נערי הגבעות טרפו את הקלפים בוודסטוק של שדרות רוטשילד

עשרות פעילי ימין התנחלו באוהלים בשדרה, והתגובות נעות בין אהדה לאלימות. בימים הקרובים מתוכננות הפגנות-נגד הדדיות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המחזה אתמול בצהריים בשדרות רוטשילד בתל אביב היה מהמופרכים - אפילו בסטנדרטים הגבוהים של המאהל. נוער הגבעות ופעילי המאהל, שדקה קודם לכן רבו והתכתשו על גבולות המאבק, גילו שהם למעשה בני עם אחד. האויבים של אתמול נפלו זה על צווארו של זה כמו בסיפורי צדיקים. כדי לסמן את הפיוס, התכנסו כולם במעגל לשירת "הנה מה טוב ומה נעים".

ההתחלה היתה פסטורלית קצת פחות. ביום רביעי בערב, אחרי הפגנת הימין בתל אביב, נשארו כמה עשרות נערי גבעות ופעילים של "ארץ ישראל שלנו" ו"קוממיות" בשדרה והקימו את "המאחז" בפינת הרחובות שדרות רוטשילד ואלנבי. הפעילים התנחלו באוהלים ותלו שלטים "הפתרון בשומרון". כמה פעילים קשקשו על האבנים "סודאנים לסודאן, תל אביב יהודית" "סודאנים חמורים" ו"ערבים החוצה".

בשעה 23:00 בלילה התחיל הבלגן: פעילי שמאל טענו כי נערי הגבעות קיללו סודאנים והומואים שעברו במקום. פעילי הימין טוענים שפעילי השמאל החלו לקרוע את השלטים ולבעוט להם באוהלים. המשטרה הוזעקה כדי להפריד בין הניצים. עד שעות הבוקר התווכחו שני המחנות בלהט. גם איתמר בן גביר וברוך מרזל ביקרו במקום והתעמתו עם העוברים והשבים.

נוכחות פעילי הימין גרמה לוויכוח סוער גם בין דיירי המתחם עצמו: חלקם טענו כי "אין צדק חברתי בכיבוש" וחלקם טענו שנוכחות פעילי הימין חיונית "כדי להלחיץ את ביבי והליכוד, שיראו שזה לא רק שמאל גם אם לא מסכימים איתם".

אתמול בצהריים נראה שהכל נרגע. כמה סטלנים בלבוש מינימלי שרו שירים עם המתנחלים. האחרונים, מצדם, ביקשו מהם בעדינות להתלבש קודם. מיד אחר כך החל סיבוב נוסף. שני פעילי שמאל ניסו להצית את אחד אוהלים. האש אחזה בשוליו וכובתה מיד. המשטרה הוזעקה למקום ועצרה את שניהם.

בלשי המשטרה הסתובבו בין חברי הקבוצה וביקשו להתקשר אליהם בכל תקרית. נראה שעוד תהיה להם הרבה עבודה: הפעילים מתכוונים להישאר לפחות עד יום שלישי, תשעה באב. בימים הקרובים מתכוונים אנשי המאחז לצאת לסדרת פעולות גרילה בתל אביב, במחאה על סגירת קבר יוסף ליהודים ועיכוב הבנייה ביש"ע.

אלעד מאיר מההתנחלות חרשה בבנימין, המתגורר במאהל, אמר אתמול: "יש למחאה שלנו הצלחה. באנו לומר ?כן למחאה החברתית'. יש מצוקות אמיתיות והפתרון הוא ביהודה ושומרון. אנחנו מבקשים ליצור ולבנות ביו"ש. אנחנו רואים שהמחאה שלנו עושה את שלה ובונים 900 יחידות דיור בהר חומה. בינתיים היחס מעורב. יש גילוי תמיכה וגילוי עוינות. אבל אנחנו לא נרתעים מהבריונות של אנשים בשמאל".

גם בשמאל לא מתכוונים להבליג: ב"שלום עכשיו" מתכוונים לחלק פלאיירים הקוראים לתושבי המאהל לבקש מהם לעזוב. היום ב-12:00 מתוכננת הפגנה בכותרת "אומרים לא לשנאה ברוטשילד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ