ראשי המחאה הציגו את חזונם: מדינה צודקת ואנושית יותר

לדבריהם זו הצעה ראשונית שתועבר לראשי המאהלים בכל הארץ להתייחסות. בנוסף קראו לביטול פגרת הקיץ: מדובר במצב חירום לאומי

גילי כהן
הילה רז
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
הילה רז
יהונתן ליס

ראשי המחאה החברתית הציגו היום (שני) לראשונה מסמך המציג את חזונם לגבי "ישראל הצודקת" שהם היו רוצים לראות. כמעט חודש אחרי תחילת המחאה שסחפה אחריה מאות אלפים ברחבי הארץ הציגו המארגנים נייר העמדות שגובש בישיבות בהן השתתפו נציגי הסטודנטים, המאהלים והארגונים החברתיים. המארגנים קראו לישראל "צודקת יותר, אנושית יותר, מדינה שדואגת לאזרחיה".

חזון ה"צדק החברתי" של מארגני המחאה

צמצום הפערים במדינת ישראל: חברתיים, כלכליים, מגדריים ולאומיים - לרמה נמוכה ויצירת לכידות חברתית הנחוצה לשם קיום המדינה

שינוי עיקרי השיטה הכלכלית כך שיתאפשר תקצוב ראוי ומספק לצורכי היסוד של אזרחי המדינה.

צמצום יוקר המחיה, הגעה לתעסוקה מלאה והוגנת ופיקוח ממשלתי על מוצרי יסוד.

מתן עדיפות ברורה לפריפריה החברתית והגאוגרפית במדינה בהשקעת תשומת הלב השלטונית והקצאת משאבים ותשתיות.

טיפול בצרכיהם החיוניים ומתן עדיפות לקידומן של אוכלוסיות מוחלשות במדינה בדגש על נכים, קשישים וחולים.

השקעת המדינה באזרחיה בתחומי החינוך, הבריאות והביטחון האישי ועוד ופתרון אמיתי של צרכים חיוניים בתחומי דיור, תחבורה, תשתיות ציבוריות ועוד באמצעות התערבות ממשלתית.

אילו דרישות הייתם מוסיפים? דברו בפייסבוק

לדברי נציגי המחאה, "אנו מצפים מראש הממשלה להגדיר את סמכויותיה של הוועדה שהקים, את הנושאים בהם תעסוק ואת לוחות הזמנים שלה". מובילי המחאה מבהירים כי מדובר בחלק הראשון של המסמך המתאר את החזון, ומהווה הצעה שתועבר להתייחסות כלל המאהלים והארגונים העוסקים במאבק. הם הדגישו כי נמשכת העבודה על המסמך המתאר את הדרך להגשמת החזון, וכי הוא יוצג כשהממשלה תגדיר את המנדט האמיתי שתקבל הוועדה שמינה נתניהו לטיפול ביוקר המחייה.

הפגנה בתל אביב לפני עשרה ימים. תצלום: אלון רון

במקביל, מעל 20 ראשי מאהלים מכל רחבי הארץ, מתמחים ברפואה, סטודנטים ופעילים חברתיים פנו היום ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין בדרישה לביטול מיידי של פגרת הקיץ. לטענתם בימים בהם מאות אלפי בני אדם שוטפים את הארץ במחאה חברתית חסרת תקדים, עשרות אלפים לנים באוהלים, המתמחים ברפואה מגישים את התפטרותם מבתי החולים, אסור לכנסת למעול בתפקידה כמפקחת על הממשלה ולהפקיר את הציבור ללא ייצוג.

"ישיבות ספוראדיות של הכנסת, כמו זו שהוחלט עליה היום, כל תכליתן היא טחינת מים והצגת מצג שווא של עבודה פרלמנטרית ואינן מהוות הפיתרון למה שהוגדר על ידי ראשי המאבק כ"מלחמה על הבית". הפעילים מאיימים שבמידה ודרישתם לא תידון בצורה רצינית הם יעתרו לבג"ץ.

ריבלין נפגש עם ראשי המחאה בחודש שעבר. תצלום: אמיל סלמן

ראשי המאהלים מציינים כי "ממדי והיקפי המחאה מצביעים על מצב חירום חברתי ועל מצוקה כלכלית חסרת תקדים שפשתה בחברה הישראלית על כל רבדיה...והנה דווקא בעת שאזרחי ישראל עובדי בימים ולנים באוהלים בלילות מצאו לנכון הנבחרים של הציבור לצאת לחופשה ולנפוש בארץ ובנכר".

עו"ד עמר שץ, שמייצג את ראשי המאהלים והפעילים החברתיים, הסביר כי "תקופת פגרה היא תקופה בה נשללים מחברי הכנסת כלים פרלמנטרים קריטיים כגון הצעות אי-אמון, שאילתות ועבודה סדירה של הוועדות. לא יעלה על הדעת שבמצב חירום חברתי כזה הכנסת תידום. ומשום כך אנו מבקשים להשיב את הסדר הפרלמנטרי על כנו מבלי שנדרש לפנות לבג"ץ".

תמר קוטלר, מראשי המאהל בחיפה, ציינה כי "ריבלין טוען שהכנסת מאבדת ממעמדה ולא בכדי. מדובר בכנסת מנותקת שמפקירה אותנו האזרחים להילחם לבד על עתיד מדינת ישראל בזמן ששרים וח"כים נופשים בארץ ובחו"ל".

הפגנה נגד חוק הווד"לים מול הכנסת. תצלום: אמיל סלמן

בתוך כך, הפרופסור מנואל טרכטנברג הגיש אחר הצהריים (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו את הרכב צוות המומחים שיעסוק בדיאלוג עם נציגי המחאה החברתית. הצוות ימנה 14 חברים קבועים, בהם חמישה מהאקדמיה והמגזר הפרטי. בנוסף, יכלול הצוות שמונה יועצים חיצוניים. השר מיכאל איתן יהיה השר היחיד שיצטרף לוועדת המומחים של פרופ` טרכטנברג. לבקשת רה"מ נתניהו, השר איתן יגבש עבור הוועדה כלים לניהול הקשר עם הציבור.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי שמו של הצוות בראשו יעמוד טרכטנברג יהיה "הצוות לשינוי כלכלי-חברתי". הצוות יחל בדיוניו עוד השבוע, כאשר בחלק מהדיונים ישתתפו נציגים של המפגינים וארגוני המחאה. מסקנות הצוות יוגשו לקבינט החברתי-כלכלי במהלך חודש ספטמבר.

הגמלאים מצטרפים למאבק

היום הצטרפו גם הגמלאים וניצולי השואה למאבק. בבוקר הפגינו מאות גמלאים מול קרית הממשלה בתל אביב, לאות הזדהות עם המחאה החברתית. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אל תשליכני לעת זקנה", "אל תיגעו בפנסיה של סבא" וקראו "הגמלאים דורשים צדק חברתי" ו"ביבי הביתה". להפגנה הצטרפו גם צעירים וחניכים של הנוער העובד והלומד.

"הצעירים והגמלאים - יחד נפיל את ביבי נתניהו", אמר אחד הדוברים בהפגנה. "אני פונה לראש הממשלה ולשר האוצר: מתי תתחילו לדאוג לפנסיונרים? השעון הביולוגי עושה את שלו, גם אתם תגיע לגיל הזקנה. כל אחד מגיע למסלול הזה", הוסיף אחר.

בשעות הערב הודיעו גם נציגי העדה הדרוזית כי יצטרפו למחאה ויקימו אוהל מחאה בשדרות רוטשילד בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ