מנכ"ל משרד רה"מ: אין דבר כזה, אמהות חד-הוריות

בפגישה עם פעילי המאהל במודיעין, נשאל אייל גבאי על שינוי חברתי, וענה כי "אלא אם כן שלי יחימוביץ' תהיה ראש הממשלה, לא יהיה חוק זכויות חברתיות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, תוקף את ציבור האמהות החד-הוריות ואומר: "אני לא מקבל את המושג הזה, חד-הוריות. הוא לא קיים מבחינתי". מהקלטות שהגיעו לידי "הארץ" ומתפרסמות לראשונה, עולה כי בשיחה שקיים שלשום - בחצר ביתו ברעות - עם כ-15 פעילים מהמאהל במודיעין מתח גבאי ביקורת על האמהות החד-הוריות.

"אני הייתי חד-הורי, כשאשתי נפטרה והיתה לי ילדה בת שלוש. זה חד-הורי", קבע גבאי. "גרושים - יש שני הורים, הם לא יברחו. אני מסתכל בעיניים לכולם, מי שהיה במצב של חד-הורי יודע מה זה חד-הורי. (עבור) ילדיהם של גרושים יש שני הורים שיש להם אחריות". נאוה לוי-זקין, אם חד-הורית לשלושה ילדים שעזבה את הפגישה בעקבות התבטאויותיו של גבאי, אמרה כי "הוא ממש זלזל בנו. אני מרגישה שגורשתי פעמיים - מהגרוש שלי פעם אחת ומהמדינה פעם שנייה". לדבריה, "לא יכולתי להמשיך לשמוע את הדברים שלו, פשוט רתחתי. הרגשתי קור רוח וחוסר רגישות". לאחר שעזבה את המקום אמר גבאי לאחד הפעילים כי "אתה יכול למסור לה בשמי שהמושג הזה, חד-הוריות, לא קיים מבחינתי והיא יכולה גם לצאת עד מחר. זה מושג שלא קיים. האבא לא נעלם בשטח".

כפי שפורסם ב"הארץ", שלשום הזמין גבאי כ-15 פעילים מהמאהל במודיעין לחצר ביתו, לאחר שאלו הפגינו אל מול ביתו בקריאה ל"צדק חברתי". גבאי חבר בצוות לשינוי כלכלי-חברתי בראשות מנואל טרכטנברג ועומד בראש צוות המשנה לדיור. אף כי הודיע על פרישה ב-4 בספטמבר מתפקיד מנכ"ל משרד רה"מ, ימשיך לשמש בתפקידו בצוותים גם לאחר מועד זה.

"אמרתי לראש הממשלה שאין לי אשליות, לא כל האוהלים יעמדו וימחאו כפיים, לא יקרה דבר כזה", אמר מנכ"ל המשרד בתגובה לשאלת אחד הנוכחים על השינויים האפשריים שצוות טרכטנברג יביא. "בעולם המושגים של הממשלה זה יעשה שינוי שלא היה כדוגמתו במדינת ישראל. בעולם המושגים של צדק חברתי, זה לא הולך לשנות את המדינה, דוגרי, על השולחן (אני אומר זאת)", ציין גבאי. לאחר שנשאל אם חלק מהשינוי החברתי יכלול גם זכויות חברתיות, ענה: "ממש לא. יש כתב מינוי מפורסם של הוועדה - תמהיל מסים, נטל מחיה ועוד כמה דברים כאלה לדיור". "אלא אם כן שלי יחימוביץ' תהיה ראש הממשלה, לא יהיה חוק זכויות חברתיות", הוסיף.

אחד הפעילים במאהל במודיעין, גילעד ביהרי, שנכח בפגישה, תהה "איך אפשר להאמין למשהו בוועדה אחרי הדברים האלו שהוא אומר? רואים שהוועדה לא קיבלה מנדט אמיתי לטפל בבעיות שלנו". גם מובילי המאבק יצאו נגד אמירותיו של גבאי. לדברי יונתן לוי, "דבריו מבהירים מעבר לכל ספק שלממשלה אין שום רצון אמיתי לשנות את סדרי העדיפויות במדינה". לוי הוסיף כי "נתניהו מוסיף לשבת בלשכה המרוחקת שלו, מנותק ואטום לכאבים ולצרכים של העם, ולהתעסק בנוסחאות כלכליות שנכשלו כבר מזמן. עכשיו גם ברור מתמיד שוועדת טרכטנברג אינה אלא הצגה צינית ועצובה - אחיזת עיניים תקשורתית שנועדה למשוך זמן ולמסמס את המחאה. חבל שלנתניהו אין אומץ לחשוף את כוונותיו בפני האזרחים ישר בפרצוף במקום להתחבא מאחורי ועדות, מסיבות עיתונאים ושאר ספינים".

נושא נוסף שעלה במפגש הוא סוגיית גיוס החרדים לצה"ל. "מדינת ישראל מראשית שנות ה-90 הסתכלה על החרדים במבט אחד של שוויון, וזה השוויון בדם. אמרו 'אנחנו רוצים שתלכו לצבא', אבל כל הממשלות לא היו מסוגלות. לא קיבלנו מהם דם והפכנו אותם לנטל כפול על הכלכלה - לא מרוויחים כסף ולא משתתפים בנטל הכלכלי. זה טירוף", אמר גבאי.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מנכ"ל משרד ראש הממשלה שוחח שלשום עם המפגינים במשך שלוש שעות בחצר ביתו באווירה טובה וחיובית. בדיון עלו נקודות רבות ובשיח שהתפתח היו מרכיבים חיוביים ומעניינים. אי אפשר ולא נכון לתמצת דיון של שלוש שעות בשלוש דקות חד-צדדיות ומגמתיות. לעניין אופייה של המדינה ציין המנכ"ל כי המדיניות הכלכלית היא מדיניות של שוק חופשי, וכל המפלגות והממשלות ב-20 שנה האחרונות נקטו במדיניות זו. עוד אמר כי דווקא מדינה סוציאליסטית - מדינת רווחה - פירושה העלאת מסים לכל העם, ולא בטוח שהשירותים לאזרח יעלו בהתאם. בכל מה שקשור לוועדה, כפי שאמר אתמול גבאי למפגינים, מדובר בהזדמנות היסטורית לעשות שינוי משמעותי, ויש בכוונת הוועדה שבה הוא חבר לפעול לשם כך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ