יותר מ-200 מוסדות חינוכיים בטווח הרקטות - לא ממוגנים

בדיקת "הארץ": קצת יותר משבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, 30% מהמוסדות בטווח הרקטות לא ממוגנים. אתמול נפלה רקטה בתיכון בב"ש

גילי כהן
טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
טלילה נשר

עשרה ימים לפתיחת שנת הלימודים, יותר מ-200 מוסדות חינוכיים ביישובים שנמצאים בטווח הרקטות והטילים מרצועת עזה אינם ממוגנים באופן מלא. מבדיקת "הארץ" עולה כי ליותר מ-30% מהמוסדות - גנים, בתי ספר יסודיים ותיכונים - אין מיגון המאפשר לימודים סדירים, אם ההסלמה תימשך.

במשרד ראש הממשלה הבהירו אמש כי אישרו כבר לפני כמה חודשים תכנית מפורטת להצבת אמצעי מיגון בכל מוסדות החינוך בטווח של 15 ק"מ מעוטף עזה, בהיקף תקציבי של 80 מיליון שקלים, שמקורות המימון שלה יבואו מתקציבי משרד האוצר והמשרד להגנת העורף. עם זאת, בפיקוד העורף, שמסיים בימים אלה את גיבוש התכנית, מאמינים כי היישום יושלם רק בעוד כשנה. 20 מגני הילדים בבירת הנגב, שאחד מתיכוניה ספג אתמול פגיעה ישירה של טיל גראד, אינם ממוגנים. בבתי הספר המצב טוב יותר: רק בית ספר אחד מתוך 70 אינו זוכה להגנה מסוימת מפני טילים. באשקלון, שנמצאת אף היא בקו האש בימים האחרונים, ארבעה מתוך 47 בתי ספר, אינם ממוגנים כלל ו-25 ממוגנים באופן חלקי.

בית ספר ממוגן בדרום. תצלום: אלי הרשקוביץ

גם במועצות האזוריות המיגון בבתי הספר אינו מלא: בתי הספר שנבנו בשנים האחרונות אמנם ערוכים ללימודים גם תחת אש אך ישנה בעיה אקוטית במיגון עשרות גנים ופעוטונים בקיבוצים ובמושבים בסביבה.

הבעיה, כפי שמסבירים במועצות האזוריות, היא שרק יישובי עוטף עזה, המוגדרים "סמוכי גדר" זוכים למיגון מלא. "מאז מבצע עופרת יצוקה אנו מתריעים בפני משרדי הממשלה, ודורשים מיגון הולם לכל מוסדות החינוך ביניהם גם אלו שלא נמצאים בעוטף", ציין ראש המועצה האזורית שדות נגב, מאיר יפרח.

"זו בעיה חמורה. הובטח לנו על ידי הגורמים השונים שיפעלו למגן את המוסדות באלמנטים שונים, אבל בקשותינו טרם נענו. אנחנו דורשים מיגון לכל מוסדות החינוך - הן בגנים והן בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, אחרת הילדים לא יוכלו ללמוד".

באופקים, שספגה שלשום פגיעה מדויקת של טיל גראדם, ממוגנים רק 30% מהתלמידים. כך, מתוך 60 גני ילדים, בשעת חירום ניתן להפעיל רק 15 מהם. רק שליש מבתי הספר היסודיים ממוגנים ומחצית מבתי הספר התיכוניים. "גם המיגון שישנו בבתי הספר ובמוסדות הוא סטנדרטי, ואינו יכול לאכלס את כל התלמידים בשעת חירום" אמר אבי ביטן, ראש מנהל החינוך בעיריית אופקים.

הרשויות המקומיות מציינות נקודת תורפה נוספת, לקראת פתיחת שנת הלימודים - הסעות התלמידים. בסמוך לבית הספר "דעת" בקיבוץ סעד, אליו יגיעו מדי יום מאות תלמידים, אין תחנות ממוגנות מפני רקטות. גם האוטובוסים של המועצות אינם ממוגנים. לפני ארבעה חודשים נהרג הנער דניאל ויפליך, מפגיעת טיל נ"ט באוטובוס שנסע באזור המועצה האזורית שער הנגב.

"התלמידים שלנו נוסעים מדי יום עשרות קילומטרים", אומר דרור שור, ראש המועצה האזורית באר טוביה, "אם האיום הביטחוני יימשך גם כשיתחילו הלימודים נצטרך לשקול כל לילה מחדש אם אפשר לקיים לימודים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מערכת החינוך בדרום תפעל בהתאם להנחיות פיקוד העורף. כבר בשנים עברו נערכו ללמידה מרחוק ולסיוע רגשי לילדים במצוקה על ידי יועצים חינוכיים ופסיכולוגים". ממשרד הביטחון לא התקבלה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ