נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש נתנה לרופאים ארכה של שבוע

בינייש מתחה ביקורת על התנהלות הרופאים אולם נעתרה לבקשתם להאריך את הדיונים. ההתסדרות תחליט מחר אם לבימנע השבוע מעיצומים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש נתנה לרופאים ארכה של שבוע על מנת להגיע להסדר עם האוצר, כפי שדרשו. עם זאת ביקשה בייניש מנציגי הרופאים כי במהלך שבוע זה, לא יפעילו עיצומים. מחר תתכנס ההסתדרות הרפואית לדון בבקשה.

בתחילת הדיון היום (שני) מתחה בייניש ביקורת על אופן התקדמות המשא ומתן של הרופאים. בייניש אמרה כי "להגיע לראש הממשלה בלילה כמו בפעם הקודמת (בדיון הקודם) זה לא פיתרון משדר אמון. שופטת בית המשפט העליון קבעה כי הדיון הבא בנוכחותה ייערך ביום שני הבא, וכי היא תדון בתהליך של גישור בהתאם להתפתחויות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מדובר בדיון נוסף בעתירה שהגיש עו"ד דוד פורר, הדורש לאלץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במשא ומתן בין הרופאים למשרד האוצר. פרקליטת הרופאים, עו"ד ארנה לין, אמרה בדיון כי "בשבוע האחרון היתה התקדמות בכל הנושאים. כבודכם לא רואים את ההתקדמות משום שיש הרבה נושאים". לין הוסיפה כי היא מבקשת מבית המשפט לתת עוד זמן כי "לא צריך להרים ידיים".

בייניש אמרה כי "קשה להתעלם מהקושי שהמדינה ציינה, שאתם אכן הארגון היציג, אבל יש קושי. איך אתם פועלים בעניין? מכתבי ההתפטרות כבר ישנם. מה אתם עושים?" על כך השיבה לין: "זה מוכר גם בארגונים אחרים. יש נכסי צאן ברזל וזה שיש ארגון יציג אחד, המדינה יכולה לבחור איך לראות זאת וכך גם בית המשפט. אנחנו עושים את מה שאנחנו יכולים".

יו"ר הסתדרות הרופאים ד"ר לאוניד אידלמן היום בבג"ץ. תצלום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר, בישיבת משא ומתן מקדימה בין הצדדים שנערכה במשרד האוצר, נידונה סוגיית שעון הנוכחות, ודווח כי הצדדים סיימו את הדיון כשהם חלוקים בדעותיהם לגבי התגמול הנדרש בעבור הדרישה להפעלת שעון נוכחות ברפואה הציבורית.

במהלך הדיון אף עזבו נציגי ההסתדרות הרפואית את חדר הישיבות, ופנו להיפגש עם רופאים מבית החולים ברזילי באשקלון, שבאו כדי לקיים משמרת מחאה סמוך למאהל הרופאים מחוץ למשרד ראש הממשלה.

הדיון בבג"ץ נערך במסגרת עתירה שהוגשה על ידי עו"ד דוד פורר בדרישה לקרוא לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במשא ומתן ולהוביל לפריצת דרך. בשבוע שעבר דווח על פריצת דרך במגעים בין הצדדים, שהובילה להפסקה זמנית של הצעדים הארגוניים שנוקטת ההסתדרות הרפואית בחודשים האחרונים, לפחות עד מחר. אם לא תושג בבית המשפט התקדמות, עשויים במטה המאבק לחדש את מתכונת העיצומים החלקיים בימים הקרובים.

בתוך כך, גוברים הלחצים על הצדדים להשלים את המשא ומתן בהקדם. בימים האחרונים נודע כי בתום 142 ימים מאז הכריזה ההסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה, בתי חולים רבים מדווחים על הפסדים כספיים ניכרים ב 2011, הנובעים מירידה בפעילותם בעקבות העיצומים שנוקטת ההסתדרות הרפואית. השיבושים בפעילות חדרי הניתוח, המכונים, מרפאות החוץ והמחלקות לאשפוז יום הובילו לפגיעה כספית משמעותית בתקציבי כל בתי החולים במדינה, ובחלקם אף העמיקו את הגירעון המצטבר.

כמו כן, עדיין מרחפת סכנה של החרפה בשיבושים בתוך חודש, אם מכתבי ההתפטרות שהגישו כ 800 רופאים מתמחים ומומחים בימים האחרונים ייכנסו לתוקף. בימים האחרונים התברר כי תוקפם המשפטי של מכתבי ההתפטרות אינו ברור, מאחר שהחוק הישראלי אינו מכיר בהתפטרות קולקטיבית הנעשית במחאה כצעד הדומה להתפטרות אישית של עובד. ואולם, בארגון מרשם, המאגד את הרופאים המתמחים, ובנציגות הרופאים הצעירה, הבהירו כי מהלך ההתפטרות אינו נוגד בשלב זה את צווי המניעה שהוגשו עד כה נגד שביתות שלא במסגרת ההסתדרות הרפואית.

גורם המעורב במשא ומתן אמר כי "בנושאים רבים קיימות הסכמות משמעותיות בין הצדדים, למרות אי ההסכמה בעניין התגמול על שעון נוכחות, ולשני הצדדים יש אינטרס ברור לקדם את הדיונים ולהגיע להסכם, גם לאוצר שיש לו כרגע בעיות בוערות הרבה יותר, וגם לרופאים שמגיעים אליהם קריאות מהשטח על המצב הבעייתי בבתי החולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ