הממשלה אישרה את דו"ח פראוור הקורא לפנות מבתיהם 30 אלף בדווים

נציגי הבדווים הגדירו את הדו"ח הכרזת מלחמה. ח"כ טאלב א-סנא: "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדווית בנגב"

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת

הממשלה אישרה בישיבתה היום (ראשון) את המלצות צוות היישום להסדרת התיישבות הבדווים בנגב. מדובר במתווה המוכר בשם דו"ח פראוור, שמתייחס ליישום המלצות ועדת גולדברג וקורא לפנות ממקום מגוריהם קרוב ל-30 אלף בני אדם. התושבים יעברו להרחבות ביישובים הבדווים הקיימים כמו רהט, כסייפה וחורה. נציגי הבדווים מגדירים את התוכנית "הכרזת מלחמה על הבדווים".

על פי התוכנית, יפוצו תושבי הפזורה בסכומי כסף ובאדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד יוקצו לתוכנית כלכלית לפיתוח היישובים הבדווים המוכרים.

150 בדווים הפגינו היום מול משרד ראש הממשלה במחאה על ההחלטה. ח"כ טאלב א-סנע, שהשתתף בהפגנה, אמר כי "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדווית בנגב". ארגון עדאלה תקף היום את החלטת הממשלה לאשר את דו"ח פראוור המתוקן וקבע כי מדובר בפגיעה אנושה בזכויות הבסיסיות של האזרחים הבדווים שתביא לעקירת עשרות אלפי תושבים מבתיהם והריסת כפרים בדואים רבים.

מנהל פרויקט הנגב של עדאלה, ד"ר תאבת אבו ראס, השתתף בהפגנה ואמר לאחר האישור: "ממשלת ישראל הכריזה היום מלחמה נגד הבדווים בנגב. אישור הדו"ח מוכיח כי הממשלה הזאת רואה בבדווים סוגיה ביטחונית ולא אזרחים שווי זכויות. ההחלטה האומללה הזאת פוגעת ביחסי יהודים וערבים בישראל ורק מעמיקה את סכסוך הקרקעות בנגב, והופכת אותו לבלתי אפשרי לפיתרון". הדו"ח הזה נכתב ללא נציגות של גורם בדווי וללא התייעצות עם התושבים שחייהם עומדים להיהרס בגלל מסקנותיו. ראש הממשלה הבהיר את עמדתו בסוגייה זו כשמינה את יעקב עמידרור לעצב את דמותו הסופית של הדו"ח ? לא מדובר באדם שרואה בבדואים כבני אדם עם זכויות, אלא מיעוט שיש לשלוט בו".

שלט ברהט היוצא נגד עמדירור, שעיצב סופית את התוכניתצילום: הרשקוביץ אלי

עו"ד ראויה אבו רביעה מהאגודה לזכויות האזרח התייחסה להצעה להקמת יישוב בדווי חדש, וציינה כי במקום שיוחלו אמות מידה תכנוניות אובייקטיביות, מבקשת הממשלה להיות היא זו המחליטה על הקמת יישוב חדש. זאת, בניגוד מוחלט לשיקולים התכנוניים הנהוגים ביחס ליישובים יהודים. הפרקליטה ציינה כי מאז 1948 כמעט ולא הוקמו יישובים ערבים, מלבד שבעת יישובי הקבע בנגב. זאת, חרף מצוקת הדיור שממנה סובלת האוכלוסייה הבדווית.

לאחר פרסום פרטי התוכנית, שקיבלה גיבוי מוחלט ממנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא אייל גבאי, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הטיל על היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור לבחון מחדש את הדו"ח. בהצעה שאושרה היום בממשלה עולה כי הוכנסו כמה תיקונים הנוגעים למרחב בו ירוכזו הבדווים בנגב וגם לעניין תביעות הבעלות על הקרקע והתמורה שתינתן מהמדינה לבדווים שיועתקו ממגוריהם. ההחלטה מאמצת את המלצת דו"ח גולדברג ודו"ח היישום בנוגע לאזור שבו ירוכזו הבדווים בנגב, אולם בהצעה נקבע כי "למען הסר ספק, לא תינתנה תמורות בקרקע ולא תתוכנן התיישבות מערבה מכביש 40 להוציא את מתחם צפון רהט ומרחב ביר הדאג'".

עוד נכלל בתיקון שההסדר המוצע יחול רק על מי שהגיש תזכיר תביעה עד לאוקטובר 79' ולא לאחר מכן, ותביעתו לא נדחתה על ידי פקיד רישום או בית המשפט; סעיף נוסף שהוכנס בו תיקון קובע כי ההסדר המוצע יחול על קרקע בה החזיק התובע ועיבד אותה, ולא על תביעת בעלות על אדמות מרעה. קביעת שטח הקרקע לצורך מתן תמורות בקרקע תיעשה על פי ראיות לעיבוד או למגורים בסמיכות להגשת תזכיר התביעה המקורי, ובלבד שהקרקע לא היתה מוחזקת באותו מועד ואינה מוחזקת כיום על ידי המדינה או על ידי אדם אחר על פי הסכם עמה.

נציגי הבדווים, שממילא התנגדו למתווה פראוור, קבעו כי התיקונים שהוכנסו הופכים את ההצעה לגרועה יותר. לפי אבו ראס, תווה פראוור הציע שטח של 183 אלף דונם לבדווים החיים בפזורה מול תביעות הבעלות שנאמדת ב 600 אלף דונם. כיום, לאחר התיקונים של עמידרור, השטח כמעט צומצם בחצי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ