יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי: "הגיע תורנו, זמן הצעירים בישראל"

מעל 250 אלף בני אדם ברחבי הארץ דורשים שינוי סדר עדיפויות: "מר נתניהו, אנחנו לא האויב אלא העם שלך, הקשב לנו"

אילן ליאור
הארץ
כתב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
הארץ
כתב

"עתה הגיע זמננו ותורינו- הצעירים בישראל", כך אמר הערב יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי בהפגנה המרכזית בתל אביב. מעל 200 אלף בני אדם הפגינו הערב בצומת הרחובות קפלן ומנחם בגין בעיר, מול קריית הממשלה.

לדברי שמולי, לא מעניין אותנו שינוי בהנהגה ובקואליציות אנחנו דורשים כלכלה אנושית, שלא דורסת אנשים, כלכלה שיכולה לראות את המצוקות של האנשים ולא רק מספרים" שמולי פנה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר, "אדוני ראש הממשלה, אנחנו כבר לא מתביישים לומר קשה לנו. נמאס לנו להיות משועבדים כל החיים. אנחנו רוצים לעבוד בכבוד ולהשתכר בכבוד. אנחנו לא עבדים מודרנים. אפשר לחיות כך שנים בודדות לא חיים שלמים. אנחנו מפגינים כי אין לנו תקווה כי אתה לא נותן לנו תקווה.

הייתם בהפגנה ההיסטורית? ספרו לנו בפייסבוק

איציק שמולי במאהל המחאה בשדרות רוטשילד. צילום: אפלבאום תומר

צועדים בתל אביב. תצלום: דניאל בר-און

"אדוני ראש הממשלה אני לא כאן עם אג'נדה פוליטית אבל מה לא אמרת עלינו. שאנחנו הזויים, אנרכיסטים, קיצוניים. אנחנו מלח הארץ, אנחנו רוצים שינוי. מר נתניהו אני לא האויב שלך, אנחנו העם שלך, תקשיב לנו. אתה רק מנסה להטל בנו. אם היית רוצה לנסות להבין מה קורה כאן היית עוצר את חוק הווד"לים. מה היתה הבעיה להביא את הווד"לים לשולחן העגול".

"יש לך אדוני ראש הממשלה הזדמנות. אנחנו מבינים שאי אפשר להשיג את הכל אבל לחיות כמו היום זה בלתי אפשרי. אני מושיט לך יד אנחנו העם והממשלה יכולים לעשות ביחד את מה שצריך את מה שצריך, אבל אתה חייב להקשיב לנו. אני מבקש ממך כי לא בטוח שתהיה כאן הזדמנות נוספת".

שמולי התייחס להצעה שהעלה ראש הממשלה במסיבת עיתונאים לפני כשבועיים בה הציע הצעות נדיבות, בעיקר לסטודנטים: "לפני כמה ימים הצעת לנו הסטודנטים חבילה מאוד משמעותית שהייתה יכולה להטיב איתי ועם החברים שלי אבל הסטודנטים לעולם לא ימכרו את העם הזה. אנחנו נאבקים כאן עם השכבות החלשות וכולם ביחד מתחת לאלונקה ולכן אנחנו נשארים ולא הולכים לשום מקום. אבל חסר לנו מפגין אחד שנמק כבר 5 שנים בכלא. תראו מה קורה פה תראו מה העם רוצה. העם רוצה גלעד שליט. במחאה הזאת מתגלה מחדש כל הטוב שבכולנו, כל הטוב שבחברה הישראלית".

עמרם מצנע, שהגיע עם בני משפחתו לעצרת בתל אביב, אמר כי "מדובר באירוע שיהווה נקודת מפנה ביחס בין השלטון לאזרחים". מצנע הוסיף ש"עשרות האלפים שיצאו הערב לרחובות דורשים, ובצדק, שהממשלה תיקח אחריות על אזרחיה".

בירושלים צעדו מעל 20 אלף מפגינים תחת הסיסמא "מחזירים את המדינה לעם ברוח הכרזת העצמאות" בפתח העצרת הקריאו המארגנים את מגילת העצמאות ובסוף מתכוונים לערוך ריקוד הורה המוני.

מעל 20 אלף בירושלים. תצלום: תומר אפלבאום

הסופר מאיר שלו אמר בצעדה בירושלים כי "דעתי חיובית ונלהבת ואופטימית. אני חושב שההתעסקות של הציבור הישראלי בנושאים אזרחיים ולא בנושא קבר רחל או הפצצת איראן זה עניין חיובי. יש פה חשיבה רעננה יותר מהרעיונות המרכזיים של מפא"י. אנחנו רוצים לחזור לפורמט של דמוקרטיה קלאסית ולא לחזור לטאצ'ריזם של נתניהו".

הרב מיכאל מלכיאור אמר כי "פה בא לידי ביטוי דבר שהיה טמון בתוך העם. לאט לאט אני רואה שהציבור הדתי תומך במחאה למרות התחושה שהם חיים בגטו, רוב הציבור הדתי מזדהה עם מה שקורה פה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ