הארץ
טלילה נשר, כתבת "" לענייני חינוך
הארץ
טלילה נשר, כתבת "" לענייני חינוך

קבוצת הורים לתלמידים בבית הספר הממלכתי-דתי "מורשה" בפתח תקווה עתרה אתמול לבית משפט לעניינים מינהליים בעיר, נגד החלטת משרד החינוך להפריד בין בנים לבנות במוסד החינוכי. ההחלטה לפצל בין המגדרים נועדה כדי לפתור את בעיית הצפיפות בבית הספר, אולם התקבלה בניגוד לעמדת ועד ההורים של בית הספר ועיריית פתח תקווה.

בית הספר מורשה. תצלום: ניר כפרי

במשך שמונה חודשים קיים ועד ההורים ישיבות בליווי יועץ ארגוני שמונה על ידי העירייה, בניסיון לגבש פתרון לדרישת משרד החינוך לפצל את בית הספר, המונה כ-1,200 תלמידים. בתום דיוני ההורים, הצביע הרוב בעד פיצול לשתי חטיבות - האחת לכיתות א'-ג' והשנייה לכיתות ד'-ו'. על אף שמשרד החינוך עודכן על תוכן הדיונים לאורך התקופה, הוא בחר להתעלם מהחלטת הוועד והורה לפצל את בית הספר לשני מוסדות שונים - האחד לבנים והשני לבנות. "כולנו אנשים דתיים, אנחנו אלה שמייצגים את הזרם ה'ממלכתי-דתי'", מספר חבר בוועד ההורים של "מורשה", "אולם משרד החינוך מנסה להילחם באמצעותנו בבתי הספר הפרטיים החרדיים-לאומיים ולמשוך אותם לתוך החינוך הממלכתי-דתי. במלים עדינות, מנסים 'לזרוק אותנו' מבתי הספר ולהפוך אותם לחרדיים-לאומיים על חשבוננו".

במשך חודשים ניסה הוועד, בתמיכת העירייה, להניא את משרד החינוך מהחלטתו, אולם ללא הועיל. לפיכך, פנה לבית המשפט שנענה לדרישה לקיים דיון דחוף בנושא, כבר ביום חמישי הקרוב.

לדברי ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת "שערי משפט" המייצג את העותרים, "מדובר בפגיעה קשה באינטרס ההסתמכות של ההורים, בערכי יסוד חוקתיים, בזכות לחינוך, לשוויון ולחופש דת ומצפון". הכהן הוסיף ושאל "מדוע לא יכבדו את החלטת רוב ההורים שנתקבלה בהצבעה דמוקרטית, ואת החלטת ראש העיר, מועצת העיר ומינהל החינוך שלה, להותיר את המסגרת המעורבת מגדרית שקיימת בבית הספר זה עשרות שנים על כנה, ולהימנע מכפיית הפרדה מגדרית של בית הספר?".

במכתב שהופץ להורים כבר בחודש מאי הסביר ראש מינהל החינוך הדתי, הרב אברהם ליפשיץ, כי ההחלטה התקבלה "ממניעים פדגוגיים בלבד". "אנחנו מאוד מבקשים מכולם, להתלכד סביב ההחלטה. אין מנצחים ומפסידים, אין טובים ורעים, אין צודקים וטועים. אנחנו מבקשים מכולם להיות מאוחדים, ללכת קדימה, יחד, בהמשך חיבור בין כל גווני האוכלוסייה, ובתפילה גדולה להמשך 'ריקוד עדין' כפי שזכינו לפגוש עד כה. יש רגעים בחייה של קהילה, שמזמנים גדלות רוח וויתור, וחיפוש הטוב והאור גם ברגעים של אפרוריות וקושי", כתב ליפשיץ במכתב להורים.

עם היוודע דבר העתירה הודיע משרד החינוך על הקמת "ועדה עליונה לבחינת הנושא".

עו"ד מרדכי לוין, חבר בוועד ההורים של בית הספר אמר בתגובה כי "חבל שהיה צריך להגיש עתירה כדי שייזכרו בנו. כדאי שמשרד החינוך ידע מראש שההורים לא יסכימו לכל פתרון שיכלול הפרדה בין בנים לבנות. ההפרדה תרד או באמצעות צו בית משפט או באמצעות הסכמה עם משרד החינוך. אנחנו מוכנים לדון בכל חלופה, אך עניין ההפרדה אינו עומד לדיון".

זו הפעם הראשונה בה מוגשת בישראל עתירה בדבר זכותו של אדם ללמוד בחינוך מעורב ולא נפרד. הניסיון להנהיג הפרדה מגדרית בבית הספר מורשה משתלב במגמת הקצנה דתית גוברת והולכת, המאפיינת בשנים האחרונות את החינוך הממלכתי-דתי, בניסיון לשכנע קבוצות הורים חרדים-לאומיים לחזור למסגרת זו.

ממשרד החינוך נמסר: "לבקשת יו"ר ועד ההורים, ניר אורבך, הנהלת החינוך הדתי הודיעה על הקמת ועדה לבחינה נוספת של הנושא.

מעיריית פתח תקווה נמסר כי "ראש העירייה הודיע שהוא תומך במאבק ההורים ומצטרף לקביעה שאסור לקיים את החלוקה. הוא יעשה כמיטב יכולתו לשכנע את משרד החינוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ