יאיר אטינגר

בבני ברק נפטר אמש (שבת) לאחר מחלה קשה הרב רפאל הלפרין, איש עסקים שייסד את רשת חנויות האופטיקה הגדולה בישראל, דמות ציבורית ידועה בעולם החרדי, ומתאבק עבר אגדי. בן 87 היה במותו.

הלפרין נולד בווינה ובשנות ה-30, כילד, עלה עם משפחתו לישראל. הוא התחנך במוסדות חרדיים, התקרב למי שהיה מנהיג החרדים בארץ, החזון אי"ש, אך בגיל 19 נמשך לעולם שמחוץ לבית המדרש. הוא החל לעסוק בפיתוח גוף, השתתף וזכה בתואר "מר ישראל" ובשנות ה-50 עסק בהתאבקות חופשית מקצועית, בעיקר בחו"ל. הלפרין הקפיד לעלות לזירה עם מה שהפך הסמל שלו: זוג מכנסיים שעליהם מוטבע מגן דוד.

הרב הלפרין. תצלום: עופר וקנין

בד בבד עם תדמית של "גיבור יהודי", שאותה טיפח גם בקרבות מבוימים, הוא פיתח יוזמות עסקיות רבות, ובהן מכוני הכושר הראשונים בישראל ("מכון שמשון"), בתי קפה, מסעדות ועסקי תכשיטים בישראל ובארה"ב.

אף שלדבריו מעולם לא עזב את העולם הדתי, בשנות ה-70 הוא חזר ללמוד ב"כולל", אימץ חזרה את אורח החיים החרדי והחל בפעילות ציבורית. הוא התמודד לעיריית תל אביב ולכנסת, ניסיון שלא עלה יפה, וחיבר שורה של ספרי עיון שהידוע בהם הוא "אנציקלופדיה לבית ישראל", שערכיה מותאמים לקוראים חרדיים, וכרכיה נפוצים מאוד גם היום בבתים חרדיים.

בסוף שנות ה-80 הוא הקים בבני ברק חנות בשם "אופטיקה הלפרין" שהפכה כעבור שנים לא רבות לרשת הגדולה בישראל בתחומה, עם למעלה מ-120 סניפים, שהתפתחה הודות להנחות משמעותיות ומבצעים אגרסיביים על משקפיים. הלפרין פרש מניהול הרשת לפני שנים אחדות, והעביר אותה לילדיו. הלפרין תרם כסף רב למוסדות חרדיים, ופרש את חסותו על מאבקים נגד חילול שבת. הוא הניח אשה, שבעה ילדים, וכ-50 נכדים ונינים. היו לו גם חמישה ילדים מנישואיו הראשונים. הלווייתו התקיימה אמש בבני ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ