בהוראת משרד הבריאות, ביטל בית ספר לסיעוד את האיסור לדבר בשפות זרות

בית הספר, הפועל בבית החולים ברזילי באשקלון, הוציא לפני שבועיים הוראה לחדול מדיבור במסדרונות בכל שפה שאינה עברית

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

משרד הבריאות הורה להנהלת בית הספר לסיעוד, הפועל בבית החולים ברזילי באשקלון, להסיר הוראה שהוציאה ההנהלה לסטודנטים, הקובעת כי שפת הדיבור היחידה במתחם בית הספר - ולא רק בשעות הלימודים - תהיה עברית, וכל דיבור בשפה זרה הוא אסור. ההודעה נתלתה ברחבי בית הספר לפני כשבועיים ועוררה סערה בקרב הסטודנטים.

ההודעה נכתבה על נייר רשמי של הנהלת בית הספר ומשרד הבריאות, וזו לשונה: "לסטודנטים, חל איסור מוחלט על ניהול שיחה בשפה זרה בזמן הלימודים ובמסדרונות בית הספר. השפה הרשמית של בית הספר היא השפה העברית". על ההודעה חתומה הנהלת בית הספר לסיעוד.

בבית הספר לסיעוד, בבית החולים ברזילי, לומדים כ-250 סטודנטים. רובם תושבי דרום הארץ, אבל יש בהם גם כמה סטודנטים וסטודנטיות ממרכז ומצפון הארץ. מספר רב של סטודנטים בבית הספר הם דוברי רוסית ושפות מזרח אירופיות אחרות, ויש גם סטודנטים ערבים.

סטודנט בבית הספר סיפר כי המודעה נתלתה לפני כשבועיים ועוררה תגובות כעס בקרב חבריו ללימודים. לדבריו, "זו החלטה בלתי מובנת. אני לא חושב שמישהו נתקל בהוראה כזו במוסד ציבורי אחר. ההוראה חלה אפילו על שיחות מסדרון בין הסטודנטים, בלי קשר לשאלה אם יש במקום חולה או מטופל. כסטודנטים, לא היתה לנו ברירה, אף אחד לא רצה להיכנס לעימות עם ההנהלה, ולכן נאלצנו למלא אחר ההוראה".

חלק מהסטודנטים צילמו את המודעה בטלפונים ניידים והפיצו את התמונות. אבל הדבר לא הגיע לידיעתו של משרד הבריאות.

גורמים משפטיים, הפעילים בארגוני זכויות אדם, אמרו בשיחה ל"הארץ", כי בהוראה של הנהלת בית הספר יש הפרה ברורה של הזכות החוקתית לחופש ביטוי, מה גם שלשפה הערבית יש בישראל מעמד של שפה רשמית, והדבר מעוגן בהחלטות בג"ץ. עוד טענו אותם פעילים משפטיים בארגוני זכויות אדם, כי הטלת איסור על שימוש בשפה זרה במוסד ציבורי או פרטי, יש בה פגיעה בחופש הביטוי ובעקרון הסובלנות.

"הארץ" פנה להנהלת בית הספר לסיעוד בברזילי, לקבל תגובה לדברים. התגובה הראשונה הלא פורמלית הצדיקה את ההוראה האוסרת דיבור בשפה זרה, בטענה שדיבור כזה מפריע למטופלים. ואולם כמה שעות מאוחר יותר, בעקבות פניית "הארץ" למשרד הבריאות, חלה תפנית בעמדת הנהלת בית הספר: המודעה, שהיתה תלויה עד אתמול בצהריים, הוסרה בהוראת משרד הבריאות.

מהנהלת בית הספר נמסר כי לומדים בו 250 סטודנטים, הבאים מכל קצוות הארץ, ורובם מהדרום. עוד נמסר, כי הודעה שהופצה "בעניין החובה לשוחח לפני מטופל בשפתו שלו, קיבלה תרגום לא נכון", והיא הוסרה.

במשרד הבריאות אישרו כי המודעה הוסרה בעקבות התערבות המשרד. עוד נמסר כי המודעה נתלתה מחוסר הבנה. כוונת הנהלת בית החולים היתה, שאין לדבר ליד מיטת החולה בשפות שהוא אינו מבין, בעקבות תלונות של מאושפזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ