עיריית ת"א תפרסם בתוך שבועיים מכרז לדיור בר השגה בשכונת שפירא

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עיריית תל אביב תפרסם בתוך שבועיים מכרז ראשון להקמה של פרויקט מגורים לדיור בר השגה בשכונת שפירא בדרום העיר. הפרויקט נקרא "גני שפירא" והוא יוקם על מגרש של 4 דונמים שנמצא בבעלות עיריית תל אביב, בין רחוב טורי זהב לרחוב דה מודינה. הוא יכלול 69 יחידות דיור בסך הכל, 42 מהן (כשני שליש בערך) יוקצה לזכאים לדיור.

הפרויקט אושר בוועדה המקומית לתכנון ובניה כבר לפני כמה חודשים, אולם העירייה החליטה להאיץ את היציאה למכרז בעקבות מאהל המחאה שהוקם בשדרות רוטשילד. הפרויקט כולל שלושה בניינים עם דירות של שלושה וארבעה חדרים, דירות גן ודירות גג, מרביתן בגודל של 80 מ"ר. הבניינים מסודרים מסביב לחצר פנימית מגוננת שמהווה חלק מהמערך של השטחים הירוקים בשכונה ותשמש את הדיירים למפגש ולמשחק בשעות הפנאי.

מתכננת הפרויקט, האדריכלית אורית מילבואר-אייל, מסבירה כי היא ביקשה להעניק פרשנות עדכנית לשיכון הציבורי הישראלי "אך באיכות בניה גבוהה". "זה מצב שבו כולם יוצאים מורווחים", היא אומרת, "הפרויקט יאפשר לבני המעמד הבינוני לרכוש דירה במחיר סביר ומצד שני יהווה מנוף חשוב להתחדשות עירונית של השכונה, שמאופיינת כיום באוכלוסיה חלשה".

תל אביב. תצלום: טל כהן

השיווק של הפרויקט יחל מיד לאחר שיבחר קבלן במכרז. הזכאים להשתתפות בהגרלת הדירות הם תושבי תל אביב מזה חמש שנים לפחות, עם משכורת נטו (של רווק או של בני זוג יחד) של עד 12,500 ש"ח ועם יכולת החזר חודשית של לפחות 3000 ש"ח. מחירי הדירות יקבעו מראש כחלק מתנאי המכרז.

חבר מועצת העיר תל אביב מטעם הליכוד, ארנון גלעדי, המשמש יושב ראש הוועדה לדיור בר השגה בעירייה, אומר כי גני שפירא הם "סנונית ראשונה" מתוך כמה תוכניות דומות שמקודמות כיום במסדרונות העירייה. הוא הוסיף כי "עם זאת צריך לציין שמלאי הקרקעות העירוניות הוא קטן ביחס לביקושים העצומים שקיימים בתל אביב. אם לא נזכה לשיתוף פעולה משמעותי מצד מנהל מקרקעי ישראל לא נוכל להשפיע על מחירי הדיור בעיר". להערכתו על הקרקעות בבעלות העירייה ניתן לבנות כיום כמה מאות יחידות דיור בלבד.

בימים אלה מקדמת העירייה פרויקט דומה ברחוב לוחמי גליפולי בשכונת יד אליהו, הכולל 35 יחידות דיור למכירה. מכרז אמור להתפרסם בתוך ארבעה חודשים. כל שאר התכניות לדיור בר השגה שמקדמת העירייה כוללות השכרת דירות ולא מכירתן. המתקדמת ביותר מבין התכניות האלה נמצאת ברחוב מיכלאנג'לו ביפו ותינתן בה עדיפות לאוכלוסיה הערבית. פרויקטים נוספים, בשלבי תכנון שונים, על קרקעות עירוניות ושל מינהל מקרקעי ישראל, יהיו בשוק העליה, ביד אליהו, בשוק הסיטונאי, ברחוב נס לגויים, על חורבות מגרשה של מכבי יפו ובמתחם הגדנ"ע.

"עיריית תל אביב היא הראשונה בארץ שהגדירה קריטריונים לדיור בר השגה", מתגאה סגן ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר, מסיעת הצעירים רוב העיר. הוא מדגיש כי העירייה מנסה לקדם פרויקטים לדיור בר השגה גם על קרקעות פרטיות, אך מתקשה. "פרויקטים שניסינו לקדם על קרקעות פרטיות הוקפאו בוועדה המחוזית, כי מדינת ישראל לא מכירה בהגדרה של דיור בר השגה. אנחנו מקווים שבגלל מחאת האוהלים המדינה תיאות להגדיר הגדרות בחוק כדי שנוכל להמשיך ולקדם את הפרויקטים האלה". לדבריו, "לא בכדי דרשו מנהיגי המחאה לעצור את ההצבעה על חוק הווד"לים עד שיוכנסו אליו הגדרות בסעיפים שקשורים לדיור בר השגה. אני מצר על כך שהמדינה לא הרימה את הכפפה ועשתה את זה".

בתוך כך החליטה עיריית תל אביב ליזום כינוס פומבי ראשון על סוגיית הדיור הציבורי בישראל לאורך השנים. ביום ראשון הקרוב בשעה 18:30 יתקיים ב"בית העיר" בכיכר ביאליק ערב בהשתתפות פקידי עיריה, אדריכלים, מתכננים וחוקרים בתחום. הציבור מוזמן להשתתף והכניסה חינם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ