"חוק החרם מחריד אותנו יותר"

בכירי הקהילה היהודית בניו-יורק מסרבים להתרשם מהבעיות החברתיות בישראל

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

בפעם השנייה בתוך זמן קצר, ניכרת בארגונים היהודיים בארה"ב אחדות דעים שאינה מסימני ההיכר האופייניים להם. לפני שבועות אחדים, נוצרה קואליציה שליכדה כמעט את כל הארגונים, מימין ומשמאל, ותקפה באופן חריף את אישור "חוק החרם" בכנסת. עכשיו, הארגונים היהודיים מאוחדים בשתיקתם המוחלטת מול תנועת המחאה החברתית וההפגנות ההמוניות בישראל. מנהיגים וראשי ארגונים הידועים בזריזותם להפיץ תגובות למהלכים מדיניים נעטפו בדממה מוחלטת. מבחינתם, המאבק החברתי נגד יוקר המחיה בישראל - יוק, לא קיים. אף לא מנהיג יהודי אחד בניו יורק מצא לנכון להתייחס ולהגיב למצוקות ולעוולות החברתיות שהציתו את גל המחאה בישראל, ונדמה כי ה"ניו יורק טיימס" מייחס למחאה החברתית בישראל חשיבות גדולה יותר מאשר מייחסים לה השבועונים היהודיים בעיר.

השתיקה אינה נובעת מזלזול בענייניה החברתיים של ישראל, כי אם מהסכמה פנימית שהאיום האמיתי עליה כרגע הוא היעדר יוזמה מדינית מצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והתרופפות היחסים בין ירושלים לממשל האמריקאי, על רקע חוסר אמון בין אובמה לנתניהו. "כיהודי אמריקאי תומך נלהב בישראל, משבר הדיור בישראל הוא בעיניי בעיה כלכלית פנימית", אומר סימור רייך, שכיהן בעבר כיו"ר ועידת הנשיאים. "משא ומתן עם הפלסטינים ויחסים עם הממשל האמריקאי - אלו הן הבעיות הקיומיות מבחינת ישראל".

גם בכירים יהודים אחרים בקהילה מבהירים כי לא יניחו למאבק החברתי בישראל לחדור לשיח הקהילתי כנושא מועדף, ולהסיט את תשומת הלב מהדאגה הראשונה בסדר העדיפויות שלהם. "עוני וקשיים כלכליים יש בהרבה מקומות", אומר אברהם (אייב) פוקסמן, מנכ"ל הליגה למניעת השמצה ומהמנהיגים היהודים המשפיעים בארה"ב. "אבל אני מוטרד הרבה יותר מחוק החרם, שגרם נזק אנוש ליחסי ישראל והעולם הדמוקרטי". לדברי פוקסמן, "גם אם בית המשפט העליון בירושלים יבטל את חוק החרם, הנזק לישראל כבר נעשה".

בכיר יהודי אחר, הפעיל בניו יורק שנים רבות, הגיב בקצרה לטענה על התעלמות מהסוגיה החברתית בישראל ואמר: "חוסר המעש בתחום המשא ומתן עם הפלסטינים ויוזמות החקיקה האנטי דמוקרטיות מחרידות אותנו יותר".

"זה לא ג'יי סטריט. זה כבר מיין-סטריט", מסכים גם רב ועסקן קהילתי העומד בראש בית כנסת אורתודוקסי גדול בעיר. "אני שומע מעמיתים ופעילים המייצגים את מגזר המרכז בקהילה התבטאויות של מורת רוח על מהלכים בזירה הפוליטית בישראל ואמירות קשות על התנהלותו הכושלת של נתניהו בתחום היחסים עם הממשל האמריקאי".

"ישראל מערערת את מעמדה כמעוז הדמוקרטיה במזרח התיכון, שהוא הסיבה לתמיכה האיתנה של דעת הקהל באמריקה בישראל", אומר רייך. "אני מקווה שהישראלים יפגינו נגד מדיניות ממשלתם המרחיקה את הסיכויים לשלום באותה נחישות שהם מפגינים בעד דיור ציבורי".

ניו יורק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ