שרה מילר

כ-3,000 אנשים, רובם אמריקאים נוצרים, גדשו אמש (ראשון) את המושבים באמפיתיאטרון בקיסריה, וצפו במשך שעה וחצי באירוע התמיכה של גלן בק בישראל. העצרת בקיסריה היא חלק ממסע התמיכה המיוחצן והמדובר של בק בישראל, שיארך 3 לילות.

מופע הפתיחה של הערב, דיון בחשיבותה של ישראל, הזכיר שידור מאולפן חדשות יותר מאשר מופע חי. מיד אחריו הוצג וידיאו בו ראש הממשלה בנימין נתניהו מצהיר כי "ירושלים לעולם לא תחולק שוב", וגל התרועות הראשון של הערב נשמע. באופן יחסי, בק דיבר דווקא די מעט (אם כי הוא בכה לעתים קרובות), והותיר את הבמה במקום לאורחים המרכזיים שלו - ההיסטוריון דיוויד ברטון, רב המועצה המקומית אפרת שלמה ריסקין, והסופר האמריקאי מייק אוונס.

בק, אמש בקיסריה. תצלום: חגי פריד

השלושה התנהגו בדיוק בהתאם למצופה מהם: ברטון הביא עדויות היסטוריות שמאששות את סיפורי התנ"ך; אוונס גולל בעיניים לחות את סיפור ילדותו בצל רדיפות אנטישמיות, מהן ניצל כשזכה לחזון של ישו; וריסקין דיבר על ההערכה היהודית כלפי תמיכתם של הנוצרים הפרו-ישראלים, ובמיוחד שיבח את מסירותו של גלן בק, אותו תיאר כ"פטריוט אמריקאי וחבר אמיתי של ישראל".

"אנחנו לא לבד", אמר ריסקין. "אנחנו יהודים ולא נוצרים; אתם הנוצרים, לעומת זאת, בעלי האומץ לאהוב אותנו ואת השונות שלנו". הוא הוסיף: "אנחנו מודים מעומק ליבנו על האומץ שאתם מפגינים באהבה כלפינו ובעמידה לצידנו".

נדמה היה שכל הערב תוסרט ונכתב באופן זהיר, אפילו מילות השירים העבריים המתומללים באנגלית שריצדו בתחתית המסכים הגדולים. ההתייצבות הנחושה לצד ישראל, הנאמנות והמסירות למדינה הורגשו לאורך כל הערב, וברגעים רבים אף בוטאו באופן מוצהר.

הקהל באמפי בקיסריה, אתמול. תצלום: חגי פריד

כמו בפסטיבלים דוגמת וודסטוק, המופע המרכזי הגיע בסוף הערב, כשהכומר ג'ון הייגי צעד אל הבמה וזכה לתשואות מהקהל שנעמד על רגליו. הייגי היה הדובר התקיף ביותר מבין הנואמים. הוא ערך הקבלה בין נאום ה"אני ברלינאי" של ג'ון קנדי, כשהכריז "אני ישראלי!", בעוד הקהל המשולהב חוזר אחריו על המנטרה שוב ושוב.

הערב ננעל עם דברי חכמה מהמנחה. "אנו מביאים אמת, אנו מביאים שלום, אנו מביאים תמיכה, אנו מביאים נחמה", אמר בק כשהסביר מדוע הגיע לביקור בישראל. "תנו לעם היהודי לדעת שלא משנה מה הממשלה שלנו עלולה לומר, אנחנו איננו הממשלה שלנו. אנחנו עומדים אתכם".

בסופו של דבר, האירוע אמש היה רק חימום לעצרת שתתרחש ביום רביעי בלילה, אז ישתתפו כ-2,000 אנשים באירוע שיקיים בק במרכז דוידסון בירושלים. כל הכרטיסים נמכרו מראש. על פי המודעות שחולקו בתחילת הערב, האירוע ביום רביעי נועד "לעודד את כל אזרחי העולם לעמוד ולהצהיר על תמיכתם בישראל".

ובעבור אלו החשים מעט ציניות כלפי המוטיבים האמיתיים שמאחורי ביקור התמיכה של בק - המופע אמש שודר ביותר מ-80 מדינות, כשבק השיק את ערוץ הטלוויזיה החדש שלו- GBTV.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ