תושבי נווה יעקב מונעים הקמת בית ספר חדש בבית חנינא

חרף ניסיונות פשרה, הנושא לא יעלה בוועדת התכנון

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

זה כשבע שנים מבקשים תושבי שכונת בית חנינא בירושלים להקים לעצמם בית ספר תיכון בתחום הכפר, בשטח השייך להם, סמוך לשכונת נווה יעקב המתחרדת. שכניהם היהודים מונעים את מימוש הדבר פעם אחר פעם. לפני כחודש קיבלו התושבים הבטחה ממהנדס העיר כי יילחם למענם עם אישור תקציב העירייה לשנה הבאה. ואולם, ל"הארץ" נודע כי לפני כשבועיים הודיע קובי כחלון, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים וסגן ראש העיר, כי הנושא הוסר לגמרי מסדר היום של הוועדה.

המתנגדים משכונת נווה יעקב אינם מנסים להסתיר את דעתם בסוגיה. מבחינתם, בית ספר של בית חנינא סמוך לצומת הקרוב אליהם, יביא תלמידים ערבים אל רחובותיהם, שיטרידו את בנותיהם. חששם המרכזי הוא שהם יסבלו מיידויי אבנים ובקבוקי תבערה: "יש לנו ניסיון מהעבר ממה שהיה בצומת הזה", אומר גבי גניש, יו"ר המינהל הקהילתי בנווה יעקב. "זרקו בצומת בקבוקי תבערה וחסמו כבישים, והיו לנו רעולי פנים ומה שאתה רוצה בשכונה, אז אני לא צריך את בית הספר הזה שידפוק את שתי השכונות".

לפני כמה שנים הסכימו תושבי בית חנינא לפשרה ולפיה בית הספר ייועד לבנות בלבד. ואולם, בסופו של דבר, טרפדו המתנגדים את מימושה. "למה, בנות לא יכולות לזרוק אבנים?", הסביר אתמול גניש. בהמשך הסכימו תושבי בית חנינא כי בית הספר יהיה פתוח לתלמידי החינוך המיוחד בלבד - פשרה שקיבלה את תמיכתו של מהנדס העיר. ואולם, גם לכך תושבי נווה יעקב מתנגדים.

בשנה האחרונה עשתה עיריית ירושלים רבות כדי לשפר את מצב החינוך במזרח ירושלים, אך בית חנינא - כמו יתר השכונות הערביות - עדיין סובל ממצוקה חמורה. ממסמך ריכוז נתונים שערכו האגודה לזכויות האזרח ועמותת עיר עמים, ואשר עתיד להתפרסם בקרוב, עולה כי במזרח העיר יש כיום 4,387 ילדים אשר אינם רשומים באף מוסד חינוכי. אחת הסיבות לכך, לטענתם, היא מצוקה חמורה בכיתות לימוד.

"יש מחסור של עשרות בתי ספר בשכונה שלנו", אומר נאסר אבוליל, אדריכל מנהלת בית חנינא ותושב השכונה. "אם בכל זאת יש לאנשים מנווה יעקב התנגדות, אני באמת לא מבין איך הראש שלהם חושב ואיך הם מתפקדים".

תושבי נווה יעקב קיבלו באחרונה חיזוק מצד אנשי פסגת זאב הסמוכה, שמנהלים זה שנה מאבק למניעת התבוללות בשכונה. יומיים לפני שהפיס כחלון את דעת המתנגדים, נערכה עצרת בבית חב"ד המקומי, שהורכבה מאנשי "פסגת זאב יהודית", קבוצת "יהודים בואו ננצח" ומנהלת נווה יעקב. משתתפי העצרת דנו בשאלה כיצד למנוע מהרכבת הקלה לעבור בשכונות הערביות בעיר, ועסקו גם בבית הספר בבית חנינא. אורח הכבוד בעצרת היה הרב יצחק שפירא, ראש ישיבה ביצהר ומחבר הספר "תורת המלך", המתיר פגיעה בגויים.

תושב השכונה וחבר מינהלת פסגת זאב, הסביר כי "החלטנו שלא משנה מה, אנחנו לא נותנים לבית הספר הזה להיות מוקם. אם העירייה תחליט בכל זאת להקים אותו - נוציא אנשים להפגנות לצומת שם. זה פשוט לא יקרה".

גם בעיריית ירושלים הדעות חלוקות. סגן ראש העיר, פפה אללו (מרצ), המחזיק בתיק החינוך של מזרח העיר, זעם למשמע ההחלטה להוריד את העניין מסדר היום של הוועדה: "זו גזענות לשמה. אין מלה אחרת", אמר אתמול. "בית הספר הזה היה יכול כבר לעמוד מזמן. זה מפריע לי כיהודי. אם זה היה קורה במקום אחר הייתי אומר שזו אנטישמיות! אין להם באמת סיבה, לכל הרוחות".

קובי כחלון אמר בתגובה: "זה ספין מטומטם מארץ המטומטמים". לדבריו, העניין לא עבר את אישור הדרג המקצועי בעירייה: "העירייה לא אישרה כי הסבירו להם שבמקום הזה לא ניתן לבנות בית ספר לחינוך מיוחד".


נאסר אבוליל, על רקע השטח בו אמור לקום בית הספר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ