מינהל מקרקעי ישראל ישקול לפנות את הווילה שבנה דני דנקנר בעתלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מינהל מקרקעי ישראל ישקול לנקוט באמצעים ולפנות את הווילה שבבעלות איש העסקים דני דנקנר בעתלית בה מתגוררת גרושתו. כך עולה מפנייה שנעשתה באחרונה לדנקנר ממינהל מקרקעי ישראל. בפנייה התבקש דנקנר להבהיר האם הוא זה שמתגורר בווילת הענק שהרחיב ושיפץ בעתלית - במטרה לשכן בה את עובדי חברת תעשיות המלח שהיתה בבעלות המשפחה - או שמא מדובר בגרושתו, שושנה דנקנר. במינהל מקרקעי ישראל הבהירו כי אם לא דנקנר עצמו מתגורר בווילה הרי שמדובר מבחינתם בהפרה של חוזה החכירה ולכן ישקלו לנקוט באמצעים.

חברת תעשיות המלח הינה חברה גדולה ומסועפת שהחל משנת 2007 הינה בשליטת אשת העסקים שרי אריסון. אולם מדובר בחברה מסועפת שכוללת בחובה חברות בת שככל הנראה בני משפחת דנקנר מחזיקים - לפחות בחלק מהן - במניות או מועסקים בהן כדירקטורים ומנכ"לים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הווילה אותה הקים והרחיב בשנים האחרונות יו"ר בנק הפועלים לשעבר נמצאת על שטח של חברת המלח שהיתה בשליטת דנקנר, שמחזיקה במאות דונמים בעתלית. הווילה, בשטח של 600 מ"ר, הוקמה על ידי דנקנר וגרושתו שושנה בשנות ה-90 על שטח ששימש לפני כ-50 שנה כמבנה קטן למגורי עובדים, עם זאת במהלך השנים נעשו הרחבות בבית הקטן ובהמשך אף פעל דנקנר להכשיר את הבניה שביצע.

במינהל מקרקעי ישראל מסבירים עוד כי לפי חוזה חכירה היסטורי השטח בו נמצאת הווילה בבעלותו של דנקנר נמצאת במתחם המיועד לכריה ותעשיה, לפי הסכם חכירה היסטורי שנכתב עוד בימי המנדט. אותו חוזה הוא שאיפשר לחברת המלח להקים במתחם מספר מבנים לעובדים. ואכן, לאורך הדרך ברחוב מלח הארץ בעתלית, המוביל למפעל המלח, יש כחמישה מבני מגורים צמודי קרקע ישנים, שבהם מתגוררים ככל הנראה עובדי המפעל. הווילה של דנקנר שונה מאותם מבנים מיושנים בכך שהיא נמצאת על שטח קרקע גדול בהרבה ונעשו בה עבודות שיפוץ גדולות. אם דנקנר אינו מתגורר בווילה, הרי המשמעות היא שהוא עושה בה שימוש פרטי המנוגד להיתר המקורי - שאיפשר מגורי עובדים, לעובדי המפעל ובתוך כך יצאה הפנייה כאמור. עו"ד יורם ראב"ד, המייצג את דני דנקנר סירב להגיב לידיעה.

בנוסף, לפני כשנה פורסם לראשונה ב-TheMarker כי ועדת הערר של מחוז חיפה בראשותו של עו"ד דרור לביא-אפרתי קבעה כי הווילה נבנתה בניגוד לתוכנית המתאר של עתלית ולכן נסיבות קבלת ההיתר לבנייתה אינן ברורות. הוועדה שדנה בהתנהלות הקמת הוילה העלתה שאלות רבות לגבי אופן טיפול הרשויות המקומיות בעניין זה ולבסוף קבעה לאור הממצאים, שהוצגו לה כי לא ניתן להוציא כיום לשטח כל היתר בנייה, וגם אין אפשרות להתיר בדיעבד את הבנייה שביקש דנקנר - אלא אם יגיש תוכנית מפורטת שתידון בוועדות התכנון והבנייה.

בתגובה להליך, טען בזמנו בא כוחו של דנקנר, עו"ד יוסף בנקל ממשרד ראבד, מגריזו, בנקל, להב ושות' כי "מדובר בנכס שדנקנר אינו מתגורר בו זה שנים רבות. עיון בהחלטה מלמד כי מדובר בתסבוכת ביורוקרטית שמקורה בטעויות טכניות שנפלו בהתנהלות הוועדה המחוזית בשנות ה-50 וה-70. כל עבודות הבנייה בנכס בוצעו כדין על פי היתרים שניתנו על ידי הוועדה המקומית, שרק היא מוסמכת למתן היתרי בנייה. עוד הוסיף בזמנו כי "על אף שאנו סבורים כי החלטת הוועדה מוטעית, הרי שאין היא מצביעה על כך שדנקנר או מי מבני משפחתו, המתגוררים כיום בבית, נהגו שלא כשורה - אלא רק על התנהלות ביורוקרטית קלוקלת וטעונת תיקון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ