בדיקת "הארץ": הסעות ילדים בגיל הרך לגנים מתנהלות ללא פיקוח וללא נהלים מסודרים

בעקבות מותה של בת השלוש שנשכחה ברכב ההסעה במשך שש שעות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הסעות ילדים בגנים לילדים בגיל הרך מתנהלות ללא נהלים מסודרים וללא פיקוח, כך עולה מבדיקה שערך עיתון "הארץ" בעקבות מותה של טלי דשקוב בת השלוש שלשום בנתניה, לאחר שנשכחה ברכב ההסעות במשך כשש שעות.

כיום משרד התמ"ת הוא שאמון על הפיקוח אחר מעונות היום עד גיל שלוש, הן על המחיר הנגבה מההורים והן על הסטנדרטים הבטיחותיים והחינוכיים הקיימים בהם. עם זאת, פיקוח זה נעשה רק על המוסדות המוכרים שקיבלו "סימול" מעון בלבד. מלבד זאת, קיימים על פי הערכות שונות כ-15 אלף גנים פרטיים בישראל, המיועדים לילדים עד גיל שלוש, שאינם מפוקחים על ידי אף גורם ממשלתי.

למעשה, לא אלו ולא אלו מקיימים איזשהן הנחיות או דרישות בטיחותיות בכל הנוגע לנוהלי הסעה אל המעון ובחזרה ממנו. במשרד התמ"ת הבהירו כי מעבר לאחריותם בין היתר לטיפול הפדגוגי, לתזונה ולסטנדרטים בטיחותיים "הבאת ילדים למעון והחזרתם הביתה הן באחריות ההורים בלבד".

בשוק הגנים הפרטיים לא קיימים תקני בטיחות אחידים או נהלים מסודרים הנוגעים לפיקוח על הנעשה בהם, כך שגם בהם תחום ההסעות והאחראים עליו נותר פרוץ אף הוא. "אין מי שישמור על ילדי הגן", אמרה קרן איוס, יו"ר ח.י.ב.ה - איגוד גני הילדים הפרטיים בישראל. "אין פיקוח ואין מי שיעשה אותו". למעשה, בהיעדר פיקוח או גוף רשמי שמייצג את הגנים הפרטיים בארץ, קמו שלושה ארגונים הפועלים כעמותות ומייצגים את בעלי הגנים ולפיכך הם משלמים גם דמי חבר או דמי השתתפות בסמינרים ובהשתלמויות המאורגנים להם. אך עם זאת, מרבית מפעילי הגנים הפרטיים כלל לא חברים באף ארגון שכזה. איוס, העומדת בראש אחד משלושת הגופים, מציינת כי היא דורשת מהחברים באיגוד בין היתר ביטוח לילדים, ביקור של סוקר בטיחות במבנה המיועד וכן הוספת ערכת עזרה ראשונה במקום.

חנן דגן, מנכ"ל איחוד גני הילדים, גוף נוסף המייצג כאלף בעלי גנים ומשפחתונים, טוען כי "אין חוק בנושא ועל כן על אילו סטנדרטים מדובר? מי קובע אותם ואת מידת מהימנותם? מי רשאי לפקח? גם אם עושים את הדברים מאחורי הקלעים - לא מדובר בפיקוח", הוא אומר.

בתוך כך, דווקא חינוכם של ילדים בגיל הרך, מגיל 0 עד 3, עלה בימים האחרונים לכותרות. בעוד מובילי צעדת העגלות והמחאה נגד יוקר המחיה בישראל דורשים להעביר את הפיקוח על המשפחתונים (כאמור, רק אלו שכבר היום בפיקוח) ממשרד התמ"ת למשרד החינוך, בשבוע האחרון נדחתה בכנסת הצבעה על חוק הפיקוח על מעונות היום בכללותם, שנועדה להסדיר את פעילותם מכלל הבחינות.

אמש הובאה דשקוב בת השלוש למנוחות בבית העלמין בשיכון ותיקים בנתניה. שעות אחדות לפני כן האריך בית משפט השלום בפתח תקווה את מעצרם של איוון אולוס, נהג רכב ההסעות ובעלה של מפעילת הגן הפרטי בנתניה, ושל אולגה זבירוב, הסייעת בגן, בשלושה ימים. השניים חשודים בגרימת מוות ברשלנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ