ראשי הסטודנטים, ובהם איציק שמולי, נפגשו עם מנואל טרכטנברג

הסטודנטים נפגשו עם טרכטנברג. מנהיגי המחאה האחרים טענו כי לוועדה אין את הכלים. עיריית ת"א רוצה לפנות את המאהלים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ראשי הסטודנטים נפגשו היום בצהריים (שלישי) עם חברי ועדת טרכטנברג, במכון ון ליר בירושלים. המפגש נמשך כחצי שעה ודיברו בו רק יו"ר הוועדה, פרופ' מנואל טרכטנברג ויו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי. הסטודנטים לא הציגו דרישות קונקרטיות או ניירות עמדה והסתפקו באמירות עקרוניות על המחאה ומטרותיה ועל ציפיותיהם מהוועדה ומהממשלה.

שמולי אמר כי בא לוועדה על אף לחצים רבים לא לעשות זאת. "היו לי את כל הסיבות למה לא להגיע לכאן היום. ועדות בישראל היו ויהיו, ודו"חות נכתבו וייכתבו. יש בשטח קולות קיצוניים ורדיקליים יותר שיש להם ביקורת נוקבת ואפילו מעבר לזה על הקו השקול והמתון שהסטודנטים מנסים להוביל", אמר. "מה שעומד לנגד העיניים שלנו זה להביא פתרונות אמיתיים לאזרחי ישראל. ופתרונות אמיתיים צריכים לבוא מהממשלה. עדיין יש לנו תהייה או שתיים לגבי המנדט שמחזיקה הוועדה, אבל זה כבר לא רלוונטי כי הוועדה עובדת וממילא הדברים ייבחנו בעוד שבועיים שלושה".

מנואל טרכטנברג ואיציק שמולי, היום. תצלום: תומר אפלבאום

פרופ' טרכטנברג שיבח את שמולי על הקו המתון שמובילים הסטודנטים. קו זה, תורם לדבריו להשגת מטרות המחאה. "יש קשר סימביוטי הדוק בין המחאה המאופקת אבל הכל כך עצמתית שלכם לבין היכולות המקצועיות ויכולת התרגום של הוועדה. עד כה הדבר הוכיח את עצמו. עכשיו נטל ההוכחה עלינו. תוך רק זמן קצר, קצר מדי לטעמי, עד סוף החודש נביא דו"ח ובו יהיה אלמנט של השקפה, גישה, אמירה, של הפניה לכיוון אחר. יש צורך דחוף בשינוי מדיניות", הצהיר.

הוא הבטיח כי מסקנות הוועדה יהיו משמעותיות, אך הדגיש כי לא יספקו פתרונות לכל הבעיות שעלו בעת האחרונה: "הצעדים הקונקרטיים האלה, לא יהיה באף אחד מהם כדי לספק את מלוא הצורך, הדחיפות, של הכאב שהושמע בכיכרות. יהיו שורה של צעדים שמובילים ביחד עם ההשקפה הכוללת לאיזה שהוא מקום טוב יותר שעליכם יהיה לדחוף כדי להגיע לשם".

לעומת שמולי, במסיבת עיתונאים שכינסו היום מובילי המחאה החברתית בגן הוורדים, מול הכנסת, הם שבו וקבעו כי לוועדת טרכטנברג אין את הכלים לבצע שינוי אמיתי בסדר העדיפויות החברתי-כלכלי בישראל והטילו את האחריות על נבחרי הציבור. הם קראו לפתוח את תקציב המדינה ולערוך בו שינויים משמעותיים. מובילי המחאה וראשי צוות המומחים אמרו כי לפי שעה אין להם כוונה להציג את עמדותיהם לוועדת טרכטנברג.

פקחים בת"א מחלקים צווי פינוי לאוהלים. תצלום: ניר כפרי

הבוקר חילקו פקחי עיריית תל אביב במאהלים בשדרות רוטשילד ובשדרות נורדאו מנשרים אליהם הוצמד פרח, המציעים סיוע של העירייה בקיפול האוהלים. מספר עיריות אף חילקו צווי פינוי לפעילים. אתמול פורק סופית המאהל בקרית מוצקין. גם במאהל בבת ים קיבלו צווי פינוי, אך הפעילים מצהירים כי אינם מתכוונים לוותר בקלות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ