במאהל המחאה בראש פינה מתלוננים: המחירים כאן מטורפים והמשכורות עלובות

מחאת האוהלים לא פסחה על המושבה הצפונית והמבוססת שאת כניסתה מפאר לאחרונה מאהל צנוע שזוכה לביקורים מתושבי האזור

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

באזור הצפון ישנם ישובים בודדים שנחשבים כמבוססים, בעלי חוסן כלכלי וחברתי, כאלו שבניית בית בהם נחשבת כמשימה כמעט בלתי אפשרית בשל העלות הכספית הגבוהה. ראש פינה היא אחד מאותם ישובים, לכן, עבור רבים הקמת מאהל מחאה בכניסה למושבה הוותיקה נחשבת כצעד בלתי צפוי - מה עוד שהמאהל במקום הופך יותר ויותר פופולארי, עד כדי כך שבמוצאי שבת האחרון הגיעו להפגנה במקום אלף משתתפים.

מקימי המאהל הם קבוצת צעירים בני המקום, אשר מגלים כי בעיות הצעירים ברחבי הארץ הם גם הבעיות שלהם. "משהו בשיטה לא עובד כמו שצריך", אומר עודד זמיר, לדבריו, "זה מוזר שיוקר המחיה של אזרח המדינה גבוה מההשתכרות שלו וסטודנט צעיר בכלל מתקשה להתקיים היום. גם אדם בן 50 שקורע את התחת, גומר בסופו של דבר את החודש במינוס. מעבר לכל אלה, האחריות שלנו כאזרחים באה כאן לידי ביטוי, המחאה היא גם כלפי עצמנו ולא רק כלפי השלטון, אנחנו מבקשים לקחת אחריות על החיים שלנו ולשנות כאן דברים. אנחנו מאמינים שניתן לשנות, מעבר להצבעה בבחירות מדי כמה שנים".

דרי המאהל בראש פינה. מקבלים תמיכה מתושבי האזור. תצלום: ירון קמינסקי

במאהל ראש פינה שמונה אוהלים, ופוקדים אותו מדי יום כ-200 בני אדם. מרבית המבקרים במקום הם תושבי המקום וכן תושבי הישובים בסביבה - חצור הגלילית, צפת, קיבוצים, מושבים, תושבי טובא-זנגריה ומטיילים עוברי אורח. בלילות נותרים לישון במאהל כ-25-30 אנשים, חלקם מחוץ לאוהלים.

לדבריהם, הם זוכים לתמיכה רחבה ולחיבוק חם מתושבי ראש פינה והסביבה. אנשים מביאים להם אוכל ושתיה ואחרים פותחים חשבון במכולת הסמוכה כדי שיוכלו להצטייד במצרכים בסיסיים. אתמול הם היו עסוקים, כדבר שבשגרת המאהל, בדיונים "על המצב", על הצורך בשינוי ועל עתיד המדינה. את רעידת האדמה לא הרגישו, אם כי אמרו כי "האדמה רועדת כאן כל הזמן בשל האנרגיות המדהימות שזורמות כאן".

"המכנה המשותף של אנשי המאהל הוא רחב ומתגבש סביב המגורים באזור", הסביר נדב מאור. לדבריו "צעירים רוצים לחזור לראש פינה, אבל זה כמעט בלתי אפשרי; הדיור כאן הפך יקר מאד וקשה למצוא כאן עבודה. כשמוצאים עבודה המשכורת נמוכה בהשוואה למרכז הארץ".

מדי יום מבקרים במאהל כ-200 איש. תצלום: ירון קמינסקי

רחל עידן סיפרה כי לאחרונה שבה למושבה אחרי מספר שנים והיא מתקשה למצוא דירה. שכר דירה עבור דירת חדר נע סביב 1,600 שקלים ועבור 3 חדרים כ-4,000 שקלים. אלו מחירים של פרברי תל אביב והמשכורות כאן נמוכות בהרבה. "טירוף המחירים הגיע גם הנה, בעוד שכאן קשה מאד למצוא עבודה וגם כשמוצאים מדובר בשכר עלוב", אמרה.

תושבי המקום מספרים כי תושבים מחוץ למושבה שקנו בה בתים, הקפיצו את המחירים לרמות גבוהות המגיעות לכמליון דולרים לבית.

חברי המאהל הדגישו את הצלחת המחאה באזור הצפון, והזכירו את המאהל האח בקרית שמונה שסחף במוצאי שבת לא פחות מ-5,000 מפגינים. בהיבט האזורי הם מצפים כי בשלב ראשון משכירי דירות עבור סטודנטים, בעיקר בקיבוצים, יקפיאו, או יורידו את שכר הדירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ