ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

250 רווקים ורווקות אמריקאים נחתו בישראל בבוקר ה-9 באוגוסט 1982 ל"וועידת הרווקים והרווקות", שארגן הקונגרס היהודי האמריקאי. חברי הקבוצה, שני שלישים מהם נשים, הם "בעלי מקצועות מגוונים כעובדים סוציאליים, רופאים, מהנדסים, עורכי דין, משוררים ורוקחים", סיפר ב"הארץ" אילן שחורי. אנשי הקונגרס היהודי העולמי מסרו כי "ועידת הרווקים והרווקות נערכת בארץ לא לשם מציאת חתנים וכלות, אלא כדי לשמור על הקשר ההדדי בקרב צעירים יהודיים החיים בגפם".

אבל למחרת בואם, כאשר הרווקים והרווקות נאספו על שפת הבריכה במלון דן בתל אביב ל"ערב ישראלי", על מנת לפגוש ישראלים בני גילם ו"לעמוד מקרוב על הווי ותרבות הצעירים בישראל", קשה היה להמשיך ולהכחיש את הכוונה העיקרית של הכינוס. "לא, אין זה מפגש שידוכים, ניסו מארגני המפגש להסביר בלי הרף", כתב שחורי, "אך 'מוסיקת החתונות' שהושמעה ברקע אמרה ביותר מאלף מילים את 'הכוונות-שבלב'".

הרווקים הלוהטים של תל אביב הוזמנו לאירוע: אייבי נתן, נחי לאור, אירינה שיינמן, משה שגיב, יצחק גיזרי ועוד רווקים אלמוניים אך אקדמאים. דווקא חברי מועדוני הרווקים בעיר - "קצת אחרת", "אלטרנטיבה" ו"טנדם" לא הוזמנו, אבל באו על דעת עצמם. הערב תוכנן לפרטיו. הישראלים צוידו בפרחים שיקלו על חבריהם האמריקאים לזהותם; רקדנים הופיעו ב"קטעי הווי", בלונים הופרחו באוויר, ואוכל ישראלי הוגש על רקע תפאורת מנורות ובדים. "המארגנים עשו ככל שביכולתם להצלחת הערב", העיר שחורי, "הכל - חוץ מהדאגה ליצור את המגע הראשוני בין הקבוצות".

וכך התגודדו בני שני הלאומים בקבוצות נפרדות וכמעט לא דיברו זה עם זה. האמרגן יצחק גיזרי הסביר: "האמריקאיים ממילא נוסעים מחר או מחרתיים, מי שנשאר זה הישראליות". פה ושם היו רווקים שלא היטיבו לראות לטווח הרחוק והתערבבו זה בזה. אחד מאלה היה רמי בן מרדכי, "פקיד בנק מבת ים וסטודנט להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב, שפרש חסותו על גולי הולמן, צעירה חיננית משיקאגו, מורה בבית ספר לילדים מפגרים".

רוב המרואיינים הישראלים הצהירו שבאו מסקרנות: חניתה ברוך, בעלת משרד לתיווך דירות, אמרה לשחורי ש"כל הרעיון הזה של לראות אמריקאיים הדליק אותי, ואולי ייצא לי משהו מזה. באתי הנה בלי להגיד לחבר שלי, ולהפתעתי הרבה מצאתי גם אותו כאן". אבל האמריקאים התעקשו ש"מטרת בואם לא היתה למצוא חתנים וכלות בישראל". קארול מזין, קניינית תרופות מבוסטון מסצ'וסטס, סיפרה שהצטרפה לקבוצה כדי ללמוד משהו על ישראל והישראלים. "אך אם אפגוש פה גם איזה חתן", הוסיפה, "זה יהיה בונוס מיוחד וגם מתנה מגבוה שלא אסרב לקבלה". ברוס רובינשטיין בן ה-25 בא לביקור כי רצה "לפגוש ישראלים שיספרו לי איך זה להילחם נגד הערבים", וסירב לחוות דעה על הישראליות שפגש. "יש לי חברה באמריקה וכנראה נתחתן בעוד כחצי שנה. זה מספיק לי".

שחורי הצליח לתפוס אמריקאית אחת שתאמר כמה מילים על הישראלים, ואלה לא היו מילים מעודדות דווקא. "הבחורים הישראליים מאוד עקשנים", אמרה. "הם יודעים כל הזמן מה הם רוצים. יש להם רצון חזק, וחושבים כל הזמן על עצמם. יש לי הרבה כבוד אליהם", אמרה והבהירה מיד שאינה מעוניינת בחתן ישראלי. "לא יודעת", ניסתה להסביר, "משהו מפחיד אותי. אני רוצה למצוא חתן אמריקאי שיאהב כמוני את מדינת ישראל, לעלות ולחיות אתו בארץ".

לא ידוע מה עלה בגורל הרווקים שנפגשו, אבל אם לשפוט לפי ועדת הרווקים שנערכה בישראל שנה קודם לכן, חופה לא הוקמה. "כתוצאה מוועידת הרווקים והרווקות מהשנה שעברה", דיווח "הארץ", "עמדו להיערך כמה טקסי נישואין שבוטלו ברגע האחרון לאחר שלא הושגה הסכמה בין בני הזוג לגבי ארץ המגורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ