"שרה סטרומזה, האוניברסיטה העברית עלתה בדירוג רק בזכות מדליית פילדס?"

שיחת היום

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
אסף שטול-טראורינג

לפי דירוג האוניברסיטאות העולמי של אוניברסיטת ג'יאוטונג שנחאי שבסין שהתפרסם השבוע, האוניברסיטה העברית זינקה למקום ה-57 ברשימה לאחר שבשנה שעברה הגיעה למקום ה-72. במתמטיקה קפצה האוניברסיטה העברית מקבוצת 51-76 האוניברסיטאות המובילות בשנה שעברה, למקום ה-22 בעולם השנה. הסיבה לכך היא כנראה זכייתו של פרופ' אילון לינדנשטראוס במדליית פילדס היוקרתית, ושמספר הזוכים בה ובפרסי נובל בכל מוסד הינו אחד מהקריטריונים להערכה בדירוג שנחאי. רקטור האוניברסיטה היא פרופ' שרה סטרומזה.

פרופ' סטרומזה, מה מסביר לדעתך את עליית האוניברסיטה העברית בדירוג שנחאי? האם זכייתו של פרופ' אילון לינדנשטרוס במדליית פילדס האוניברסיטה היא האחראית לכך?

"קפיצה של 15 מקומות היא ממש קפיצה דרמטית. אם תסתכל על האוניברסיטאות האחרות ברשימה, תראה שקפיצה כזו היא דבר נדיר מאוד. מאז 2003, השנה בה החל הדירוג, האוניברסיטה העברית נמצאת שנה אחר שנה בין מאה האוניברסיטאות הראשונות והיא היחידה בארץ שנמצאת במקום הזה. אפשר למנות כמה דברים ספציפיים שגרמו לקפיצה הזו. זכייתו של אילון לינדנשטראוס מהמחלקה במתמטיקה במדליית פילדס ללא ספק מקפיצה את הדירוג, אבל לבד זה לא היה מקפיץ את האוניברסיטה כך. נוספים לזה פרסים אחרים והעובדה שהאוניברסיטה העברית מונה בין בוגרי האוניברסיטה שבעה פרסי נובל.

אין ספק שמאוד מחשיבים דברים כמו מדליית פילדס בדירוג אבל כאן מדובר בקפיצה מאוד גדולה. פריצות הדרך במחקר מופיעות יותר, והן מופיעות גם בדברים שציבור הרחב מכיר פחות מפרסי נובל או אפילו מדליית פילדס. יש גם דור שני ושלישי של חוקרים מובילים שמפרסם בכתבי העת מהשורה הראשונה שדירוג שנחאי מתחשב בהם, מאוד כמו Nature".

עד כמה משמעותי הדירוג הזה מבחינת האוניברסיטה? לא ברור עד כמה הדירוג מעיד על איכות המחקר באוניברסיטאות בתחומים השונים.

"השאלה היא במקום מפני שיש ביקורות על הדירוג הזה, שבוחר דברים מסוימים ומחשיב אותם יותר, כמו את המדעים המדויקים.

ברגע שאתה מדבר על Nature אתה לא מדבר על כתב עת של מדעי הרוח או החברה. יש לזה איזשהו היבט מוטה. אבל להיות בין המאה הראשונים נותן תמונה בינלאומית מאוד משמעותית שהיא לא רק אופנה. כשאתה רואה שבכל הדירוגים האוניברסיטה מובילה, ואתה חושב באילו תנאים התקיים המחקר בעשר השנים האחרונות, הרעות, זה פשוט פלא".

ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית טען באחרונה שלא ברור אם תקציב ההוראה המוגדל הושקע רק בהעסקת מרצים, כיוון שהאוניברסיטה אינה מפרידה בין תקציב ההוראה לתקציבים שוטפים אחרים. כך קורה שהתקציב שהולך למורים ומתרגלים עשוי להיות מושקע גם בשיפוץ של כיתה. מה דעתך על קריאתם להפרדת התקציבים?

"תפקידו של ארגון עובדים שעושה את תפקידו טוב זה לנסות לתקן דברים. הם צודקים ומבחינה זו אני איתם.

בחלוקה של התקציבים צריך לזכור שיש עוגה אחת, וצריך גם לזכור ולהגיד בצורה הכי ברורה שאנחנו נותנים את העדיפות לזה שיהיה לנו סגל מעולה וזה כולל את הסגל הזוטר. זה בעדיפות. ישנם מקומות שבלי מיקרוסוקפ אתה לא יכול לעבוד עם התלמידים. עוד לא התאוששנו מעשר השנים הרזות, אז אנחנו עושים עם זה את מיטב יכולתנו. אבל אין ספק שאצלנו יש עדיפות למה שנקרא החומר האנושי: הסגל המחקר שהוא סגל ההוראה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ