היום לפני 62 שנה: הסוכנות מודה בהפליית עולי צפון אפריקה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

"דברים קשים נגד ההפלייה הרשמית והבלתי רשמית בכל הנוגע לעולים מצפון אפריקה", דיווח "הארץ", "הושמעו בכינוס יוצאי ארצות צפון- אפריקה", אשר התקיים באולם "סמדר" במושבה הגרמנית בירושלים בבוקר יום שני, 28 באוגוסט 1949. באולם נתלו כרזות וכתובות נגד הפליה בסידורי העבודה, בשיכון, בהתיישבות - ובכל שטחי קליטת העלייה.

יעקב זרובבל, חבר הסוכנות היהודית שעלה לישראל מרוסיה ב-1910, התייצב מול העולים, והודה בקיומה של הפליה. עם זאת "השתדל לבטל את ההגזמה" שבדברי נואמים אחרים שדיברו לפניו. "הוא קרא לעולים מצפון-אפריקה להיקלט ביישוב העברי הבונה, היוצר והנאבק בארץ, ולשכוח את הגולה ומנהגיה.

"בגלל אי הסדרים שבארגון הכינוס, ובעיקר מחמת ההתמרמרות הקשה בדברי הנואמים מקרב העולים החדשים יוצאי גלויות צפון אפריקה - נתפזר הכינוס ללא קבלת החלטות", דיווח "הארץ".

העלייה מצפון אפריקה, ציין מאמר ב"מנצ'סטר גרדיאן" ממארס 1949 אשר התפרסם גם ב"הארץ", "היא תופעה חדשה, באופן יחסי. מספר היוצאים התחיל לגדול בשיעור ניכר רק משנראו ניצחונותיה הראשונים של ישראל. בחודשים האחרונים של השנה שעברה עמדו מנהלי מרכזי-המעבר הגדולים בצרפת ובאיטליה - שדרכם עוברים גם כל העולים מאירופה - על ריבוי מתמיד של הבאים מצפון-אפריקה". מבלי לצטט מקורות כלשהם, המאמר רמז להעדפה ממוסדת של עולי אירופה על פני הצפון אפריקאים, "העניים שביהודי העולם".

אבל בינתיים זרמו עולים מצפון אפריקה לישראל, ואם היה ויכוח על מידת ההפליה שלהם על ידי מדורי הקליטה, הרי שבדימוים העדתי הופלו לרעה בגלוי. ארבעה חודשים לפני הכינוס באולם סמדר, פרסם ב"הארץ" אריה גלבלום את הרפורטז'ה הנודעת שלו, "חודש ימים הייתי עולה חדש", ובה חילק את העלייה הנוכחית ל"שלושה גושים עיקריים: הספרדי-בלקאני, האשכנזי-אירופי והערבי אפריקאי". אין זו חלוקה גיאוגרפית בלבד. "יש להעז ולומר, שהגוש הראשון הספרדי-באלקאני, הוא העילית; הגוש השני - האשכנזי-אירופי - הוא הזיבורית, והגוש השלישי - הערבי-אפריקאי - הוא אף מסוכן!". את היוגוסלבים והבולגרים אפיין גלבלום בנדיבות, חמימות, ועזרה לכלל; על הזיבורית, שארית הפליטה מאירופה הנאצית, כתב, "מתוך הרכנת ראש בדחילו ורחימו מפני הזוועה והאימה", כי אנשיה למודי הסבל איבדו בתקופת הנאצים "את שווי המשקל המוסרי ואת סולם הערכים הנורמאלי.

אך הקבוצה השלישית היתה גרועה מכל. "זוהי עליית גזע, שלא ידענו עדיין כמוהו בארץ (...) לפנינו עם שהפרימיטיביות שלו היא שיא. דרגת השכלתם גובלת בבורות מוחלטת, וחמור עוד יותר חוסר הכישרון לקלוט כל דבר רוחני. בדרך כלל הם עולים רק במשהו על הדרגה הכללית של התושבים הערבים, הכושים והבארבארים שבמקומותיהם".

"הארץ" הגן על דבריו של גלבלום: "מה רב אומץ הלב הדרוש, כדי לטפל ללא טשטוש ורתיעה בשאלות, העלולות להביא לידי תגובות חריפות"; אך נתן מקום נרחב לאותן תגובות חריפות. "שמי פרידמן. נולדתי בהולנד והנני אשכנזי", כתב ב"הארץ" אפרים פרידמן, שליח סוכנות לצפון אפריקה. "הנני קשור בארצות הללו וביהודים אלה בלב ובנפש", כתב, "איני יודע כמה שנים בילה מר ג. בארצות אלו והייתי רוצה לדעת מניין לו שלאנשים אלה 'חוסר כישרון לקלוט כל דבר רוחני' (...) ומהיכן מצא את המלים לתאור עליה זו כגון: זוהמה, שכרות, זנות, מחלות מין, פריצות (...) הראה וידע את מסירותם של עשרות ומאות בני נוער שעברו גבולות בסכנת נפשות, הגנו על יהודים, ארגנו העפלה? (....) מה ידע ומה יבין בכמיהת דורות לגאולה, מה יבין באהבת ציון העמוקה, התהומית, הבוערת בלב יהדות זו?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ