יממה לאחר הזינוק החד: שוב מפולת בוול סטריט

על רקע החשש מהורדת הדירוג של צרפת, צנחו המדדים בארה"ב ב-4%. ירידות דו-ספרתיות בת"א של מניות הטייקונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המפולות בשוקי ההון בישראל ובעולם נמשכו אתמול. יממה לאחר הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משנתיים, המסחר בוול סטריט שוב נסגר אמש בירידות חדות - על רקע התגברות החששות מהחרפה במשבר החוב באירופה, הורדה אפשרית של דירוג האשראי המושלם של צרפת והאטה בצמיחה הכלכלית העולמית. הירידות החדות ביותר נרשמו במניות הפיננסים.

מדד דאו ג'ונס, שקפץ ביום שלישי ב-4% - הזינוק היומי החד ביותר מאז חודש מארס 2009 - נסוג ב-4.6%; מדד 500 S&P ירד ב-4.4%; ומדד נאסד"ק איבד 4.1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח לעשר שנים ירדה ב-0.05% לרמה של 2.14%.

מניות הפיננסים הובילו את הירידות בוול סטריט. בנק אוף אמריקה, שזינק ב-16% ביום שלישי לאחר נפילה של 20% ביום שני, נסוג ביום רביעי בכ-11%. סיטי, שקפץ ביום שלישי ב-13% לאחר נפילה של 16% ביום שני, איבד ביום רביעי יותר מ-10%. גולדמן סאקס ומורגן סטנלי נפלו בכ-10% (לנתונים נוספים - ראו עמ' 9).

נפילות נרשמו גם בבורסות אירופה, על רקע חששות מפני התרחבות משבר החוב ביבשת למדינות הליבה של אירופה ובראשן צרפת. מניות הבנקים נפלו בשיעור החד ביותר זה למעלה משנתיים.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 3.1%; פרנקפורט נפלה ב-5.1%; פאריס צנחה ב-5.5%; מדריד נפלה ב-5.5%; מילאנו צללה ב-6.7%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, שעלה בתחילת יום המסחר ביותר מ-2% בעקבות התחייבות הבנק הפדרלי בארה"ב להותיר את הריבית בארה"ב בשפל לפחות עד אמצע שנת 2013, נסגר לבסוף בירידה של 3.8% בעקבות התגברות החשש כי צרפת - הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו - תאבד את דירוג האשראי המושלם שלה, AAA.

בעקבות המשבר, קטע נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, את חופשתו בריביירה הצרפתית כדי לכנס ישיבת חירום של הממשלה.

גם בבורסה בתל אביב נמשכו אתמול הירידות. יום המסחר דווקא נפתח בבוקר בעצלתיים, אפילו בעליות קלות, אך די מהר התחילה בהלת מכירות. בתום יום המסחר, איבדו המדדים המובילים מערכם כ-3%.

את מרב העניין ריכזו ניירות הערך של הטייקונים והמלווים הגדולים שלהם - הבנקים. מניות כור, דסק"ש ואי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר ירדו ב-16%-20% והשלימו צניחה של 20%-40% בשבוע; מניית קבוצת דלק של יצחק תשובה ירדה ב-12% והשלימה ירידה של 23% בשבוע; וסאני וסקיילקס, החברות האם של פרטנר שבשליטת אילן בן דב, ירדו ב-11%-15% והשלימו ירידות של 33%-37%. מדד הבנקים איבד 4.1% מערכו והשלים ירידה של 14% בשבוע, לעומת 12% שאיבדו מדדי ת"א 100 ו-25.

גורם בשוק ההון אמר כי "קשה לדעת אם המוסדיים או הציבור נפטרים מחברות האחזקה, אבל בשטח יש הרבה מוכרים, ואין אף אחד שמוכן לקנות. מכאן אני מניח שהמוסדיים תורמים לירידות בצורה פאסיבית - לא מוכרים אבל גם לא רוצים לקנות".

בשבוע האחרון רשמו גם איגרות החוב של הטייקונים צניחות חדות והתשואות עליהן זינקו - אפילו לתשואות דו-ספרתיות, המכונות "תשואות זבל". כך לדוגמה, ירדו בשבוע האחרון אגרות החוב של אי.די.בי ב-10%-20% והתשואות עליהן זינקו ל-10%-11%; ואגרות החוב של סאני ירדו ב-5.5% לרמות של 10%-16%. המשמעות המיידית היא הגדלת עלויות המימון של הטייקונים, שיצטרכו לשלם כעת ריבית גבוהה הרבה יותר ויקשה עליהם לגייס חוב.

שר האוצר, יובל שטייניץ, כינס אמש ישיבת חירום נוספת כדי לדון בטלטלה הפיננסית. בישיבה השתתפו שר האוצר, בכירים במשרד, יו"ר הרשות לניירות ערך ובכירים בבנק ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ