המתקן לכליאת ילדי זרים בנתב"ג פועל חצי שנה ללא שירותי רפואה במקום

בחצי השנה האחרונה מוחזקים ילדי זרים לפני גירוש במתקן שפועל ללא שירותי רפואה. "רכישת השירות נמצאת בשלבים מתקדמים", טוענים ברשות ההגירה

הארץ
טלילה נשר, כתבת "" לענייני חינוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
טלילה נשר, כתבת "" לענייני חינוך

במתקן המשמורת לילדי זרים בנתב"ג מוחזקים כבר חצי שנה ילדים לפני גירושם מהארץ, אך רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים פרסמה רק בתחילת יולי "בקשה לקבלת מידע" לקראת פרסום מכרז להפעלת שירותי רפואה במקום.

בדברי ההסבר לקראת המכרז נכתב בין היתר כי על פי הבדיקה שיבצעו הרופאים תיקבע כשירותו של אדם לשהות בתוך המתקן. עד כה השוהים במתקן לא נבדקו טרם כניסתם אליו, אלא רק במקרה שנזקקו לטיפול רפואי. במסמך שפרסמה הרשות מצוין כי אוכלוסיית השוהים במתקן הכליאה כוללת נשים וילדים, וכי בממוצע בחודש שוהים בו 270 בני אדם, 50 מהם בו זמנית.

הפגנה מול מתקן כליאה לילדי עובדים זרים בנתב"ג, לפני כשלושה חודשים (תצלומים: דניאל בר און)

גם בשלב זה, כשילדי זרים נמצאים במתקן כמעט על בסיס יום-יומי, טרם הסתיים ההליך לרכישת השירות ועל פי תגובת הרשות היא "נמצאת בשלבים מתקדמים ותסיים את ההליך בקרוב".

בתגובה לפניות קודמות לרשות ההגירה סירבו אנשיה לחשוף את הנהלים שלפיהם פועל המתקן, והסתפקו באמירה שהוא פועל "על פי נהלים פנימיים ברורים המתייחסים לכל פרט ופרט, החל ממזון ולינה, דרך שעות פתיחה ואישור ביקורים וכלה בנוהל הרפואי למוחזקים במשמורת". עם זאת, עו"ד עודד פלר מ"האגודה לזכויות האזרח" סבור כי בעצם פרסום הבקשה לקבלת מידע יש משום הצהרה של רשות ההגירה כי לא נערכה כראוי לשירותים רפואיים למוחזקים במתקן.

מתקן הכליאה בנתב"ג

ברשות ההגירה טוענים כי אין בפנייה משום הצהרה כי הזרים המוחזקים במתקן אינם זוכים לכל השירותים הרפואיים: "שירותי רפואה ניתנו עד כה על ידי מרחב נתב"ג של רשות שדות התעופה או על ידי בתי החולים האזוריים. החידוש העיקרי במכרז הוא כי שירותי הרפואה יהיו שירותים זמינים ונגישים במתקן עצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ