פקחי עיריית תל אביב פינו אוהלים בשדרות בן גוריון

לטענת העירייה, מדובר באוהלים שלא נעשה בהם שימוש. דיירי המאהל: הם בשימוש בשעות הלילה; הגמלאים הקימו מאהל מול הקריה; צוותו של טרכטנברג התחיל לעבוד

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

פקחים של עיריית תל אביב הגיעו היום (שלישי) לכמה ממוקדי המחאה הפזורים ברחבי העיר וביקשו לפנות אוהלים נטושים. הפקחים אף החרימו כמה אוהלים שהוצבו בשדרות בן גוריון ובשדרות ח"ן, בטענה שלא נעשה בהם שימוש זמן רב. בעירייה אומרים כי הפינוי נעשה בהסתמך על מעקב שמנהלים הפקחים אחר הפעילות באוהלים מאז החלה המחאה.

הנוכחים במאהל בשדרות בן גוריון סיפרו כי הפקחים באו למקום בסביבות השעה אחת בצהריים. הם הספיקו לפרק חמישה אוהלים ולהעמיס שלושה מהם על רכבם, עד שהתפתח עימות קולני בינם לבין דיירי המאהל. אלה טענו כי האוהלים שהפקחים פירקו דווקא נמצאים בשימוש, אך לא בשעות היום, שבהן מצויים רוב השותפים למחאה בעבודה.

השלט שהניחו דיירי המאהל בשד' בן גוריון במקום ממנו לקחו הפקחים את אחד האוהלים, היום. תצלום: אילן ליאור

"רוב האנשים פה עובדים עד מאוחר, יש הרבה הורים לילדים. עד שמונה או תשע בערב האוהלים ריקים", סיפר איתן מירון, שניסה למנוע מהפקחים לקחת את האוהלים. "קיבלתי טלפון ממישהו שהיה פה שאמר שמתחילים לפרק אוהלים. במקרה היום הייתי קרוב, בבית, כי זה תשעה באב. באתי מהר עם הילד על האופניים" לדברי מירון, הפקחים הסבירו לו כי זו הוראה מגבוה. "הם אמרו שעשו איזה סקר לבדוק איפה ישנים ואיפה לא. דווקא באוהלים שהם פירקו אני בטוח שישנים", אמר. לדבריו, כאשר הצטרף עורך דין לוויכוח עם הפקחים וביקש לראות צו פינוי, נענה כי אינם זקוקים לאישור, כיוון שבניגוד לשדרות רוטשילד, המאהל בשדרות בן גוריון איננו חוקי.

מירון התקשר לעירייה על מנת לברר כיצד יוכל לקבל את האוהלים בחזרה. לטענתו, התשובה שקיבל היא כי העירייה תשיב אותם לבעליהם רק בתום המחאה. "אנשים יבואו בערב ויגלו שאין להם אוהלים", אמר, "אבל אין מה לדאוג, אנחנו נעזור להם". יושבי המאהל האחרים הוסיפו כי צעד זה של העירייה לא יצליח לדכא את המאבק. במקום שבו עמד הבוקר אחד האוהלים שפונה, ניצב עתה שלט: "מכאן לקחה העירייה אוהל ביום ט' באב".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "אין בכוונת עיריית תל אביב-יפו לפנות בשלב זה את מאהלי המחאה ברחבי העיר. עיריית תל אביב-יפו היתה הראשונה שתמכה במחאת האוהלים ואפשרה את קיומה, מזה כמעט 4 שבועות, תוך הקצאת מקום נרחב בשדרות רוטשילד ובמקומות שונים בעיר. בשלב זה אין שינוי בעמדת העירייה המאפשרת את קיום המחאה, תוך ניסיון לשמור על סדר ציבורי וצמצום ההפרעה הנגרמת לתושבים המתגוררים בסמיכות למקום ואשר מהם אנו מקבלים תלונות רבות וקשות. ברחבי העיר ישנם כיום כ-1,200 אוהלים במאהלים שונים, אשר בסביבתם תגברה העירייה את הניקיון ופינוי האשפה. במידה וישנם אוהלים בודדים שבבדיקה יומיומית במשך שבוע מתברר שהם לא מאוישים, הן ביום והן בלילה - העירייה מפנה אותם. מספר בודד של אוהלים כאלה פונה הבוקר משדרות ח"ן ומשדרות בן גוריון".

בתוך כך, המשטרה עצרה היום את המארגן הראשי של מאהל המחאה של יוצאי אתיופיה במתחם האוהלים שבגן לוינסקי, בחשד שתקף שוטרת. אנשי המאהל טוענים מצידם כי השוטרים נטפלו אליו ללא כל סיבה ומכחישים כי תקף אותם.

לטענת קובי שחר, מאנשי המאהל, מדובר בניסיון להפריד בין הכוחות הפועלים במאהל. "ההפרד ומשול הבסיסי הוא בין שחור ולבן. הם מאוד מפחדים מהאיחוד של שחור ולבן, ואנחנו האתיופים יודעים את זה. הם לא רוצים שיהיו פה אתיופים, הם לא רוצים את החיבור בין שחורים ולבנים".

הפגנת הגמלאים אתמול מול הקריה. תצלום: ניר כפרי

אוהל מחאה מול הקריה

גמלאי צה"ל הקימו הבוקר אוהל מחאה מול בסיס הקריה בתל אביב. הגמלאים הודיעו כי בכוונתם ללון באוהל עד שמשרד הביטחון ייענה לתביעתם להצמיד את הגמלה שהם מקבלים למדד המחירים לצרכן. נציגי הגמלאים אומרים כי מאסו במסרים המועברים אליהם, בעניין המחלוקת התקציבית בין משרדי הביטחון והאוצר, לגבי מימון פיצוי שחיקת הגמלה. בהודעה מטעם הקבוצה שהצטרפה למחאה נאמר כי כ-22 אלף מתוך 34 אלף גמלאי צה"ל מתקיימים מגמלה בסך 3,000-4,000 שקלים בחודש.

"אנחנו בהחלט דורשים צדק חברתי, נעשה לנו עוול גדול מאוד, עוול שנמשך כבר תקופה ארוכה", אמר רס"ן במיל' אילן מעוז, נכה צה"ל בעל אות המופת. "התלבטנו ארוכות האם נכון להצטרף אל החבר'ה הצעירים והמדהימים שמנהלים את המאבק החברתי הצודק ביותר מאז הקמת המדינה, והגענו למסקנה שאנחנו מאוד מתחברים אליהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ