מ"דריאן 2" לשרתון

יהושע (שוני) ורדון, מעפיל, מלונאי, תיירן, 1918-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

יהושע-שוני (בהונגרית: שוניי) היה הבן הצעיר בשמונת ילדיה של משפחת רוזנבאום החרדית מארד, טרנסילווניה. ב-1940 התכונן לעלות לארץ עם אחיו יחזקאל-פרי ואחיותיו זלמה ושרי, אלא שאוניית המעפילים שלהם, "דריאן 2", זימנה להם מסע שאפילו בנוף הדרמטי של ההעפלה יחידים היו כמותו.

"דריאן 2" נקנתה במאי 1940 על ידי פעילי המוסד לעלייה ב', שמריהו צמרת ומשה אגמי, במטרה לחלץ כאלף מעפילים מגרמניה, אוסטריה וצ'כיה, שהתרכזו בעיר קלדובו שביוגוסלוויה, על גדת הדנובה. את המעפילים היה צורך להעביר בספינות קטנות לנמל קונסטנצה שבים השחור, שם המתינה "דריאן 2".

אלא שב-10 ביוני 1940 הצטרפה איטליה למלחמה, והתעורר חשש כי היא תשבש את הפלגות אוניות המעפילים. לפיכך הוחלט למכור את "דריאן 2" לבריטים כדי שתסייע במאמץ המלחמתי שלהם נגד מעצמות הציר, אולי בהטבעת אוניות שהובילו נפט לגרמניה. ואולם הבריטים לא מצאו תועלת רבה באונייה, ובינתיים החמיר מצב המעפילים התקועים בקלדובו (באביב 1941 הם יירצחו בידי הנאצים). שוב חזרה "דריאן 2" לשוטט במי הים השחור, והמתינה עוד חודשים רבים למעפילים.

ב-10 בינואר 1941 ניסה ארגון "משמר הברזל" להשתלט על בוקרשט ולהנהיג ברומניה משטר פשיסטי. אמנון ברזילי, בנה של האחות זלמה, תיאר ב"הארץ" ("אוצר גדול בשתי מזוודות", 16.3.2001) כיצד האחים יהושע ויחזקאל, שהתגוררו בעיר, נתקלו בשני שליחים ציונים, שנשאו בשתי מזוודות דרכונים של 320 מעפילים וכסף רב, שנועד לתשלום בעבור הפלגתם ב"דריאן 2". יחזקאל והשליחים נפלו בידי "משמר הברזל", אך יהושע הצליח להחביא את המזוודות, ובשוך הסערה מסר את תכולתן היקרה למשרדי התנועה הציונית - וכך איפשר את העפלתם של מאות בני אדם.

ב-19 בפברואר 1941 הפליגה סוף סוף האונייה מנמל קונסטנצה כשעליה כ-500 מעפילים, בהם נחמיה קין, שיהיה לראש אגף האפסנאות, ואבא ברדיצ'ב, שלימים שב לאירופה כצנחן ונרצח במטהאוזן. תנאי ההפלגה, ובעיקר הצפיפות והמחנק, היו קשים מנשוא, ואין פלא כי כשנודע למעפילים שהאונייה עושה את דרכה לוורנה שבבולגריה, לאסוף נוסעים נוספים, פרץ מרד, והם התארגנו לחסום בגופם את עליית הבאים, בהם שריקה לוי, שלימים תהיה לשולמית שמיר.

משנרגעו הרוחות הפליגה "דריאן 2" לאיסטנבול, ואז התעורר חשד שהצוות מתכוון להטביע את האונייה כדי לקבל את דמי הביטוח. המעפילים השתלטו על האונייה והשיטו אותה בעצמם לאיסטנבול. שם תפס את הפיקוד קברניט טורקי קשיש, ואל האונייה עלו עוד 40 ניצולים מהאונייה "אל סלבדור" שטבעה. ב-19 במארס נכנסה "דריאן 2" לנמל חיפה, ונוסעיה נעצרו. הבריטים התכוונו לגרשם לאי מאוריציוס, אך בשל המחאה העצומה והסמיכות לטביעת האונייה "פטריה" בנמל חיפה התרככו הבריטים ושלחו את המעפילים למחנה המעצר בעתלית.

יהושע בחר לקצר את מעצרו על ידי התגייסות לצבא הבריטי. הוא שירת כמכונאי, ובמסגרת הבריגדה היהודית לחם באיטליה. עם תום המלחמה הגיע להולנד, שם פגש את פרידל כרונהיים, שהיתה לאשתו ואם בנותיו נאוה ורונית. פרידל מעולם לא התרגלה ללוונט, אבל נשאבה לישראליות בדרך הקשה ביותר. בפברואר 1973 נפצע קשה אילן אגוזי, אז בעלה של נאוה, בפשיטה על בסיסי מחבלים בלבנון, איבד את עינו הימנית וידו הימנית וזכה לעיטור העוז. באוקטובר כתבה רונית לבעלה הטרי אבנר שמי, שנקרא למלחמה, כי היא בהריון. המכתב חזר סגור, עם חפציו של אבנר, שנהרג בתעלת סואץ. בנו נקרא על שמו.

אחרי שעסק בייצור שעוני מים בחר יהושע במלונאות, היה מנהל רשת המלונות "גני שולמית" של בצלאל מזרחי, מנהל "גני יהודה" של חיים שיף ו"שרתון פלזה" בירושלים. לדברי קרובו רובי הרשקוביץ, מנכ"ל חברת התעופה הבלגית, הוא היה מחלוצי התיירות הנכנסת בישראל. אחר כך היה גזבר של "סקול" - ארגון סוכני הנסיעות, המלונאים והתיירנים. על כך חרצה פרידל את משפטה: "גברים שתש כוחם מראים זה לזה את העניבה" (בהולנדית זה בוודאי נשמע טוב יותר).

שנים רבות התנדב בלשכת המידע לתייר בתל אביב, ולדברי אתי גרגיר, מנכ"לית עמותת התיירות בעירייה, "הגבר האלגנטי, ההדור בלבושו, המנומס ונעים ההליכות, היה מופת לטיפול בתיירים". על כך זכה באות "יקיר תל אביב בתיירות". הוא נפטר ביום שבו הלכה לעולמה שולמית שמיר, חברתו ל"דריאן 2".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ