עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

דבריו של הסופר הגרמני הנודע גינטר גראס בריאיון לתום שגב ב"הארץ" בשבוע שעבר עוררו הדים רבים בגרמניה. בראיון, שנערך לרגל פרסום התרגום לעברית של ספרו האוטוביוגרפי "קילוף הבצל", טען גראס כי "הטירוף והפשע לא התבטאו רק בשואה", והוסיף כי יש לזכור גם את סבלם של הגרמנים עצמם. לטענתו, מספר הגרמנים שנהרגו בידי הרוסים במלחמת העולם השנייה היה שווה למספר היהודים שהושמדו על ידי גרמניה הנאצית - שישה מיליון בני אדם.

גינטר גראס, האיש הזקוק לעלה תאנה

בתגובה, פרסם אתמול היומון הגרמני החשוב "זידדויטשה צייטונג" מאמר אורח מאת ההיסטוריון והסופר פטר יאן, אשר תקף את גראס בחריפות על דבריו, וטען כי בדה מלבו את המספר שישה מיליון קורבנות גרמנים.

"אין שום קשר בין רצח העם היהודי והסבל של הגרמנים", כתב. "מכל בחינה מוסרית דרוש הסבר להשוואה בין רצח שישה מיליון יהודים ובין תמונה דמיונית של שישה מיליון שבויי מלחמה גרמנים שחוסלו", הוסיף.

דבריו של גראס ל"הארץ", אשר עוררו את מרב הביקורת בעיתון הגרמני, מתמצים בפסקה אחת שאמר הסופר: "אבל הטירוף והפשע לא התבטאו רק בשואה ולא נעצרו בסוף המלחמה. מתוך שמונה מיליון חיילים גרמנים שנשבו בידי הרוסים, שרדו אולי שני מיליון וכל היתר חוסלו. כ-14 מיליון פליטים היו בגרמניה; מחצית הארץ עברה במישרין מרודנות נאצית לרודנות קומוניסטית. אני לא אומר את זה כדי להמעיט מחומרת הפשע נגד היהודים, אבל השואה לא היתה הפשע היחיד. אנחנו נושאים באחריות לפשעי הנאצים. אבל הפשעים הביאו על הגרמנים אסונות כבדים וכך היו לקורבנות".

במאמר התגובה שפורסם אתמול בזידדויטשה צייטונג, כתב ההיסטריון הגרמני כי העובדות שונות למדי. לדבריו, מתוך שלושה מיליון חיילים גרמנים שנפלו בשבי הסובייטי במלחמה, בין 700 אלף ל-1.1 מיליון "לא שרדו", בעיקר בשל רעב. השאר שוחררו בשנים 1947 ל-1949, כדי לשמש בשביל הרוסים כוח עבודה לשיקום נזקי המלחמה. "גראס משווה בין רצח העם היהודי לסבל של הגרמנים באמצעות הפיכת מיליון גרמנים שמתו מרעב לשישה מיליון גרמנים דמיוניים שנרצחו בידי הרוסים", כתב.

לדברי ההיסטוריון, "גראס חוזר בדבריו לדימוי הגרמני שרווח בשנות ה-50. אז היו ?האסירים שלנו' הקורבנות היחידים", בהתייחסו לשבויי המלחמה הגרמנים שסבלו ומתו בשבי הרוסים. במענה לגראס, שדיבר בריאיון על רצח גרמנים בידי רוסים במלחמה, הזכיר יאן את פשעי המלחמה של הגרמנים נגד שבויי המלחמה הרוסים, וציין, בין היתר, את "הכפרים השרופים, ההרעבה של תושבי לנינגרד, מותם של כמחצית מששת מיליון שבויי המלחמה הרוסים, יותר מ-100 אלף בירי והאחרים ברעב".

לדברי יאן, "רצח המיליונים האלה לא כלול בזכרונותיו של גראס. אי אפשר להבין את המאורעות הנוראיים שעברו על העם הגרמני ב-1945 בלי להתייחס למה שעבר על חיילים הסובייטיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ