עובדי "פרי גליל" לפעילי האוהלים: בואו לכאן

יו"ר ועד העובדים אימץ את הוראות יו"ר ההסתדרות ומסרב לדון עם מעסיקיו על שמות 58 העובדים שצפויים להיות מפוטרים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

עובדי מפעל "פרי גליל" שבחצור קיימו היום (רביעי) אסיפת עובדים מיוחדת, שבמהלכה אמר יו"ר ועד העובדים, מוטי חזיזה, כי הוא הודיע להנהלה שהוא מנתק עימה מגע וכי מכתבי הפיטורים שנועדו ל-58 העובדים לא יועברו אליהם. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שוחח עם חזיזה והורה לו להשיב את מכתבי הפיטורים להנהלת המפעל ולא לנהל איתם משא ומתן על שמות העובדים שיפוטרו.

יו"ר ועד העובדים קרא למפגינים במחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב להגיע לחצור ולהפגין עימם. "כאן המאבק החברתי האמיתי, אנשים נאבקים כאן על חייהם, על הלחם ועל זכות הקיום שלהם", אמר.

עובדים במפעל "פרי גליל", היום. תצלום: ירון קמינסקי

אתמול נודע כי הנהלת "פרי גליל", ששוב נקלעה לקשיים כלכליים, החליטה לפטר 58 עובדים, מתוכם 25 עובדים ותיקים, אולם בעלי המפעל הודיעו כי בעקבות פנייתו של שר התמ"ת, שלום שמחון, החליטו להקפיא צעד פיטורי 60 עובדים נוספים בעוד שבועיים. לפני שבועיים הכריז ועד העובדים על סכסוך עבודה וכעת הוא מתכוון לפתוח בשביתה. במפעל 250 עובדים ועוד מאות עובדים זמניים, על פי העונות בהן נארזת התוצרת החקלאית.

לפני כשבועיים ביקר במפעל שר הפנים, אלי ישי, שאמר כי "צריך לעשות מאמצים גדולים כדי שהמפעל ימשיך לפעול בחצור. המפעל הזה הוא חיוני לחצור, יש כאן עובדים שמתחננים לעבוד בשכר מינימום, בשביל לפרנס את משפחותיהם ואנחנו חייבים לעשות הכול כדי לעזור להם". השר הבטיח להביא את הנושא לדיון באחת מישיבות הממשלה.

לפני כשנתיים וחצי נקלע המפעל לקשיים וכמעט ונסגר, אולם לבסוף נקנה על ידי אנשי העסקים זכי שלום ומוטי קופפרלי, בעלי רשת "חצי חינם". הבעלים החדשים השקיעו במפעל כ-87 מיליון שקלים והקימו קווי ייצור חדשים למרקים ושימורי טונה, אולם לטענתם לא זכו לתמיכה המובטחת ממרכז ההשקעות.

עם קניית המפעל שילמו הבעלים החדשים חובות עבר בגובה 17 מיליון שקלים לפועלים, וכן חוב של 27 מיליון שקלים לחקלאים המספקים תוצרתם למפעל. במקביל, קלטו עוד 140 עובדים והגדילו את מצבת כוח האדם ל-280. אולם, לטענתם לא זכו לתמיכה המובטחת ממרכז ההשקעות בגובה 24 אחוזים מההשקעה, לאחר שהצילו את המפעל מסגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ