אילן ליאור
אילן ליאור

הפרופ' רות גביזון מגבה את החלטת משרד החינוך ועיריית אילת לא לשלב ילדים של מבקשי מקלט במסגרות החינוך הרגילות. לבקשת עיריית אילת, הגישה גביזון חוות דעת לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. "הילדים אינם תושבי המדינה או אזרחיה. שהותם בארץ זמנית, ואין להם זכות שהיא תהפוך שהות קבע", כתבה גביזון, "השאלה אם נכון לפעול לשילובם במרקם החיים הישראלי היא עצמה שאלת מדיניות בעלת השלכות מרחיקות לכת. התשובה לשאלה זו איננה ברורה ומובנת מאליה כפי שהיא לגבי אוכלוסיות שהן מרכיבים קובעים של החברה החיה במדינה".

"אין אני טוענת שאין למדינה חובות כלפי מבקשי מקלט וילדיהם, או כי אין להם זכויות", הוסיפה גביזון. "בהקשר שלנו, למדינה יש אכן חובה להעניק שירותי חינוך בסיסיים לכל ילד הנמצא בה, בלי קשר למעמדו או מוצאו. למבקשי המקלט ולילדיהם יש זכות כי שירותים אלה יוענקו להם. אולם הזכות לקבל שירותי חינוך (ורפואה) בסיסיים אין משמעה בהכרח זכות להיות משולב על בסיס שוויון במערכות החינוך, הבריאות והרווחה של אזרחי המדינה".

מנגד, חוות דעת של הפרופ' מרדכי קרמניצר ועו"ד ראובן ציגלר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, קובעת כי התנהלות משרד החינוך והעירייה פסולה. "העילה היחידה והמוצהרת להפרדה היא מוצאם הלאומי-אתני של מבקשי המקלט והרצון להפרידם משאר ילדי העיר", הם קובעים ומדגישים כי החלטת העירייה לוקה הן מבחינה משפטית והן מבחינה מעשית. "לצד ההשפלה שבהדרת ילדי מבקשי המקלט ממערכת החינוך העירונית, מדינת ישראל מפרה את אמנת הפליטים בכך שהיא מספקת להם מסגרת נחותה, שקשה אפילו להגדירה כמסגרת חינוכית". הם מסכמים את חוות הדעת וכותבים: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ככזו, היא מחויבת לזכור כי פליטים היינו. ככזו יש בה תוקף מיוחד לשאלה: מה היינו אומרים אם היו נוהגים כך בפליטים יהודים? אם היו נוהגים כך בנו?"

אתמול דן בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעתירה של מוקד סיוע לעובדים זרים, הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב ו-א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים, נגד שליחתם של ילדי מבקשי המקלט לבית ספר נפרד בנוף אילות. לדברי העותרים, המיוצגים על ידי עו"ד יונתן ברמן וענת בן דור, בית הספר איננו עומד בתנאים בסיסיים של מוסד חינוכי וההפרדה היא בגדר אפליה פסולה. בית המשפט נענה להצעת משרד החינוך, להקים צוות בין-משרדי שיבחן את הסוגיה וקבע כי הצוות יציג את המלצותיו לבית המשפט במארס 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ