שנתיים אחרי שניצלו, פוטרו 58 עובדי פרי הגליל

מצבו הקשה של המפעל שניצל מסגירה לפני שנתיים הביא לסיום העסקתם של העובדים הוותיקים שרובם עבדו במקום מעל 20 שנה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שנתיים וחצי אחרי שמפעל "פרי גליל" שבחצור-הגלילית ניצל מסגירה ונמכר ל"חצי חינם", פיטרו היום בעלי המפעל 58 עובדים, מהם כ-25 עובדים ותיקים. רשימת המפוטרים טרם התפרסמה. לדברי יושב ראש ועד העובדים, מוטי חזיזה, "אעשה זאת רק עם צאת ט' באב. ביום בו מצויין חורבן הבית, הורסים את בתיהם של 58 משפחות. לא יכלו להתאפק עם רשימת המפוטרים, מה בער להם? זהו חוסר רגישות. אנשים בצום צריכים לשמוע שיש רשימת פיטורים?".

לפני כשנתיים וחצי נקלע המפעל לקשיים וכמעט ונסגר, אולם לבסוף נקנה על ידי אנשי העסקים זכי שלום ומוטי קופפרלי, בעלי רשת "חצי חינם". הבעלים החדשים השקיעו במפעל כ-87 מיליון שקלים והקימו קווי ייצור חדשים למרקים ושימורי טונה, אולם לטענתם לא זכו לתמיכה המובטחת ממרכז ההשקעות.

עם קניית המפעל שילמו הבעלים החדשים חובות עבר בגובה 17 מיליון שקלים לפועלים, וכן חוב של 27 מיליון שקלים לחקלאים המספקים תוצרתם למפעל. במקביל, קלטו עוד 140 עובדים והגדילו את מצבת כוח האדם ל-280. אולם, לטענתם לא זכו לתמיכה המובטחת ממרכז ההשקעות בגובה 24 אחוזים מההשקעה, לאחר שהצילו את המפעל מסגירה.

כמו כן מחיר המים שעלה, קנס בגובה 750 אלף שקלים על בניית חומה ללא היתר, והוצאות נוספות גרמו, לדברי אחד העובדים במקום, "תחושה שמנסים לסחוט אותם כמה שיותר". "יש לנו תחושה שהמדינה מנסה לגרש מהצפון את המשקיעים, במקום לעודד אותם להגיע לצפון", אמר ל"הארץ", אושיק אפרים, יו"ר ומנכ"ל "ויטה פרי הגליל".מעבר לכך מתמודד המפעל עם עלייה גבוהה במחיר חומרי הגלם, דוגמת סוכר ודגי טונה, כמו גם הוצאות מאמירות במחירי החשמל והמים.

ביקורו של השר ישי במפעל בחודש שעבר. תצלום: דרור ארצי

בעלי המפעל הודיעו כי בעקבות פנייתו של שר התמ"ת, שלום שמחון, החליטו להקפיא צעד פיטורי 60 עובדים נוספים בעוד שבועיים. לדברי אפרים "החלטנו על העברת קווי ייצור למפעל 'מילוז' ועל צמצום במספר העובדים. אנו מצטערים על כך, בנינו בחצור תעשיה מפוארת שאין בהרבה מקומות".

לפני שבועיים הכריז ועד העובדים על סכסוך עבודה וכעת מתכוון לפתוח בשביתה. במפעל 250 עובדים ועוד מאות עובדים זמניים, על פי העונות בהן נארזת התוצרת החקלאית.

לדברי יו"ר ועד העובדים, מוטי חזיזה, "פיטורים המוניים הם מכת מוות לישוב. מה כבר נשאר בעיירה הזאת? אנשים מבקשים להתפרנס בכבוד, ואחרי הכל מדובר כאן במשכורות זעומות, אבל זה מה שיש ועל זה אנחנו רוצים לשמור. איך הממשלה מבקשת לעודד אנשים לעבור ולגור בפריפריה כשאין כאן מקומות עבודה". לדבריו "המאבק הפעם יהיה קשה. נסגור את הישוב ונבקש מהפוליטיקאים שלא יגיעו הנה. נמאס לנו מכל ההצגות שלהם. עבורנו זה מאבק על הקיום".

הוא אמר כי הוא "מקנא במחאת האוהלים. שם לאנשים יש תקווה, הם נאבקים על שכר דירה ועל עתיד טוב. לאלו שפוטרו היום אין כבר תקווה, אין להם סיכוי למצוא עבודה בחצור ובסביבה, אולי יקבלו אותם לעבוד כקברנים בבית העלמין. עבורם המלחמה תהיה מעכשיו על מים ועל לחם, אין להם כבר חלומות לעתיד טוב".

לדברי שמעון סוויסה, ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, "הפיטורים הם מכה קשה לישוב. לצערי צעד הפיטורים מנוצל כדי להפטר מפועלים וותיקים. ננהל מאבק ואני מקווה שנצליח, התקווה שלנו היא שהממשלה תתגייס לעזרה".

בהסתדרות אמרו אתמול כי יאבקו בפיטורים עד להשבתה כללית של המפעל. יו"ר מרחב גליל עליון בהסתדרות, יונה פרטוק, אמר כי "לא ניתן שהעובדים יהיו בני ערובה לסכסוך בין הבעלים למדינה. המדינה צריכה לתת את הסיוע הנדרש ואילו הבעלים חייב לעשות הכל כדי להמשיך להעסיק את העובדים תוך ניסיון כן ואמיתי לפתור את המחלוקות עם המדינה".

לפני שבועיים ביקר במפעל שר הפנים, אלי ישי שאמר כי "צריך לעשות מאמצים גדולים כדי שהמפעל ימשיך לפעול בחצור. המפעל הזה הוא חיוני לחצור, יש כאן עובדים שמתחננים לעבוד בשכר מינימום, בשביל לפרנס את משפחותיהם ואנחנו חייבים לעשות הכל כדי לעזור להם". השר הבטיח להביא את הנושא לדיון באחת מישיבות הממשלה.

יושב ראש ועד עובדי המפעל, מוטי חזיזה אמר היום עם היוודע דבר הפיטורים: "האם זו המתנה שמגיע לעובדים ביום אבל כזה? לא נשאר כבוד לעובד במדינה, ולא זכות לפרנסה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ