1.9.1962/המשטרה מחפשת אחרי אנשי "מחתרת השוויון"

היום לפני 49 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

הכרוזים שנתלו בירושלים ובתל אביב באוגוסט 1962 דמו בצורה ובתוכן לאלה שנהגו להפיץ אנשי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי. חתום בידי "ראש המטה הכללי" ו"ראש הלשכה המדינית", הכרוז פנה ל"מפקדים" ול"חיילים" "להרים את נס המרד לאחר שנת כוננות והיערכות". החוק דרש ממפיצי כרוזים לציין היכן הודפסו, אך הכרוזים האלה לא הסגירו את מקורם, רק את מטרת המאבק שפרסמו: להילחם באפליה העדתית בישראל.

הרמטכ"ל של הארגון, שהתכנה "מחתרת השוויון הלאומית", שלח בכרוז ברכות ל"פלוגות ואדי סאליב ולבוגרי מחזור שעריים", מרמז ששני אירועי המחאה האלה לא היו התפרצות גחמנית, כי אם התארגנות מתמשכת. ראש הלשכה המדינית קרא לציבור להילחם למען "ייצוג מלא בכל מוסדותינו הממלכתיים והאזרחיים", וגינה את "מאמרי ההשמצה של גלבלום על אחינו המרוקאים", שפורסמו ב"הארץ" 13 שנים לפני כן. הכרוז הסתיים בקריאה "לפקודה תמיד אנחנו" ו"תחי מדינת ישראל".

ב-1 בספטמבר המחלקה לתפקידים מיוחדים במשטרה פתחה בחקירה "לגילוי האנשים העומדים מאחורי הכרוזים שפורסמו בשם איזו ?חזית לאומית' והופצו בניגוד לחוק", דיווח "הארץ". "יודעי דבר מבין ראשי עדות המזרח מסרו אתמול כי אין להתייחס ברצינות לכרוזים אלה וכל כוונתם ?לעשות רושם'. הדעה היא כי מקור הכרוזים בירושלים, מקרב בני עדות המזרח הוותיקים. עם זאת הועלתה גם סברה, כי ייתכן שגורמים אשר אין להם קשר ישיר לעדות המזרח מבקשים להסית ולגרום למתיחות".

למחרת מצאה המשטרה את הצינקוגרפיה שבה הוכנה גלופת סמל המחתרת, המוטבע בראש הכרוזים - ידיים לופתות לפיד. היא הוכנה בירושלים בהזמנת אדם שמסר שם וכתובת בדויים. "המשטרה אינה מתייחסת ברצינות יתרה לעניין כולו", מסר "הארץ", "אך ממשיכה בחקירה".

כעבור כמה ימים שוב הופיעו כרוזים של "חזית שוויון לאומית". הפעם קראו המחברים לבחור נשיא מדינה מבני עדות המזרח. "הכרוז הוא הפעם בפורמט קטן וגדלו מחצית מהכרוז הקודם", דיווח "הארץ", "אך בראשו מתנוססת אותה גלופה מוכרת של ידיים לופתות לפיד".

עברו עוד כמה ימים, ודובר מטה המשטרה בירושלים, פקד מיכאל בוכנר, הודיע שלאחר חקירה נמרצת ש"נוהלה על ידי צוות חוקרים מיוחד, בהם מטובי החוקרים בירושלים", הצליחה המשטרה לגלות את זהותם של מפיצי הכרוזים. אף אחד לא נעצר.

"לסופר ?הארץ' נודע כי המדובר בקבוצת אנשים קטנה ודלה שהשתעשעו במשחקי מחתרת ואשר אין להם כל משקל אישי או ציבורי", פסק הכותב. "האנשים שהסתתרו מאחורי כינויים קונספרטיביים בכרוזים כגון ?מלכד' - ראש הלשכה המדינית, או ?משווה' - הרמטכ"ל של החזית, הוגדרו כסתם פוחחים, הממורמרים על כל העולם".

אבל אחרי הפוגה במהלך ספטמבר, באוקטובר שוב חזרה המחתרת לפעול ואף הרחיבה את תחומי עשייתה. "היא שלחה מכתבים לראשי העדות בישראל ובהם תביעה בשם ?המועצה הזמנית', להחלץ למערכה ציבורית גלויה נגד האפלייה העדתית", דיווח "הארץ". "במכתבים מצוטטת טבלה סטטיסטית של מספר עובדי המדינה הבכירים, כפי שלוקטו משנתון הממשלה אשתקד. בהסתמך עליה מצביעים אנשי החזית על קיפוחם של בני עדות המזרח במשרדי הממשלה השונים". בדצמבר 1962 הודה שר המשטרה בפני הכנסת כי החקירה טרם נסתיימה וחומר מועט נאסף. המחתרת צצה שוב ביוני 1963, כשפרסמה ביטאון, ואחר כך נעלמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ