ליטל לוין

באחר צהריים אחד בשלהי אוגוסט 1961 הגיעו כמה עשרות ילדים למרכז הקליטה של עליית הנוער ברמת הדסה, ובעוד הפקיד רושם את פרטיהם, הופיעו בשער המוסד שליד טבעון שני אוטובוסים ומשאית ובהם כ-100 צעירים מ"חבר פעילי המחנה התורתי". אחד מהם תפס את המיקרופון שעל המשאית והחל לקרוא ברמקול לילדים ולספר להם שהם באים בשעריו של מקום לא כשר שהפקרות אנטי דתית שוררת בו.

רכז הקליטה הפסיק את הרישום, יצא אל הצעירים וביקש מהם לעזוב. אך הם סירבו ואמרו שברצונם להתפלל. הנהלת המוסד קראה למשטרה, ובינתיים הכניסו הצעירים את המשאית למחנה ו"פתחו בתעמולה מוגברת בשפות שונות", דיווח סופר "הארץ" בחיפה, "לילדים שהתקבצו סביבם חילקו דברי מתיקה ואף סיגריות. הבקשות להפסקת העניין עלו בתוהו". רק כשהגיעה המשטרה ניאותו הצעירים להפסיק.

בשעות הבאות ספרו פקידי הקליטה את הילדים במוסד, ווידאו שאף אחד לא חסר. זמן קצר לפני כן, ב-16 באוגוסט, כבר נעלמו ילדים אחדים מרמת הדסה. עובדי הקליטה סברו אז שהילדים ברחו ויחזרו במוקדם או במאוחר, אבל נוכח הוויכוח שניטש בין עליית הנוער והרבנים מאז הגיעו העולים בתחילת אוגוסט, עלה חשש מה שאנשי המפלגות הדתיות חטפו את הילדים למוסדות דתיים. הרבנים הכחישו זאת מכל וכל, אבל כעת כשנקטו הצעירים תעמולה קולנית והמונית כזו, התחזקה הסברה שהילדים לא סתם ברחו כי אם נלקחו.

הילדים הוברחו במבצע מיוחד ממרוקו לשווייץ באמתלה של חופשת קיץ שם, ואז הועלו לישראל בראשית אוגוסט. מאז הגעתם טענו הרבנים כלפי עליית הנוער כי הילדים נשלחו כולם למחנות מיון חילוניים, ובשווייץ אף הכריחו אותם לאכול "טרפה". "לא ניתן להפוך את רמת הדסה לאושוויץ רוחני", קרא אחד הרבנים; ולא הועילו גינוייו של ראש מחלקת עליית הנוער, משה קול, שהכחיש את הטענות והדגיש שבמחנות עליית הנוער מותקנים מטבח כשר, בית כנסת, ועובדים בו מדריכים דתיים. "במקום לברך על מבצע ההצלה המיוחד, שלא היה כדוגמתו, ושעוד יסופר עליו בעתיד, מפרסמים הרבנים עובדות נטולות יסוד", אמר קול בכעס במסיבת עיתונאים שכינס.

המאמר הראשי של "הארץ" הצטרף לכעסו, והאשים את אנשי אגודת ישראל שהם עומדים מאחורי תעמולת הצעירים. "מאז ש'ילדי טהראן' הובאו ארצה, נוהגים חוגים דתיים להסתער על 'עליית הנוער' תוך טענה, כי מוסד זה כאילו מרחיק ילדים דתיים מדתיותם", נכתב במאמר. אך "אם איש 'עליית הנוער' בעצמו מודיע, כי 85% מהילדים הם מועמדים לחינוך דתי בצורה זו או אחרת - באיזו אמונה יש להתייחס להאשמות כאילו 'עליית הנוער' שואפת לגרוף שמונים אחוז מהכלל בשביל חינוך חילוני?"

ב-24 באוגוסט הופיעה ברמת הדסה מכונית עם לוחית זיהוי ירושלמית, ובה שלושה ילדים. מוקדם יותר חזרו עוד שני ילדים. החזרתם, אמרו בסוכנות היהודית, "מוכיחה שהיה כאן מעשה חטיפה מצד החרדים הקיצוניים". "הארץ" דיווח כי "נראה ששלושת הילדים הוחזקו עד אמש בבני ברק, אלא שהחוגים שהיו אחראים להוצאתם מן המוסד קיבלו אתראות חמורות מצד המשטרה והחליטו להחזירם. ברמת הדסה חיכו לשובם, מאחר שנתקבלו ידיעות שהם יחזרו". משה קול חיכה להם יחד עם שוטרים, אשר לקחו את המכונית, הנהג והילדים לחקירה בתחנת המשטרה בטבעון. "נתקבל הרושם שהילדים לא נחטפו, אך ייתכן שהושפעו על ידי הדתיים לבוא עמם", מסרה המשטרה, אך התקשתה לקבוע היכן פגשו בהם וכיצד. הילדים "אמרו שאינם יודעים היכן היו ועם מי הלכו".

ובינתיים בירושלים, ב-250 בתי כנסת נשאו נציגי הישיבות ואגודת ישראל דרשות ונאומים נגד עליית הנוער. בכיכר בתי בורנשטיין במאה שערים נערכה עצרת קריאה בתהלים ותקיעה בשופרות "לבקש על נפש עוללינו וטפנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ