ירידה זמנית או משבר עולמי חדש?

שאלות תשובות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

? מדוע צנחה אתמול הבורסה של תל אביב ב-7%? האם זה קרה בגלל הפחתת דירוג האשראי של ארה"ב?

לא בהכרח. הפחתת דירוג האשראי של ארה"ב פורסמה רק ביום שישי בלילה, לאחר סיום המסחר בבורסה של ניו יורק. את התגובה של שוקי העולם להפחתת הדירוג נוכל לראות רק היום, כאשר הבורסות של אסיה, אירופה וארה"ב ייפתחו למסחר. עוד קודם לכן, ביום חמישי, נפלה הבורסה בוול סטריט ב-5%, וביום שישי נמשכה הנפילה בבורסות של אירופה. כך שגם ללא הפחתת דירוג האשראי של ארה"ב, לבורסה הישראלית היו די סיבות לצנוח אתמול.

? מה המשמעות של הפחתת דירוג האשראי לארה"ב?

להפחתת הדירוג יש בעיקר משמעות הצהרתית. רבים רואים בה תחילתו של מצב עולמי חדש, שלפיו האג"ח של ממשלת ארה"ב כבר אינן נחשבות לנכס הבטוח בעולם. משקיעים בעולם עשויים בעקבות זאת למכור אג"ח של ארה"ב ולגרום להיחלשות נוספת של הדולר. אבל לא בטוח שכך יקרה. בשבוע שעבר אגרות החוב של ארה"ב דווקא זכו לביקוש עצום משאר העולם, וכתוצאה מכך מחירן עלה והדולר התחזק. הביקוש התרחש במקביל לירידה באמון ביכולת החזר החוב של מדינות אירופיות חשובות, כמו ספרד ואיטליה. כתוצאה מכך משקיעים רבים מכרו בשבוע שעבר אג"ח של מדינות אירופיות וקנו במקומן אג"ח של ארה"ב.

? האם אנחנו צפויים לשידור חוזר של המשבר שראינו בסוף 2008?

קשה מאוד לומר. הנפילות של 2008 היו חדות מאוד, ומשבר האמון היה חריף מאוד. הטלטלה הנוכחית בשווקים עדיין טרייה, וקשה מאוד לעשות השוואות.

? במה שונה המצב הנוכחי לעומת המצב ב-2008?

ב-2008 עיקר המשבר התרכז בבנקים. הבנקים הגדולים בעולם רשמו אז הפסדי ענק עקב פקיעת בועת הנדל"ן, ועמדו על סף קריסה. עקב החשש משיתוק הבנקים, ממשלות רבות בעולם נחלצו לעזור. הן הלאימו חלק מהבנקים, הזרימו להם הון ונטלו על עצמן את התחייבויותיהם. התהליך הזה העביר חלק גדול מהחובות של הבנקים לידי הממשלות. נוסף לכך ממשלות רבות הגדילו הוצאות כדי לעודד את הכלכלה, ובכך הגדילו עוד יותר את חובותיהן. אבל חובות צריך להחזיר. כדי לעשות זאת חייבים לצמצם גירעונות, להעלות מסים, לצמצם בתקציבי הממשלה ולהקטין את היקף השירותים לאזרחים. אלו צעדים מאוד לא פופולריים ופוליטיקאים מתקשים לעשות אותם. הבשורה הטובה היא שהמגזר העסקי, ובעיקר המגזר הפיננסי - בנקים, חברות ביטוח - יותר חזק היום מכפי שהיה ב-2008. הבשורה הרעה היא שהממשלות יותר חלשות. כך או כך, נראה שהעולם הולך בחודשים הקרובים לקראת תקופה של האטה כלכלית משמעותית, שלא לומר מיתון גלובלי נוסף.

? את המשבר הקודם ישראל צלחה יפה. למה שזה לא יהיה כך גם הפעם?

ישראל היא מדינה קטנה שתלויה מאוד בסחר ובקשרים עם שאר העולם. את המשבר הקודם צלחה ישראל בצורה מעוררת כבוד, בין השאר משום שהבנקים הישראליים כמעט ולא נפגעו מבועת הנדל"ן העולמית. למרות זאת, ב-2009 המשק הישראלי כמעט שלא צמח, והרבה חברות ישראליות ספגו פגיעה בעסקיהן. אין בכך שום ערובה למה שצפוי בעתיד. אם המצב הכלכלי בעולם יידרדר לא נלקק דבש גם בישראל. היצוא הישראלי יצטמצם וחברות ישראליות שיש להן עסקים בחו"ל ייפגעו. הירידות החדות בבורסה - לא רק אלו שהיו אתמול אלא לאורך כל החודשים האחרונים - הן הביטוי המיידי לחשש הזה.

? מה המשמעות הכלכלית של הירידות בבורסה? מה זה אומר על הכסף שלנו?

כולנו משקיעים במידה זו או אחרת בבורסה. חלקנו עושים זאת לבד עם הכסף הנזיל שלנו, וחלקנו באמצעות קרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. כאשר מחירי המניות והאג"ח בבורסה יורדים, גם ערכם של החסכונות הפנסיוניים יורד. בבורסה תמיד יש תקופות של ירידה ועלייה, ולא תמיד ניתן לייחס לכך משמעות. לאיש אין תשובה מה הולך לקרות הפעם. עם זאת, בכל הזהירות המתבקשת, המשבר הכלכלי שמתפתח כעת בעולם בהחלט מעורר דאגה. הבעיות שמתגלות בכלכלת ארה"ב ואירופה עמוקות מדי, הפתרונות הנדרשים כואבים, ותהליך ההבראה יכול להימשך הרבה זמן. רק הזמן יגיד כמה יימשך המשבר הנוכחי, ועד כמה הוא ישפיע גם על הכלכלה הישראלית ועל שוק ההון המקומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ