שיחת היום: "לימור לבנת, למה יש עדיין צנזורה על סרטים בישראל?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

שרת התרבות והספורט לימור לבנת פנתה אתמול ליו"ר המועצה לביקורת סרטים בבקשה שיקפיא את ההחלטה להגביל את הצפייה בסרט "השוטר" לגיל 18 ומעלה. "השוטר", סרטו של נדב לפיד שמתאר מהפכה חברתית בכלים כוחניים, זכה לאחרונה בפרסים.

לימור לבנת, אז איך זה קרה, ראית את הידיעה על ההגבלה בעיתון?

"כן, פתחתי את 'הארץ' שלשום בבוקר וראיתי את הידיעה והופתעתי מאוד משום שידעתי עליו מעט והפתיע אותי לשמוע שהגבילו אותו לצפייה מגיל 18 ומעלה. עדיין לא צפיתי בסרט אבל קראתי עליו והוא זכה בפרסים בינלאומיים. התקשרתי מיד ליו"ר המועצה, עו"ד נסים אבולוף, ושאלתי אותו מה קרה כאן. הוא עצמו לא ראה את הסרט והוא הבטיח לי שיבדוק. הוא בדק ואמר לי שההחלטה התקבלה בצוות משנה של שלושה חברי מועצה וההחלטה היתה של רוב מול מיעוט, אבל ביקשתי ממנו שיקפיא את ההחלטה הזאת ויכנסו את מליאת המועצה כדי לשוב ולבחון בפורום רחב את ההחלטה. גם הוא אמר לי שאחרי שאמרו לו במה מדובר ההחלטה נראית לו שגויה. זה בקשר לסרט הזה באופן ספציפי. זה באמת נראה לי מאוד מוזר.

"אבל בכלל לעצם העניין של המועצה לביקורת סרטים - האמת היא שדיברתי על זה כבר מזמן וקיימנו כבר דיונים ובמקרה נקבעה לשבוע הבא פגישה אצלי לקבל החלטות, כי אני סבורה שאין היום מקום למועצה לביקורת סרטים. גם סוגיית הגבלות בצפייה היא סוגיה שצריך לבחון אותה מחדש. האם יש מקום שתשב מועצה ותחליט מה מוגבל ומה לא מוגבל, אני רואה בזה משהו מאוד ארכאי ופטרוני על הציבור ואני מטילה ספק גדול האם יש לזה מקום. ולכן אנחנו בוודאי נתקן את החוק".

ובכל זאת, האם את מנסה להבין מה הביא להחלטה המוזרה הזאת?

"אני לא יודעת לענות לך. תראי, המועצה היא מועצה מאוד מאוד ישנה. חבריה מונו לפני שנים רבות, אני אפילו לא רוצה להגיד לך כמה, לא נעים. אגב, בעבר היא היתה במשרד הפנים ורק לאחרונה היא עברה למשרד התרבות והאמת היא ש'ג'נין ג'נין' הוא הסרט היחיד שהם פסלו במשך שנים ארוכות והוא באמת סרט מאוד בעייתי. אבל אני בכלל נגד פסילות, אני חושבת שאין מקום בכלל למועצה במקום הזה. השאלה היחידה היא האם יש מקום בכלל שהמועצה תהיה קיימת לצורך סיווג כדי למנוע מילדים ונוער לצפות בסרטים שיש בהם נניח אלימות קשה מאוד, סצנות מין קשות מאוד, זוועות למיניהן. זאת שאלה שאנחנו נשאל אבל בוודאי שאין צורך שהמועצה תסווג סרטים מחו"ל. לגבי סרטים ישראליים האמת היא שחשבתי עד עכשיו שאולי יש מקום, אבל אחרי הפרשה האחרונה של הסרט 'השוטר' אני כבר לא בטוחה. מה גם שהשאלה האם סרט מסוים באמת ראוי לראות אותו או לא - יש סרטים אחרים שראיתי שהיתה בהם אלימות לא פחותה ומין וזילות של נשים ודברים שלי היה קשה לראות אותם והם לא הוגבלו, הלכו אליהם משפחות שלמות במשך קיץ שלם".

את מתכוונת לסרט מסוים שהופק על ידי זכיינית טלוויזיה מסוימת.

"אני לא נכנסת לשמות של סרטים ואני כאמור לא בעד לקבוע לאף אחד".

כבר במרץ אמרת בכנסת שאת רוצה לבטל את המועצה, מה קרה בחצי שנה שעברה מאז?

"פשוט הייתי עסוקה מכדי להתפנות לזה ובאמת לא בגלל מה שקרה. יש לנו ישיבה שנקבעה כבר לפני כמה שבועות. זה נכון שהבטחתי ונכון שלא מספיק מהר קיימתי אבל זאת אעשה".

במאמר המערכת של "הארץ" רמזו שאולי חברי המועצה הגבילו את הסרט כי הם חשבו שמצפים מהם להגביל סרט שמראה מחאה חברתית שפועלת באמצעים קצת יותר קשים מזאת שמתרחשת.

"אני מאוד מקווה שהם לא חשבו ככה, אבל אם כן אז הם טעו בגדול".

מה את חושבת על מחאת הצדק החברתי המתרחשת?

"קודם כל היא אמיתית, והיא ללא ספק עמוקה ונוגעת להרבה מאוד אזרחים במדינה כי היא נוגעת בדברים שקרובים לכל אדם, ולכן היא מחלחלת עמוק וכל כך הרבה אנשים מתחברים אליה. זה מצד אחד. מהצד השני, יש ניכור בין אנשים שקמים בבוקר לעמל יומם וודאי וודאי בין אלה שקשה להם יותר ובין קבוצה של אנשים שמחזיקים מונופולים וקרטלים ויש כאן פקק בצמרת הזאת שלא מאפשר לקיים כאן תחרות אמיתית. כאן צריך להכניס את הידיים של הממשלה פנימה. אני, שלא אוהבת בדרך כלל התערבות ממשלתית בשוק החופשי, חושבת שכאן, איפה שיש כשל, צריך לעשות את זה. יש לי הרבה כבוד למעמד הבינוני, גם אני שם, גם אני משלמת משכנתה על דירת המגורים שלי היחידה וגם אני הולכת לעשות קניות פעם בשבוע בסופר. אבל מתחת למעמד הביניים יש אנשים שאפילו לא נמצאים שם והם לא ממש מתחברים, אפילו למחאה הזאת הם לא מגיעים".

ברור לך שכשאת אומרת שאת עושה פעם בשבוע קניות את כמעט היחידה בממשלה שעושה את זה כי את אשה. לא הגיע הזמן להעביר חוק של ייצוג שווה?

"בקניות, בסופרים?".

האמת שגם שם, אבל לייצוג שווה בכנסת ובממשלה. המחאה הזאת מוכיחה שוב שאי הימצאותן של נשים בשלטון מזיקה לחיים תקינים של חברה.

"את יודעת שבעניין הזה אנחנו חושבות אותו דבר".

אז אולי אפשר להעביר במפלגה שלך תקנון של ריצ'רץ', של גבר אשה, גבר אשה.

"אין סיכוי להעביר חוק כזה כי הגברים לעולם ישמרו על מקומם".

את המחאה הזאת מובילות נשים וגם את הטון שלה קובעות נשים. ואם את באה לנתניהו ומסבירה לו את זה?

"אני חושבת שזה לא פייר להפנות את זה לראש הממשלה. מנהיגי מפלגות גדולות וקטנות לא מוכנים לעשות ריצ'רץ' ולא מוכנים להבטיח את מקומן של נשים. זה מסוג הדברים שהכי קשה להעביר כי זה נוגע לכיסאו של כל אדם וכל גבר. אני חולקת עלייך שצריך להפיל את זה על כתפיו של ראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ