לוועדת טרכטנברג תצורף אשה מהמגזר הערבי

כך עולה מתגובת המדינה לעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי ארגוני נשים. אחד מחברי הוועדה כתב בבלוג: לא בכל מקום נדרשת תחרותיות

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

ראש הממשלה הודיע בסוף השבוע כי ל-14 חברי ועדת טרכטנברג תצורף אשה מהמגזר הערבי, כך עולה מתגובת המדינה היום (ראשון) לעתירה שהוגשה על ידי ארגוני נשים לבג"ץ נגד הממשלה ו-ועדת טרכטנברג. בתגובת הפרקליטות נכתב כי "הדבר צפוי להתבצע בהקדם האפשרי".

בעתירת ארגוני הנשים, שהוגשה ב-17 באוגוסט על ידי עמותת "איתך מעכי" וגופים נוספים, נכתב כי "יש למנות לאלתר נשים ערביות לוועדת טרכטנברג. על הצוותים המקצועיים להפסיק פעילותם לאלתר ללא מינוי נשים. אם לא ימונו נשים ערביות לוועדה ונשים נוספות לצוותים המקצועיים, יש להשהות מיידית את פעילות הוועדה".

עוד נכתב כי "נשים ערביות מהוות כ-10% מתושבי מדינת ישראל. אותן נשים המודרות מהשיח הציבורי בחברה הישראלית, המודרות כמעט כליל ממוקדי קבלת החלטות, נעדרות גם מוועדה זו. שוב מצאו את עצמן נשים ערביות מחוץ לשולחן הדיונים, שוב הן נמצאות מחוץ למוקדי הכוח וההכרעה". יש לציין כי בוועדה מכהנות כבר חמש חברות.

העתירה הוגשה בשם הארגונים: איתך מעכי, שדולת הנשים, כיאן, תנועת אחותי, מרכז מוסאוא, הטלוויזיה החברתית, ש.י.ן - לשוויון ייצוג לנשים, עמותת כ"ן, יסמין אלנגב לבריאות האישה, אלטפולה-ארגון מעונות נצרת.

יו"ר הוועדה, מנואל טרכטנברג. תצלום: תומר אפלבאום

ד"ר שלומי פריזט, הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים העסקיים, המשמש ראש צוות תחרותיות ויוקר המחיה בוועדת טרכטנברג, פרסם היום פוסט אורח בבלוג שנפתח תחת הכותרת "צוות מנואל" במקביל לפעילות הוועדה. "זה לא סוד שבמשק הישראלי ישנם ענפים שהם פחות תחרותיים ממה שהיינו מעדיפים", הוא כתב. "מצד שני, למרות חשיבותה של התחרות בהיבטים רבים, אנחנו צריכים לזכור שלא בכל מקום צריך וזה נכון להכניס תחרות. לפעמים שוכחים שהתחרות היא בעצם כלי ולא מטרה. כלי אחד, (אומנם כלי חשוב ומרכזי), בתוך ארגז כלים הרחב שעומד לרשות הממשלה. כלים, שמטרתם לשפר בסופו של יום את רווחת האזרחים".

לדברי פריזט, "בחודש הקרוב צוות התחרותיות ויוקר המחייה יסתכל מצד אחד על אותם ענפים בהם החדרת תחרות, עידוד תחרות, והגברת תחרות צפויים לשפר את רווחת האזרחים וגם לאיזה חלק מהחברה הישראלית שייכים אותם אלו שרווחתם צפויה להשתפר. כרגע הנושאים והענפים הללו נמצאים בדיונים בתוך הצוות".

"לא חסרים במשק הישראלי ענפים ואזורים בהם אפשר ורצוי שהתחרות תקבל זריקת עידוד רצינית. כך שלא חסרים לנו 'מועמדים', כתב פריזט; "מצד שני, הצוות יבחן מכלול של גורמים נוספים שמשפיעים על רמת המחירים של המוצרים בישראל (וביניהם הממשלה!) וזאת במטרה לגבש סדרה של המלצות ומסגרת של מדיניות כלכלית שמטרתה היא שיפור רווחת האזרח ולא רק 'קידום תחרות' לשמו".

פריזט הוסיף כי "יש גורמים נוספים שעשויים להשפיע על רמת המחירים שמשלם הצרכן. לדוגמא, אם ישנה תעשייה מסוימת שהממשלה מחליטה להגן עליה מיבוא מסיבותיה שלה. יכול להיות שזו החלטה מוצדקת ונבונה, אבל בהחלט יתכן שההחלטה הזאת תתבטא במחירים יותר גבוהים. בסופו של דבר אנחנו בצוות נרצה להתמקד בדברים הגדולים והחשובים, לבחון היכן התחרות פגומה מאוד, מקומות שבהם הרגולציה של הממשלה מתבטאת במחירים גבוהים וכן הלאה. את כל הנושאים האלו אנחנו מנסים לאבחן עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ