הממשלה תאשר מחר תוכנית ליישוב מחדש של הבדווים

התוכנית, שעודכנה בידי היועץ לביטחון לאומי עמידרור, כוללת פינוי 30 אלף בני אדם מבתיהם. נציגי הבדווים: "זו הכרזת מלחמה"

צפריר רינת
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
ג'קי חורי

הממשלה צפויה לאשר בישיבתה היום (ראשון) את המלצות צוות היישום להסדרת התיישבות הבדווים בנגב. מדובר במתווה המוכר בשם דו"ח פראוור, שמתייחס ליישום המלצות ועדת גולדברג. לפני כארבעה חודשים דווח הארץ על הדו"ח שלפיו הממשלה מתכננת לפנות ממקום מגוריהם קרוב ל-30 אלף מתושבי הפזורה הבדווית בנגב (41%). התושבים יעברו להרחבות ביישובים הבדווים הקיימים כמו רהט, כסייפה וחורה. על פי התוכנית יפוצו תושבי הפזורה בסכומי כסף ובאדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב 8 6 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד יוקצו לתוכנית כלכלית לפיתוח היישובים הבדווים המוכרים שתאושר גם היא היום. נציגי הבדווים מגדירים את התוכנית "הכרזת מלחמה על הבדווים".

לאחר פרסום פרטי התוכנית, שקיבלה גיבוי מוחלט ממנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא אייל גבאי, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הטיל על היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור לבחון מחדש את הדו"ח. מעיון בהצעה שתוגש היום לממשלה עולה כי הוכנסו כמה תיקונים הנוגעים למרחב בו ירוכזו הבדווים בנגב וגם לעניין תביעות הבעלות על הקרקע והתמורה שתינתן מהמדינה לבדווים שיועתקו ממגו?ריהם. ההחלטה מאמצת את המלצת דו"ח גולדברג ודו"ח היישום בנוגע לאזור שבו ירוכזו הבדווים בנגב, אולם בהצעה נקבע כי "למען הסר ספק, לא תינתנה תמורות בקרקע ולא תתוכנן התיישבות מערבה מכביש 40 להוציא את מתחם צפון רהט ומרחב ביר הדאג'".

יישוב בדווי בנגב. תצלום: אלי הרשקוביץ

עוד נכלל בתיקון שההסדר המוצע יחול רק על מי שהגיש תזכיר תביעה עד לאוקטובר 79' ולא לאחר מכן, ותביעתו לא נדחתה על ידי פקיד רישום או בית המשפט; סעיף נוסף שהוכנס בו תיקון קובע כי ההסדר המוצע יחול על קרקע בה החזיק התובע ועיבד אותה, ולא על תביעת בעלות על אדמות מרעה. קביעת שטח הקרקע לצורך מתן תמורות בקרקע תיעשה על פי ראיות לעיבוד או למגורים בסמיכות להגשת תזכיר התביעה המקורי, ובלבד שהקרקע לא היתה מוחזקת באותו מועד ואינה מוחזקת כיום על ידי המדינה או על ידי אדם אחר על פי הסכם עמה.

נציגי הבדווים, שממילא התנגדו למתווה פראוור, קבעו בסוף השבוע כי התיקונים שהוכנסו הופכים את ההצעה לגרועה יותר. הד"ר ת'אבת אבו ראס מהמרכז המשפטי "עדאלה", שלמד את התיקונים קבע כי מתווה פראוור הציע שטח של 183 אלף דונם לבדווים החיים בפזורה מול תביעות הבעלות שנאמדת ב 600 אלף דונם. כיום, לאחר התיקונים של עמידרור, השטח כמעט צומצם בחצי. "המשמעות היא הכרזת מלחמה על מי שממוקמים מערבית לכביש 40 ועוד צמצום התביעה על הקרקע בהיקפים גדולים מאוד. ברור שהאצבעות של הימין הקיצוני בדמות השר אביגדור ליברמן ועמידרור הוכנסו לתוכנית. חבל שהכל קורה כשוועדת טרכטנברג דנה במחאה הציבורית, כולל סוגיות הנוגעות לכפרים הלא מוכרים בנגב, והממשלה באה לאכוף הסדר בכוח", אמר אבו ראס.

עו"ד ראויה אבו רביעה מהאגודה לזכויות האזרח התייחסה להצעה להקמת יישוב בדווי חדש, וציינה כי במקום שיוחלו אמות מידה תכנוניות אובייקטיביות, מבקשת הממשלה להיות היא זו המחליטה על הקמת יישוב חדש. זאת, בניגוד מוחלט לשיקולים התכנוניים הנהוגים ביחס ליישובים יהודים. הפרקליטה ציינה כי מאז 1948 כמעט ולא הוקמו יישובים ערבים, מלבד שבעת יישובי הקבע בנגב. זאת, חרף מצוקת הדיור שממנה סובלת האוכלוסייה הבדווית.

נציגי הבדווים ונציגי ארגוני זכויות אדם יקיימו היום אחר הצהריים מסיבת עיתונאים בבאר שבע שבה יתייחסו להחלטת הממשלה ולצעדים שיינקטו בעקבות כך. בסוף השבוע קראו ארגונים אלה לממשלה להקפיא את הדו"ח.

פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי קרא לממשלה לפתור את סוגיית ההתיישבות הבדווית ושאלת הקרקעות באופן הוגן ותוך הידברות עם אנשי ונשות הקהילה. "לא יעלה על הדעת שדו"ח פראוור, דו"ח קשה ובעייתי, יונחת על הקהילה ללא כל שימוע ציבורי ויועבר במחטף במהלך חגם של בני ובנות הקהילה", נאמר בהודעה שפרסם הפורום.

נציגי הארגונים מתריעים כי בניגוד גמור לתכליתו המוצהרת, מתווה פראוור מנוגד להמלצות ועדת גולדברג, שקבעה כי נעשה לבדווים תושבי הכפרים הלא מוכרים עוול מתמשך שיש לתקן אותו. בארגונים מציעים לאמץ תוכנית אב חלופית שהכינו יחדיו המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים, הגוף המייצג הרשמי של תושבי הכפרים, ועמותת המתכננים "במקום" שלפיה ניתן להסדיר את ההתיישבות הקיימת בלי צורך בעקירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ