האביר מאוסטרליה

מוריס כהן, מנהיג ציוני, 1915-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

מוריס כהן, שנולד בתל אביב בעת מלחמת העולם הראשונה, היגר עם משפחתו לאוסטרליה בהיותו בן 12, ובגיל 22 כבר החזיק בתואר במשפטים. כשפרש מהמקצוע ב-1975 הוא נחשב לאחר מעורכי הדין המכובדים ביותר בוויקטוריה. במלחמת העולם השנייה גויס כהן לצבא האוסטרלי, ובנוסף לתפקידיו השונים שימש דובר "ועד הפליטים היהודים", שמחה על ההכרזה על היהודים במדינות שנכבשו בידי הנאצים כ"נתיני אויב".

כהן היה ממנהיגי התנועה הציונית, שימש בראשות המגבית והקרן הקיימת, והיה נשיא ידידי האוניברסיטה העברית באוסטרליה. בית הספר התיכון שלו במלבורן מתגאה בו כאחד מטובי בוגריו. כשנפתחה השגרירות הישראלית במלבורן, היה זה הוא שנחלץ לשלם את השכירות, ורק אחר כך קיבל את כספו בחזרה, בתשלומים.

את מרצו השקיע כהן לא רק בעניינים יהודיים. בין היתר היה פעיל בצבא הישע האוסטרלי. את אשתו תלמה ליבוב הכיר במסיבה ב-1941, ולמחרת ביקש את ידה, מה שהוביל ל-65 שנות נישואין. ב-1973 העניקה לו המלכה אליזבת תואר אבירות של "מסדר האימפריה הבריטית" (OBE) על שירותיו המצוינים לתועלת הציבור.

בעקבות בנותיו ברברה וג'וסלין סגר מעגל כשעלה לארץ ב-1985, וכאן המשיך בפעילותו ההתנדבותית. כאנגלו-סקסי טיפוסי, היה הספורט חלק מחייו: הוא לא רק שיחק טניס עד גיל מופלג, אלא גם היה מתומכי אגודת הטניס בישראל ומכון וינגייט. בשנה שעברה קיבל תואר עמית כבוד של האוניברסיטה העברית. תלמה נפטרה ב-2005. כהן הותיר אחריו שבט שלם: שתי בנות, שבעה נכדים ו-21 נינים. משתתף אחד בהלווייתו העיר, כי מעולם לא ראה נכדים ממררים כך בבכי, ועוד על נפטר בן 96. מן הסתם קיוו שהאיש השופע חיים Will be with us forever.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ