5,000 השתתפו בצעדת המחאה החברתית: נמשיך למרות ההסלמה

קבוצת פעילים שקראה קריאות בעד דו-קיום זכתה לקריאות "בוגדים" מצד משתתפים אחרים. "הם מסיתים למלחמת אחים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע ההסלמה הביטחונית בדרום, נמשכת המחאה החברתית. כ-4,000 בני אדם צעדו הערב מכיכר הבימה אל גן צ'ארלס קלור בתל אביב, תחת הכותרת "אין ביטחון אישי בלי ביטחון חברתי". משתתפים רבים ציינו כי באו לדרוש צדק חברתי, אך גם להזדהות עם תושבי הדרום. מובילי מחאת האוהלים הצהירו כי זו תהיה "צעדת דממה", שתכלול הנפת שלטים, לפידים ונרות בלבד, ללא קריאות. בגן צ'ארלס קלור עמדו המשתתפים בצעדה דקת דומייה לזכר קורבנות הפיגועים בדרום. אחר כך התכנסו למעגלי דיון.

כמה עשרות פעילים של תנועת מאבק סוציאליסטי לא נשמעו להנחיה זו, קראו לאורך הצעדה קריאות שוב ושוב, והצליחו לעורר את חמתם של רבים מהמשתתפים. הפעילים, רבים מהם לבושים חולצות אדומות, קראו בין השאר "בישראל ובשטחים צדק חברתי דורשים", "התשובה למלחמה - מהפכה", "לא לעוד מלחמה שתגמור את המחאה", ו-"אין שלום, אין רווחה - להפיל את הממשלה".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בתחילת הצעדה אף התפתח עימות בין כמה מפעילי התנועה לבין משתתפים אחרים בהפגנה, שהתנגדו לשילוב מסרים מדיניים. אלה כינו את פעילי מאבק סוציאליסטי "בוגדים" ואמרו כי הם מסבים נזק למחאה. "מרגיז אותי שהם עושים את זה פוליטי. מרגיז אותי שהם צועקים צדק בשטחים כשאין לי צדק בבית. הם עכשיו מסיתים למלחמת אחים", אמר גדי דורפמן, תושב אזור שדרות.

"אנחנו לא צריכים להתעסק במנגנון מפלגתי של שמאל או ימין", אמר גיא זלמנוביץ', שהגדיר עצמו פעיל פוליטי ותיק. לדבריו, "צריך להתעסק פה רק בלהוציא מיליון אנשים לרחוב כדי לתת כוח לממשלת ישראל להחדיר ערכים סוציאליים בכלכלה הקפיטליסטית הניאו-ליברלית. מעציב אותי לראות שלא מספיק למדו ומכניסים את הפוליטיקה, אנחנו מאבדים מהכוח".

ענת שמיר ניגשה אל פעילי מאבק סוציאליסטי וביקשה מהם להפסיק את הקריאות. "בגלל זה שונאים את השמאל", אמרה, "בימים של אבל לאומי כשאנשים איבדו את יקיריהם אי אפשר לצעוק סיסמאות ולהניף דגלים. ההתנהגות הזאת היא חוסר רגישות, זה ממש כואב לי אישית". שמיר הסבירה כי באה לצעדה להביע הזדהות עם משפחות קורבנות הפיגועים בדרום. "אני רוצה להראות להם שאיכפת לי ושביטחון אמיתי יכול להתקיים רק אחרי שישקיעו גם בתשתיות חינוך ובשירותי בריאות ובכל השירותים הבסיסיים שאזרח צריך", הוסיפה.

פעילי חד"ש חילקו דגלים אדומים, שלקצותיהם הוצמד סרט שחור. ליאור קיי, פעיל של חד"ש, אמר כי אינו רואה כל פסול בשילוב מסרים שאינם מוסכמים על כלל המפגינים. "יש במקום הזה אנשים מכל הצבעים, מכל הציבור. הכל פוליטי. אנחנו באים עם הדגלים שלנו, מוזמנים לבוא לפה אנשים עם כל הדגלים שבעולם".

בנוסף להפגנה בתל אביב, גם בקרית שמונה השתתפו כאלף בני אדם בהפגנה על יוקר המחייה. יוזמי העצרת אמרו כי היא נערכה בסימן של חוסן חברתי לאומי וכי "חברה חזקה ומאוחדת תוכל לעמוד מול כל אתגר ביטחוני". בשל האירועים בדרום, מארגני ההפגנה החליטו לא לצעוק או להשתמש במגאפונים. "החלטנו להתמקד בשיח ובנאומים", אמרו.

המפגינים יצאו בצעדה ממאהל המחאה שסמוך לקניון נחמיה לעבר פארק הזהב, שם נערכה העצרת שבה נאמו נציגי המאהלים בצפון. כמו כן, נערכו במקום מעגלי שיח שלדברי המארגנים: "עסקו בהלימה שבין הנחישות להגן על גבולות המדינה לבין הנחישות למימוש הצדק החברתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ