חדש בתוכנית הלימודים: ספר אזרחות שכתב איש "המכון לאסטרטגיה ציונית"

משרד החינוך אישר שני ספרי לימוד חדשים במקצוע אזרחות לקראת שנת הלימודים. ספרים אלה הם כחלופה לספר הרווח "להיות אזרחים בישראל", שעורר בעבר טענות כי הוא מבקר את המדינה יתר על המידה ומציג תמונה פסימית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כתבת "הארץ" לענייני חינוך

לקראת שנת הלימודים הקרובה אישר משרד החינוך שני ספרי לימוד חדשים במקצוע האזרחות, בנוסף לספר הלימוד הרווח "להיות אזרחים בישראל", הנלמד כבר כעשר שנים. המורים יוכלו לבחור לפי איזה ספר ללמד את הכיתות.

את אחד הספרים החדשים, "משטר ופוליטיקה בישראל", חיבר פרופ' אברהם דיסקין מהאוניברסיטה העברית בירושלים. דיסקין הוא איש "המכון לאסטרטגיה ציונית", מכון שכתב דו"ח ביקורת חריף על לימודי האזרחות. בעבר היה דיסקין חבר ב"ועדת המקצוע" באזרחות המייעצת לאנשי משרד החינוך במקצועות השונים, אך נאלץ להתפטר על רקע החלטתו לכתוב את ספר הלימוד באזרחות.

באתר אינטרנט המקדם את ספרו של דיסקין יש התייחסות לספרי האזרחות שנלמדו עד כה: "לרוע המזל, במקורות רבים ללימוד מקצוע האזרחות, וביניהם המקורות שהשימוש בהם הוא השכיח ביותר, נפלו טעויות מקצועיות ועובדתיות רבות ביותר". "להיות אזרחים בישראל" ספג בעבר ביקורת נוקבת גם מטעם יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, צבי צמרת, שטען כי הוא "עוסק יותר מדי בביקורת על המדינה ויוצר תחושה אצל התלמידים שהכל רע". חלק מהפרקים בספר הלימוד אף עוברים שכתוב בשבועות האחרונים.

"להיות אזרחים בישראל" ו"משטר ופוליטיקה בישראל" נבדלים זה מזה בעיקר בנושאים הנוגעים ליחסו של השלטון למיעוט הערבי בארץ. כך למשל, בספר הוותיק נכתב על סוגיית הפליטים הערבים כי "בעקבות גירוש ובריחה המונית של ערבים במהלך המלחמה (1948) נשארו בתחומי מדינת ישראל לאחר סיום הקרבות רק 160,000 ערבים פלסטינים". ואילו בספרו של דיסקין נכתב כי "אין ספק שחלק גדול מן הפליטים לא גורש מישראל, אלא עזב מרצונו, או בשל קריאה מצדם של מדינות ערב וצבאותיהם".

בספר החדש של דיסקין, בפרק "מדינת ישראל כמדינה יהודית", נכתב כי "טענה מקובלת בישראל היא שזכויות הפרט של המיעוטים מובטחות ושהדרישה לזכויות קבוצתיות אינה אלא מסווה לשאיפה לקעקוע אופייה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. מסיבה זו יש התנגדות רחבה להענקת זכויות קבוצתיות שאינן פוליטיות לערביי ישראל". ב"להיות אזרחים בישראל", מנגד, נכתב ש"הערבים מרגישים כאזרחים לא שווים במדינתם, משום שיש מוסדות לאומיים ייחודיים המיועדים רק לאזרחים היהודים". בפרק על החברה הערבית אף נכתב ש"למרות החשיבות הרבה שנועדה להענקת האזרחות לכל הערבים בתחומי מדינת ישראל, היחס כלפיהם לא היה כאל אזרחים שווי זכויות".

על פי משרד החינוך, מותאם הספר החדש במלואו לתוכנית הלימודים החדשה והוא עבר את כל האישורים הדרושים ללימודו. גורם במשרד החינוך סיפר אתמול כי צמרת היה בין הגורמים העיקריים שדחפו לאישור ספרו של דיסקין. גורמים אחרים במשרד החינוך האשימו את המפקח האחראי על לימודי האזרחות, אדר כהן, בקידום תפישות "שמאלניות" כביכול בהוראת המקצוע. בתגובה נמסר ממשרד החינוך כי הוא "מגנה התקפות משולחות רסן על כהן והניסיונות לתיוגו הפוליטי".

בכנס של מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות שנערך אתמול, אמר שר החינוך גדעון סער כי בכוונתו להמשיך ולקדם את העיסוק ב"מורשת ותרבות ישראל" בבתי הספר: "אני יודע שלא בכל הבתים יודעים לתת את הערכים הללו", אמר, "לגיטימי לדבר על חינוך לדמוקרטיה אך אם נדע לטעת יותר חינוך לערכים, יקבלו התלמידים כלים טובים יותר". סער התייחס לסוגיית שירת ההמנון והנפת הדגל שביקש להחדיר לגנים החל מהשנה הבאה, וציין כי "צריך ללמד את הילדים מידות, ואהבת המולדת איננה מילה גסה. מורשת ישראל איננה שייכת למגזר מסוים אלא לכולם".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי ספרי הלימוד החדשים באזרחות "נועדו לאפשר מגוון של מקורות לימוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ