ירידה במספר הנישאים אזרחית בחו"ל

יותר ויותר ישראלים בוחרים שלא להסדיר כלל את יחסיהם, או להתחתן בטקס אלטרנטיבי שאינו מוכר על ידי המדינה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר

"נישואי קפריסין", שבעשורים האחרונים היו כתובת לרבבות ישראלים שלא רצו או לא יכלו להינשא בישראל, והפכו בהתאם למוסד טעון פוליטית, נמצאים בנסיגה מתונה אך עקבית. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), בשנת 2008 נרשמו כנשואים במשרד הפנים 5,028 זוגות שערכו את הטקס מעבר לים, ובכלל זה בקפריסין. בהשוואה לנתוני שנת 2007 (5,705 זוגות שדיווחו בישראל על נישואיהם בחו"ל), זוהי ירידה של כ-11%, ובהשוואה לנתוני 2004 (6,987 זוגות), זוהי כבר צניחה - 28% פחות.

למה זה קורה? בדו"ח אין הסבר, אבל ניתן להעריך כי הדבר קשור לחלופות חוקיות שנוספו בשנים האחרונות להסדרת יחסים זוגיים בישראל במסגרת אזרחית, ולעובדה כי זוגות רבים בוחרים שלא להסדיר כלל את יחסיהם, גם כאשר הם מביאים ילדים לעולם. על הרקע הזה צריך רק לציין כי הבכורה בישראל עדיין שמורה לנישואים במסגרת הרבנות: יותר מ-50 אלף זוגות בשנה בוחרים לעשות זאת כדת משה וישראל.

למה אין נישואים אזרחיים בארץ? מי בכלל צריך אותם? דברו על זה בפייסבוק

הלמ"ס הוציאה באחרונה דו"ח על נישואים בחו"ל, במקרים שבהם לפחות אחד מבני הזוג הוא בעל מעמד אזרחי בישראל. הנתונים, לשנים 2009-2000, מתבססים על דיווחים שמסרו בני הזוג במסגרת עדכון מצבם המשפחתי במרשם האוכלוסין, וקיימים קרוב לוודאי מקרים שלא דווחו.

רוב מכריע של הישראלים הנישאים בחו"ל הם יהודים. היות שבישראל יהודים יכולים להינשא רק דרך הרבנות - יש ישראלים שנאלצים לעלות על מטוס כדי להתחתן, למשל כאשר מדובר בבני זוג שאינם יהודים על פי ההלכה, ובכלל זה עולים המוגדרים חסרי דת, או כאשר מדובר בכהן וגרושה. קבוצה שנייה עושה זאת מתוך בחירה שנובעת משיקולים אידיאולוגיים ואישיים, למשל לא לשתף את הממסד הרבני. הנתונים לגבי שנת 2009 הם חלקיים בדו"ח, ולכן הכתבה מתייחסת לנתוני 2008 כמעודכנים ביותר.

חתונה בכפר סירקין. תצלום: דניאל צ'צ'יק

הלמ"ס מציג נתונים מגוונים באשר לנישואי ישראלים בחו"ל. כך למשל, לצד הירידה העקבית במספר היוצאים לחו"ל, יש גם שינויים ביעדים שאליהם הם בוחרים לטוס. צ'כיה וסלובקיה הפכו בעשור האחרון יעד נחשק להסדרת יחסים זוגיים. בשנת 2008 התחתנו בהן 1,324 ישראלים, קצת פחות מקפריסין (1,361). בחבר המדינות התחתנו 790 זוגות ישראליים.

אלכס טנצר, פעיל למען נישואין אזרחיים בקהילה הדוברת רוסית בארץ, טוען כי יש חשיבות לא רק למספר הכולל של הישראלים היוצאים לחו"ל כדי להתחתן, אלא גם לפילוח הפנימי שלהם. הוא מצביע בעיקר על מי שמוגדרים "בלתי מסווגים" או "חסרי דת", והכוונה היא לכ-300 אלף הישראלים שעלו לישראל מהגוש הסובייטי לשעבר שאינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה, אזרחים שנשללת מהם האפשרות להתחתן בישראל, ולכן נאלצים לפנות למסלול אזרחי. על פי נתוני הלמ"ס, מבין 5,028 הזוגות שנישאו בחו"ל בשנת 2008, 1,277 מהחתנים ו-1,347 מהכלות היו "חסרי דת". לדבריו, השיעור הגדול של חסרי דת מבין הנישאים בחו"ל מצביע על כך כי הדבר נכפה עליהם באין להם דרך אחרת להתחתן. טנצר ופעילים אחרים בקהילה הרוסית פנו לוועדת טרכטנברג עם הנתונים הללו, וטענו כי המדינה חייבת לממן ל"חסרי הדת" את יציאתם לחו"ל כדי להתחתן.

"אם פעם אנשים היו מתחתנים בחו"ל בעיקר מתוך בחירה, היום רואים כי יש המון זוגות שפשוט אין להם ברירה אחרת", אמר טנצר.

לעומת זאת, עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", משוכנעת כי השינוי נעוץ דווקא במי שיש לו זכות להתחתן בישראל, אך נמנע מכך מתוך בחירה.

עו"ד רוזנבלום סבורה כי רבים בוחרים להסדיר את יחסיהם בהסכמים אזרחיים מחייבים, בלי טקס נישואים, ומגלה כי כ-4,000 זוגות ערכו בשנה האחרונה חוזים אזרחיים שיש להם תוקף חוקי, וזאת מבלי להירשם במשרד הפנים. לדברי רוזנבלום, בשנים האחרונות מגיע לשיאו תהליך שהיא מכנה "הפרטת הנישואין", המתבטא בחקיקה מסיבית, בעיקר במערב אירופה, להכרה בזוגות כידועים בציבור. לדבריה, גם בישראל נוספו כ-20 חוקים שמכירים במישרין או בעקיפין במעמדם של בני זוג כ"ידועים בציבור". "היום אני מציעה את הפתרון האולטימטיבי - נישואי חוזה, או 'תעודת זוגיות'", אמרה. "זוהי הצהרה של בני זוג על כך שהם מנהלים יחד משק בית. הם לוקחים את האחריות על עצמם, וברגע שהם הצהירו הם זכאים לקבל מעמד בביטוח לאומי, משכנתה וגם הכרה של מחלקת החניה בעיריית תל אביב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ