ירושלים עיר הצדק, קריה נאמנה

דתיים בבגדי שבת בצד צעירים בחולצות יש גבול צעקו: "מהפכה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

זקני העיר, זקני הערים כולן, עמדו כלא מאמינים. הזאת ירושלים? למעלה מ-20 אלף נפש גדשו את מרכז העיר וצעקו צעקה גדולה על צדק, שכמוה לא נשמעה בעיר. הזרקורים הופנו אמש להפגנה ההמונית בתל אביב, אבל המחזה בירושלים היה מדהים, הזוי, כאילו לגיון זרים כבש את מרכז העיר.

אלא שהם היו ירושלמים שחוו אתמול תחושת סולידריות וגאווה שלא טעמו שנים. היכן היו כל אותם המונים כאשר נדמה היה כי לפני שנים כבר נכנעו ללא תנאי לכוחות אחרים, כאשר ברור היה כי הכללים השתנו, כי העיר הופקרה לסדר יום אחר, ימני ודתי, להפגנות שלא מתפזרות לפני התכתשות אלימה עם השוטרים. מתוך להט, אבל בסדר מופתי, המונים צעדו מהמאהל בגן הסוס, עברו במדרחוב המושמץ של העיר, מסלול הליכתם חלף בקרבת מאחזי הרפאים שהקימו לעצמם גבירים יהודים בלב העיר, וצעקו "מהפכה". האם המרד הזה נמצא כאן כדי להישאר? האם לא ידעך? בינתיים הוא רק מתגבר.

כמו בכל הארץ, התכנס כאן קהל שבמשך שנים צפה במתרחש מהצד, בזעם כבוש. העובדה כי כעת הקהל הזה משמיע את קולו, מדהימה במיוחד בירושלים. הנה דוגמה לשינוי מהיר בתודעה. הבמה, המחסומים ורשתות החשמל ששימשו את ההפגנה הוקמו אתמול אחר הצהריים, שעות רבות לפני צאת השבת. כבר שנים שבירושלים לא רואים חילול שבת כזה, ברחובות, בפרהסיה, בלי שאיש יזעק שאבעס. רק לפני חודש עסקה המדינה בהפגנות השבת של החרדים ברחוב הנביאים. בדיוק לפני שנה נאלצה הפקת כוכב נולד להעמיד משגיחים בבריכת הסולטן, שמא מישהו יטלטל מברג בשבת לפני תחילת שידור הגמר במוצאי שבת. הפעם היה זה חילול שבת בעיבורה של עיר, שעבר בדממה שאומרת הכל. יש כללים אחרים, יש תודעה אחרת.

בירושלים התכנסה אתמול ברית ייחודית. קשה לקרוא לה חילונית, אף שהיא חילונית ברובה. קשה לקרוא לה אשכנזית, למרות שהיא אשכנזית ברובה. איפה היו אתמול תושבי שכונת גילה והקטמונים, שבלטו בהיעדרם? זו ברית הטרוגנית, שכללה המוני צעירים, ציונים ברובם, אבל גם כאלה שאינם ציונים, דגלי ישראל עם דגלים קומוניסטיים, חולצות של סוף מסלול עם חולצות של "יש גבול". אתמול בלטו בירושלים המפגינים המבוגרים, שהצטרפו לדור הצעיר. ילדיהם הבוגרים של רבים מהם עוזבים את ירושלים בהתמדה. לפתע יצאו ההורים מבתיהם בתחושה של כוח. בין המפגינים בלטו גם חברי האליטה הירושלמית, כמו פרופסורים בכירים באוניברסיטה העברית, רופאים בכירים בהדסה, גם פקידי ממשלה. בשבועות האחרונים רבים שאלו היכן הרבנים, האם צאן מרעיתם אינו כורע תחת הנטל כלכלי כמו האחרים. אתמול הוכח סופית כי יש הרבה דתיים שלא מחכים לרבנים. הם הופיעו בהפגנה עם בגדי השבת, עם כיפות וגם עם שביסים, אחרי שבשבת הם קראו בהפטרה את החזון האוטופי של ישעיהו: "אחרי כן ייקרא לך ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ