רוסים? אין דבר כזה

מאיה זינשטיין עונה לספי קרופסקי וליזה רוזובסקי על "היעדרות הציבור הרוסי" מהמחאה החברתית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

למה לא שומעים את הרוסים במחאה החברתית המתרחבת, שאלה אתמול ליזה רוזובסקי במדור הדעות של "הארץ". "אולי אנחנו ממושמעים מדי, שבויים מדי בקסם המלים 'השוק החופשי', מיואשים מדי, אולי החלשים מבינינו לא יודעים עברית ברמה מספקת כדי לתפוס במה. תהיה הסיבה אשר תהיה, השתיקה הזאת הרת אסון", היא טענה.

חיזוק לדבריה הביא לפני שבוע ספי קרופסקי, אשר טען כי המחאה עדיין מתקבלת בחשדנות בקרב חלק ניכר מעולי מדינות חבר העמים. אלו שדווקא הביעו תמיכה במחאה הארצית, טענו כי בחלק מכלי התקשורת בשפה הרוסית בישראל סיקרו בצורה חלקית את המחאה וההפגנות, וכשהיא בכל זאת סוקרה - נמתחה עליה ביקורת. חברת הכנסת והעיתונאית לשעבר נינו אבסדזה (קדימה) אמרה אז ל"הארץ" כי למרות שחלק ניכר מבני העלייה הרוסית נפגע מהמצב הכלכלי אף יותר מקבוצות אחרות באוכלוסייה, הם עדיין מעדיפים להימנע מלהשמיע ביקורת על המדינה.

הבוקר עונה לשניים מאיה זינשטיין, וקובעת כי אין כזה דבר "רחוב רוסי". "על סמך מה בעצם מתבססות אותן כתבות? האם מישהו ספר כמה "רוסים" השתתפו בצעדת ה-300 אלף? ואיך הם נראים, ה"רוסים" האלה? הם נועלים סנדלים עם גרביים? מדיפים ריח של וודקה ונקניק? אני בספק אם מישהו היה מצליח לשייך ל"רחוב" את אחי, למשל, שעלה לישראל בגיל ארבע, מדבר רוסית קלושה ונראה כמו צעיר ישראלי ממוצע. והאם אפשר להשוות את ראיית עולמו לתפישות של סבתי, שחיה 50 שנה תחת משטר קומוניסטי? והרי שניהם מאותו "רחוב", אותו "מגזר", אותו "קול".

יש לכם מה להוסיף? ספרנו לנו בפייסבוק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ