22% מהחרדים שקיבלו פטור מגיוס עובדים בניגוד לחוק

חרדים ש"תורתם אמונתם" מחויבים ללמוד 45 שעות בשבוע לפי חוק טל, אך מחקר של משרד התמ"ת מגלה כעת שיותר מחמישית מהם עובדים במקום ללמוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

21.8% מהחרדים הפטורים משירות צבאי, במסגרת הסדר "תורתו אומנותו" הנמשך ארבע שנים, עובדים בתקופה זו לפרנסתם ומשתכרים כ-3,300 שקלים בחודש בממוצע, שלא כחוק. הממצא הזה עולה ממחקר של משרד התמ"ת, על מתנדבים לשירות הלאומי בציבור החרדי. במחקר נמצא גם שיעור תמיכה גבוה של רבנים בהתנדבות אברכים לשירות הלאומי.

את המחקר ערך השנה אסף מלחי, חוקר החרדים של מינהל המחקר במשרד התמ"ת. המחקר הקיף 605 חרדים, שהיו כמעט כל המשרתים בשירות הלאומי במחזור שנת 2009. המחקר ביקש לבדוק את מאפייני המשרת החרדי, כדי למצוא דרכים להגדיל את מספר המשרתים בשירות הלאומי.

בשנת 2010 היו בישראל 62,700 בני אדם שקיבלו פטור "תורתו אומנותו", שפירושו שעליהם ללמוד בישיבה לפחות 45 שעות שבועיות, כתחליף לשירות הצבאי. הנשואים מביניהם מקבלים 850 שקלים בחודש קצבה מהמדינה. בכל שנה נוספים 7,700 מקבלי פטור חדשים, מתוכם 6,700 חרדים והיתר הם מהציונות הדתית, ובסופו של דבר מתגייסים לצבא. בשנים האחרונות משרד האוצר במגמה לצרף את החרדים לשוק העבודה ומנסה לצמצם ככל שניתן את המגבלות המוטלות על מקבלי הפטור. לפני עשרה ימים החליטה הממשלה להגדיל את מכסת התקנים והתקציב של השרות הלאומי הלאומי במטרה למשוך כמה שיותר חרדים מלימודים בישיבות לשוק העבודה.

על פי המחקר, גילם של מתנדבי השירות החרדים הוא 24-30 שנה, רובם ככולם נשואים ומטופלים בילד אחד או יותר. בפילוח פנים-מגזרי, שיעורם של המתנדבים דומה לשיעורם באוכלוסייה: כשני שלישים מהמתנדבים הם ליטאים (33.5%) וספרדים (32.7%), ומיעוטם חסידים (23.7%). 5% אמרו שהם בעלי תשובה. לכל משרת יש בממוצע 7.5 אחים ואחיות והגיל הממוצע שלהם הוא 27 שנה. הרוב המכריע נשוי חמש שנים בממוצע. לדברי עורך המחקר, "הם מייצגים את הצעירים החרדים המודרניים".

ממצאי המחקר מאששים הערכות של חוקרי המגזר החרדי, ולפיהן חלק ניכר מהחרדים הרשומים בכוללים ומקבלים דחיית שירות מהצבא, לפי סעיף "תורתם אומנותם", עובדים למעשה לפרנסתם באופן בלתי חוקי. 21.8% העידו שעבדו עוד לפני השירות הלאומי. יש לציין, שהקריטריון לקבלת חרדי לשירות הלאומי הוא שגילו מעל 22 והוא קיבל ארבע שנים רצופות פטור במסגרת "תורתו אומנותו". מי שעבד לפני כן, פירוש הדבר שעבד במקביל ללימודיו או במקומם.

השכר הממוצע של עובדים אלה היה 3,280 שקל. הם עבדו בממוצע 28 שעות שבועיות, שהן 112 שעות חודשיות. המשכורת הממוצעת היתה 29 שקלים בשעה. משכורת זו מתווספת לקצבת קיום לאברכי כולל, שגובהה 850 שקלים בחודש. על פי חוק טל, חרדי שלומד 45 שעות שבועיות, מותר לו לעבוד בזמנו הפנוי. אבל לא סביר שאדם עובד ולומד 73 שעות שבועיות. פירוש הדבר, שהעבודה נעשתה במקביל ללימודים חלקיים או במקום לימודים, בניגוד להוראות הפטור.

המחקר בדק גם עמדות של מתנדבים כלפי השירות הלאומי ועמדות של הציבור החרדי בכללו ביחס לשירות. 64% מהרבנים של המשרתים עודדו אותם ללכת לשירות אזרחי, ו-18% התנגדו. בקרב בני המשפחה וההורים השיעור נמוך מעט יותר - 58% תמיכה. 38% מהמתנדבים אמרו שהעובדה שהשירות הוא החלופה היחידה לשירות צבאי היא הסיבה להליכתם במסלול זה. 73% אמרו שלכל אותה מידת חובה כלפי החוק. 33% אמרו שאינם סומכים על הפוליטיקאים החרדים. הרבנים זכו לאמון רב - 90% סומכים עליהם. המחקר גם מגלה בקיעים בהתבדלות החרדית. כך, למשל, יותר ממחצית המתנדבים (54.5%) אינם מסכימים עם הקביעה שאסור להם להימצא בחברת אנשים שאדיקותם פחותה משלהם. לדברי מחבר המחקר, "הממצאים מעידים על פתיחות ללמידה גם מהציבור שאיננו חרדי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ