משתתפים.

נציגי האוהלים התכנסו היום בפעם השלישית כדי לדון בהמשך המחאה. כמה עשרות מפעילי המחאה החברתית נפגשו באוניברסיטת תל אביב במטרה לגבש מסרים מרכזיים לקראת העצרות שיתקיימו מחר. בין היתר, הוחלט כי אלה ישאו שני מסרים עיקריים: האחד, דרישה לצדק חברתי, "כלומר שיווין לכולם", כהגדרת המארגנים. השני, דרישה למדינת רווחה, קרי "חלוקה צודקת של המשאבים", לדברי המארגנים. בנוסף לכך, טענו חלק מראשי המאהלים כי יש לצאת ישירות נגד הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו. אחדים נוספים טענו כי יש לחדד את המשמעות שבקריאה לצדק חברתי כדי לצלוח את המשא ומתן שיתקיים בהמשך.

עשרה אוטובוסים ייצאו מחר ב-18:30 מחיפה לעצרת המחאה בתל אביב. נקודות היציאה הן: אודיטוריום מרכז הכרמל, מרכז חורב, בית הקרנות, קרית אליעזר - אגד הישן, צומת מסעדת מקסים ומנווה-שאנן - מרכז זיו.

במקביל, תתקיים הפגנה גדולה גם בירושלים. המפגינים ייצאו בשעה תשע מגן הסוס ויצעדו לכיכר ציון, שם יקיימו עצרת.

רועי נוימן, ממובילי המחאה, אומר כי המסר של ההפגנה יהיה "הממשלה נטשה את העם", בעקבות אישור חוק הווד"לים (ועדות הדיור הלאומי) וההתעלמות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מדרישות המפגינים.

צעדת העגלות, אתמול בתל אביב. תצלום: ניר קידר

ההמונים יצאו לרחובות גם מחר או שהמחאה בדעיכה? דברו בפייסבוק

אתמול התקיימו אירועי מחאה רבים ברחבי הארץ ובהם הפגנות, צעדות וחסימות כבישים של נהגי המוניות, הורים ומורים. אחר הצהריים חסמו הרפתנים את כביש הערבה במחאה על פתיחת שוק החלב לייבוא והורדת מחיר החלב למחלבות.

בשעות הערב קיימה ההסתדרות עצרת הזדהות עם המחאה בתל אביב שבה לקחו חלק 10,000 איש. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שיצא השבוע נגד ראשי המאבק, חזר בו: "תנועות הנוער, הסטודנטים ודפני הם מנהיגי המחאה".

המחאה לא נסדקת, זה רק הכתבים שמתעייפים | אורלי וילנאי

בתוך כך, אתמול החריף הקרע בין המתמחים לרופאים כשיותר מ-300 מתמחים התפטרו במחאה על ההסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית לאוצר.עם זאת, בשעות הערב חזרו בהם חלק מהרופאים המתמחים.

עצרת המחאה של המורים מול ביתו של גדעון סער, אמש. תצלום: מוטי מילרוד

מחאת המורים

כ-1,500 מרצים, מורים, סטודנטים, תלמידים וחניכי תנועות הנוער צעדו אתמול אל ביתו של שר החינוך, גדעון סער, ברחוב מזא"ה בתל אביב. המפגינים מחו על מצבה של מערכת החינוך וקראו: "גדעון סער תתעורר, החינוך שווה יותר" ו"חינוך חינם לכולם". הם מחו בין השאר על העסקה קבלנית של אלפי מרצים באוניברסיטאות, היעדר זכויות סוציאליות ושכר נמוך.

יו"ר הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית, ד"ר אסתר סרוק, אמרה כי המחאה החברתית מזכירה את המהפכה הציונית ואת הקמת המדינה: "נראה שמדי יום אנחנו מתרחקים מהחזון של מדינה צודקת והוגנת. אי אפשר לבנות מערכת חינוך איכותית וערכית כשמסתכלים דרך החור של הגרוש. אנחנו דורשים לשנות את השיטה, לא לעשות שיפורים קטנים". בירושלים צעדו מפגינים מגן הסוס למשרד החינוך בשכונת מוסררה, בקריאה להציל את החינוך הציבורי בישראל. המפגינים הניפו שלטים למען

מפגן הכוח של ההסתדרות בתל אביב. תצלום: טל כהן

מחאת המוניות

אתמול בבוקר הצטרפו למחאה גם מאות נהגי מוניות, שחסמו את צומת הרחובות בגין וקפלן בתל אביב, ואחר כך המשיכו בנסיעה איטית לאורך דרך נמיר ושדרות רוקח. הנהגים מחו על עליית מחירי הסולר. הנהגים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר: "ביבי, הסולר בשמיים", "הסולר עולה, ביבי יורד" ו-"12 שעות במונית, מינוס בבנק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ