מסמך פנימי במשרד החינוך: מבחני המיון לבתי הספר הייחודיים - אינם חוקיים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

לראשונה מודה משרד החינוך כי המבחנים הנערכים לתלמידים העולים לכיתה א' בבתי הספר לטבע ולאמנויות בת"א נעשים בניגוד לנהלים, האוסרים על מבחני מיון. זאת, לאחר שבמשך שנים רבות טענו בעיריית תל אביב ובמשרד החינוך כי בתי הספר קיבלו את האישור הנדרש. בעירייה ובמחוז תל אביב מתנגדים לביטול המבחנים, ובודקים כעת הכנסת שינויים בהם. לדברי מקור במשרד החינוך, אם אכן תיושם המדיניות הרשמית, "יש סיכוי קטן שיאשרו את המיונים, גם אם תשונה המתכונת. האיסור על מיונים הוא חד-משמעי. אי אפשר להכשיר משהו לא חוקי".

לפני כשלושה שבועות פורסם ב"הארץ" כי מטה משרד החינוך הנחה את מנהלת מחוז תל אביב, דלית שטאובר, לטפל בדחיפות במיונים בבתיה"ס לטבע ולאמנויות "המנוגדים לנוהלי המשרד".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ההודעה החריגה, במיוחד על רקע ההשלמה השקטה של בכירי המשרד עם התופעה, התקבלה במסגרת החלטה להתחיל לאכוף את האיסור הקיים על קיום המבחנים, עד כדי הטלת סנקציות כמו קנסות כספיים ושלילת האישור שניתן לבתי הספר.

במכתב פנימי ששלחה לפני כשבועיים מנהלת המחוז שטאובר למטה משרד החינוך בירושלים, היא כתבה כי בתי הספר לטבע ולאמנויות "הוקמו לפני הקמתה של הוועדה לבחינת בתי ספר ייחודיים על-אזוריים, ולפיכך לא התקיימו תהליכים מוסדרים של הגדרת ייחודיותם, ובכלל זה של אישור תהליכי הקליטה והמיון".

משמעות הדברים היא שהמבחנים, הנערכים בשני בתי הספר מאז הקמתם, מעולם לא קיבלו אישור. הוועדה אליה מתייחסת שטאובר החלה לפעול ב-2002 ומאז ועד היום לא נעשה דבר. במשרד החינוך סירבו ביום חמישי להסביר את העניין. לדברי מקור שעבד בראשית העשור במינהל החינוך בעיריית תל אביב, "המבחנים האלה הם מסורת רבת שנים, שזכתה לתמיכה מצד כל בכירי משרד החינוך. אף אחד לא העיר לנו בנושא".

תהליך הקבלה לבתי הספר לטבע ולאמנויות כולל מבחנים הנערכים על ידי "מכון קרני", שבודקים את היכולת הקוגניטיבית ומידת ההתאמה של הילדים, בני חמש וחצי, למוסדות החינוך. כמו כן עוברים הילדים תצפיות ומבדקים בבתי הספר עצמם. הביקוש לבתי הספר גדול בהרבה מההיצע: רק כרבע מהפונים מתקבלים.

"אין שום מבחן שיכול לנבא בשלב כל כך מוקדם את היכולת או הרצון ללמוד על הטבע והסביבה", אומר הפרופ' חיים אדלר מהאוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל בתחום החינוך, "מדובר במבחנים הממיינים ילדים לפי הרקע התרבותי שלהם ומעניקים יתרון למי שבא מסביבה מבוססת. אני מבין את הרצון של בתי הספר לקבל רק את מי שמתאים להם. זה בהחלט יותר קל, אבל לא הוגן ולא מוסרי. אם הורים רוצים מסגרת כזאת עבור ילדיהם, שיעשו זאת על חשבונם ולא על גבי התשתית הציבורית. צריך לחזק את הגורמים במשרד החינוך שמנסים להפסיק את המבחנים הלא צודקים האלה".

שני בתי הספר הייחודיים בתל אביב הוקמו באמצע שנות ה-80, ביוזמתו של ראש מנהל החינוך דאז בעירייה, שמשון שושני, המשמש כיום מנכ"ל משרד החינוך. באחרונה אישר שושני "באופן זמני" לבתי הספר להמשיך ולקיים את המבחנים גם השנה. לעומת זאת, לדברי מקור במשרד החינוך, בתי ספר אחרים, העורכים אף הם מיונים, נדרשו להפסיק אותם באופן מיידי. דוברות משרד החינוך סירבה להשיב לשאלות בעניין.

לדברי מקור במשרד החינוך, "כוחות חזקים מתנגדים לביטול המבחנים. יש כאן שיתוף פעולה, שנמשך כבר הרבה שנים, בין העירייה לבין בעלי תפקידים במשרד עצמו, שלא רואים פסול בתופעה. בכל מקרה, אי אפשר להתעלם מכך שמבחנים לכיתה א' לא יכולים להיות חוקיים".

ממשרד החינוך נמסר כי מנהלת המחוז שטאובר "הנחתה לפעול במהירות האפשרית ולהגיש בצורה מסודרת את החומר הרלוונטי, כך שניתן יהיה לקיים הליך מוסדר של מבחני הקבלה". מעיריית תל אביב נמסר שבתי הספר לטבע ולאמנויות "פועלים באותה מתכונת ב-25 השנים האחרונות. במשך השנים לא התקיים אף דיון עם משרד החינוך, בו התבקשנו לשנות קריטריונים ולהציג מחדש את ייחודיות בתי הספר".

מכון פרטי מוכר ערכת תרגול למבחנים

על רקע הביקוש הגדול לבתי הספר לטבע ולאמנויות בתל אביב, מציע מכון פרטי ערכת תרגול לקראת המבחנים שעורך "מכון קרני" לילדים. מחיר הערכה האינטרנטית הוא 299 שקלים לחודש.

לדברי מקור המכיר מקרוב את המבחנים, עצם השימוש בערכה מוטל בספק ובעיקר גורם ל"הורים, הרודפים אחרי בתי הספר היוקרתיים, לרמות את עצמם ואת הילד שמקבל ציון גבוה יותר מיכולותיו האמיתיות, ובסופו של דבר נפגע מכך".

מכון נועם מציע את ערכת התרגול, הכוללת מבחנים בחשבון, אנגלית, עברית וצורות, כהכנה למבחנים של "מכון קרני", ומיועדת לתלמידים העולים לכיתות ה'-ו'. אנשי המכירות של המכון ציינו כי המבחנים דומים מאוד לאלה של "מכון קרני", המיועדים לדבריהם לבתי הספר לטבע ולאמנויות. אולם תלמידים בכיתות הגבוהות המתקבלים לשני בתי הספר הייחודיים אינם נדרשים בדרך כלל לעבור את המבחנים.

לדברי מנהל מכון נועם, דוד משולם, "אנחנו בסך הכל נותנים שירות למי שרוצה להתכונן טוב יותר למבחנים. אנחנו חיים בשוק חופשי ויש תחרות טבעית בין אנשים. אם מכון קרני לא עורך מבחנים לטבע ואמנויות בכיתות הגבוהות יותר, אז זו טעות שלנו. אין לי עניין לגנוב מאף אחד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ